Praktické informace

Doprava

Jak se dostat z bodu A do bodu B? Více informací

 • Veřejná doprava

  Hromadnou dopravu po městě i regionu zajišťuje Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK). Pro cestování s různými dopravci vám bude stačit jedna jízdenka, ale musíte dát pozor na to, kolik zón projedete. V samotném městě jsou nejčastěji využívány jízdenky pro zóny 100 a 101. Kromě žlutých automatů, umístěných na některých zastávkách MHD, můžete jízdní doklady koupit například v informačních centrech, na nádražích, v trafikách. Jízdné je možné uhradit také odesláním textové zprávy či využitím mobilní aplikace. Ve vozidlech Dopravního podniku města Brna je možné jízdné uhradit i kartou.

  Brněnský a jihomoravský dopravní systém je propojen s aplikacemi Google Maps a Mapy.cz.

 • Automobilová
  doprava

  Silniční síť je brněnskou Achillovou patou. Pokud budete muset použít auto, nasedněte do něj raději mimo dopravní špičky, které jsou v Brně mezi 7. a 8. hodinou ranní a odpoledne zhruba mezi 15. a 17. hodinou.

  V centru je několik placených parkovišť a parkovacích domů. Na okraji Brna je i jeden oficiální „park-and-ride“, a to nedaleko zastávky Ústřední hřbitov. Zaparkovat se dá i u supermarketů, poblíž je vždy zastávka MHD.

 • Cyklodoprava

  Brno ještě není k cyklistům úplně nejvstřícnější, ale časy se pomalu mění. Konečně je povolen vjezd na kolech do pěších zón v centru, do jednosměrných ulic byly namalovány cyklopruhy a díky síti cyklostezek se dá po městě šlapat do pedálů poměrně pohodlně. Hlavním silničním tahům se raději vyhněte, zde byste se většinou museli pohybovat uprostřed hustého provozu. Půjčit si můžete sdílená kola Nextbike a Rekola.

  Je možné vydat se z města i na delší trasy, pokud například pojedete na jih, můžete se na kole dostat až do Vídně.

 • Meziměstská
  doprava

  Nejlépe se do Brna (a samozřejmě také z něj) dostanete vlakem, autobusem nebo letadlem.

  Pravidelné linky létají směr Londýn a Miláno/Bergamo. Letiště se nachází v Tuřanech a od Hlavního nádraží k němu pravidelně odjíždí autobus MHD číslo 76.

  Další blízká letiště se nacházejí ve Vídni, Bratislavě, Praze a na vídeňské letiště se pravidelně dostanete vlaky nebo autobusy RegioJet.

  Vlaky vypravované z Hlavního nádraží spojují Prahu, Vídeň, Bratislavu, Budapešť, Berlín a Ostravu, odkud se můžete vydat ještě dál. V pracovní dny je možné také cestovat přímým nočním vlakem do Košic.

  Autobusové linky pravidelně vyrážejí z nádraží Zvonařka nebo u Grandu do mnoha evropských měst