BRNO GREGORA JOHANNA MENDELA
Vydejte se po stopách ikony moderní biologie G. J. Mendela, jenž je díky svým studiím o zákonech dědičnosti právem považován za otce genetiky.
Gregor Johann Mendel je jednou z nejvýznamnějších osobností nejen brněnské historie. V roce 1866 sepsal proslulou publikaci Pokusy s rostlinnými hybridy, která položila základy moderní genetice. Světoznámý vědec prožil v Brně podstatnou část života.
Johann se narodil 20. července 1822 v moravskoslezských Hynčicích nedaleko dnešního Nového Jičína. Po absolvování gymnázia v Opavě studoval na filozofické fakultě olomoucké univerzity. Na přání matky vstoupil do semináře a v roce 1843 přišel do augustiniánského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně a přijal řeholní jméno Gregor. Ve 28 letech, kdy působil jako suplent ve Znojmě, se přihlásil na vídeňskou univerzitu k učitelským zkouškám z přírodopisu a fyziky, u nichž ovšem neuspěl. Mezi lety 1851 a 1853 studoval ve Vídni matematiku, fyziku, chemii, botaniku, zoologii a paleontologii. Po návratu do Brna se od roku 1856 věnoval křížení hrachu a na základě svých pokusů formuloval tři pravidla, později známá pod názvem Mendelovy zákony dědičnosti. V roce 1867 byl zvolen opatem augustiniánského kláštera a k této funkci mu časem přibývaly další, kvůli čemuž byl nucen stále více zanedbávat svou výzkumnou činnost. Posledních deset let života strávil vyčerpávajícím sporem s rakouskou vládou kvůli zvýšené dani z klášterního majetku. Gregor Johann Mendel patřil mezi významné osobnosti města už za svého života, ovšem jeho celosvětový přínos biologii byl doceněn až posmrtně.
Tento okruh vás zavede na místa, jež jsou s osobností Gregora Johanna Mendela spojena. Podíváte se mimo jiné do kláštera, kde působil a prováděl své pokusy, do muzeí mapujících jeho život a práci, do budov, kde zněly jeho přednášky, nebo třeba na místo věčného odpočinku.
Součásti okruhu
-
Mendelianum
V Mendelianu si může každý vyzkoušet, jaké to je být vědcem.
-
Mendelovo muzeum MU
Muzeum v místě, kde působil “otec genetiky”.
-
Biskupský dvůr
Členové augustiniánského řádu se věnovali také vědě a výzkumu.
-
Augustiniánský klášter v Brně a Mendel
Klášter byl v Mendelově době centrem vzdělanosti.
-
Kostel sv. Michala a Mendel
V přilehlém semináři absolvoval Mendel studia teologie.
-
Budova Technického učení (dnes budova Masarykovy univerzity)
Zásadní Mendelovy přednášky se konaly na německé „technice“.
-
Nemocnice u sv. Anny v Brně
K povinnostem augustiniánů patřila pomoc potřebným.
-
Městský dvůr (hotel Barceló)
Městský dvůr, kde Mendel přednášel, dnes slouží jako hotel.
-
Budova Zemského sněmu (Ústavní soud ČR)
Mendel byl i ředitelem Moravské hypoteční banky.
-
Pavilon v Lužánkách
Mendelovou velkou vášní bylo také zahradničení.
-
Budova vyšší státní reálky (SOŠ a SOU obchodní)
Zde nejspíš zaznělo první pojednání o genetice.
-
Mendelova univerzita
Vysoká škola zemědělská vznikla 35 let po Mendelově smrti.
-
Ústřední hřbitov a Mendel
Mendel zemřel po krátké nemoci ve věku 61 let v roce 1884.
-
V Mendelových stopách
Poznejte našeho nejznámějšího vědce hrou
-
Šifra pana Mendela
Hra, ve které se hráči zábavnou formou seznámí s osobou G. J. Mendela a jeho působením v Brně
-
Mendelův skleník
Výjimečný prostor propojující historii, současnost a budoucnost, stejně jako vědu a víru.
Dejte o G. J. Mendelovi vědět svým přátelům!
Další okruhy
-
BRNO LEOŠE JANÁČKA
Jednou z nejvýraznějších osobností brněnské historie je světově proslulý hudební skladatel Leoš Janáček. Projděte si místa spojená s jeho životem.
Zjistěte více -
MUZEA A GALERIE
Historické artefakty, pozoruhodná díla moderního umění, technické i přírodovědné zajímavosti a mnohem více najdete v brněnských muzeích a galeriích.
Zjistěte více -
TOP CÍLE
Brno oplývá spoustou cenných památek a zajímavých míst. Které z nich patří mezi nejvýznamnější? Vybrali jsme to, co by žádný turista neměl minout.
-
SOCHY V BRNĚ
V ulicích Brna narazíte na objekty, o kterých občas nebudete vědět, co si myslet. Některé vyvolávají vášně, kolem jiných se často chodí bez povšimnutí.