VELKÝ OKRUH

Měnínská brána

  • Na konci 13. století změnila svou polohu

  • Rekonstrukce podle návrhu architekta Kamila Fuchse

  • Muzeum historických hraček ze sbírky Milady Kollárové

Jediná dochovaná brána brněnského městského opevnění.

Do Brna se od 13. století dalo vstoupit pěti branami – Běhounskou, Veselou, Brněnskou, Židovskou a Měnínskou. Posledně jmenovaná se jako jediná zachovala dodnes, byť v pozměněné podobě. Je doloženo, že v roce 1293 stávala na spojnici Kobližné a Jánské, ale podle pramenů z roku 1348 se zde nacházela už jen městská branka, zatímco nová brána stála o ulici jižněji.

Architektonická podoba dnešní Měnínské brány vznikla kolem roku 1500. Stavba byla podle různých pramenů tří- nebo čtyřpatrová. Svou funkci ztratila v polovině 17. století, protože byl před ní v rámci výstavby barokní pevnosti vybudován mohutný bastion. Roku 1839 byla brána snížena a přestavěna na obytný dům.

Zhruba o desetiletí později přestala být brána průchozí. Nedlouho poté objekt koupila brněnská obchodnice Navrátilová, jež využívala jeho sklepní prostory pro dozrávání olomouckých tvarůžků, které vozila do Brna. V opravené stavbě pak žily postupně čtyři generace její rodiny. V roce 1945 byla brána silně poškozena dělostřeleckou palbou. Koncem šedesátých let 20. století se stala majetkem města, a přestože pak byla několik let v soukromých rukou, chátrala do té doby, než se opět městu vrátila.

Mezi lety 1978–1982 byla brána zrekonstruována a poté přešla do správy Muzea města Brna. Dnes se zde nachází Muzeum hraček.

POZOR! Měnínská brána je od 1. ledna 2020 pro veřejnost uzavřena.

Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy: Malinovského náměstí

Adresa a kontakt

Měnínská 7
60200 Brno

+420 542 214 946

Dejte o Měnínské bráně vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku