COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Předchozí Následující
  • Jedna z nejvýraznějších dominant města Brna

  • V 18. a 19. století žalář národů habsburské monarchie

  • Studna na velkém nádvoří hluboká 119 metrů

Od pondělí 12. října 2020 jsou pro veřejnost zavřené veškeré interiéry hradu Špilberku v souladu s aktuálním nařízením vlády proti šíření nemoci Covid-19. Týká se to aktuálních výstav Evropan Adolf Loos a Retrohrátky, Chrámu kamene, kasemat, rozhledny a všech stálých expozic. Uzavření potrvá minimálně do 25. října 2020. Venkovní areál hradu zůstává přístupný.

Rozlehlý komplex na vrcholu stejnojmenného kopce.

Hrad Špilberk založil ve 13. století Přemysl Otakar II. k ochraně českého státu i města Brna. Hrad, kde příležitostně přebývala moravská makrabata, se během 17. a 18. století proměnil v mohutnou vojenskou pevnost. Roku 1783 byl z rozhodnutí císaře Josefa II. hrad přeměněn na civilní trestnici pro nejtěžší zločince a brzy také pro politické vězně ze zemí celé habsburské monarchie. Špilberk měl pověst nejtvrdšího vězení Evropy a mezi nejznámějšími vězni byli italští karbonáři v čele s básníkem Silviem Pellicem. Byl zde vězněn také slavný loupežník Václav Babinský.

Po zrušení věznice v roce 1855 sloužil areál jako kasárna. Ke své někdejší funkci se objekt vrátil během obou světových válek, kdy zde byli vězněni odpůrci rakouského režimu, resp. čeští vlastenci v době nacistické okupace. V roce 1962 byl Špilberk prohlášen za národní kulturní památku.

Kromě toho, že hradby dnes nabízejí úžasné výhledy na Brno, je tady i kulturní centrum – na Špilberku sídlí Muzeum města Brna, konají se zde koncerty, divadelní představení a nejrůznější festivaly.

V areálu se mimo jiné nachází i zvonkohra složená z patnácti zvonů, rozhledna v nárožní věži hradu nebo barokní kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici. Populárním turistickým cílem jsou také kasematy, temné klenuté chodby opředené řadou romantických i hrůzostrašných mýtů.

Nově se můžete podívat i do Lapidária v opravených vodojemech s názvem Chrám kamene.

Virtuální prohlídka

Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy: Šilingrovo náměstí

Otevírací doba

9:00 – 17:00 hodin

Vstupné

Cenový rozsah:

od: 50 Kč do:  280Kč

Adresa a kontakt

Špilberk 210/1
662 24 Brno

muzeum.brno@spilberk.cz