COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Předchozí Následující
  • 12 kilometrů severozápadně od centra Brna

  • Na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

  • Podle pověsti založen kolem roku 1059

Zavřeno!

Jeden z nejstarších hradních areálů v celém Česku.

Hrad Veveří leží zhruba 12 kilometrů severozápadně od centra Brnana skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou Nejhezčí výhledy na hrad se návštěvníkům nabízejí z paluby výletních lodí proplouvajících pod hradem na hladině Brněnské přehrady.

Jde o jeden z nejrozsáhlejších a nejstarších hradních areálů nejen na Moravě, ale v celé České republice. Původně zřejmě malý lovecký hrádek, či pouze dvorec moravských markrabat, byl podle pověsti založen v polovině 11. století Konrádem I. Brněnským a v písemných pramenech je poprvé zmíněn roku 1213. Veveří jako opravdový kamenný hrad vzniká pravděpodobně až před polovinou 13. století. Velmi výrazně byl hrad rozšířen po polovině 14. století za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, který z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel.
Někdejší královský lovecký hrad během své historie zažil doby okázalé slávy i hlubokého smutku, kdy byl dlouho opuštěný a několikrát bezohledně adaptovaný. V současné době probíhá dlouhodobá rekonstrukce hradního areálu a každý rok je tak možné vidět další zpřístupněné prostory a novinky. Kromě toho ale hrad láká také na řadu kulturních a společenských akcí, výstav, koncertů, koštů či vinařských slavností.
Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy: Hrad Veveří

Otevírací doba

Zavřeno!

Vstupné

Cenový rozsah:

od: 30Kč

Adresa a kontakt

Hrad Veveří 1
66471 Veverská Bitýška

+ 420 549 420 164
veveri@npu.cz

Dejte o hradu Veveří vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku