Měnínská brána
-
Na konci 13. století změnila svou polohu
-
Rekonstrukce podle návrhu architekta Kamila Fuchse
-
Muzeum historických hraček ze sbírky Milady Kollárové
Jediná dochovaná brána brněnského městského opevnění.
Do Brna se od 13. století dalo vstoupit pěti branami – Běhounskou, Veselou, Brněnskou, Židovskou a Měnínskou. Posledně jmenovaná se jako jediná zachovala dodnes, byť v pozměněné podobě. Je doloženo, že v roce 1293 stávala na spojnici Kobližné a Jánské, ale podle pramenů z roku 1348 se zde nacházela už jen městská branka, zatímco nová brána stála o ulici jižněji.
Architektonická podoba dnešní Měnínské brány vznikla kolem roku 1500. Stavba byla podle různých pramenů tří- nebo čtyřpatrová. Svou funkci ztratila v polovině 17. století, protože byl před ní v rámci výstavby barokní pevnosti vybudován mohutný bastion. Roku 1839 byla brána snížena a přestavěna na obytný dům.
Zhruba o desetiletí později přestala být brána průchozí. Nedlouho poté objekt koupila brněnská obchodnice Navrátilová, jež využívala jeho sklepní prostory pro dozrávání olomouckých tvarůžků, které vozila do Brna. V opravené stavbě pak žily postupně čtyři generace její rodiny. V roce 1945 byla brána silně poškozena dělostřeleckou palbou. Koncem šedesátých let 20. století se stala majetkem města, a přestože pak byla několik let v soukromých rukou, chátrala do té doby, než se opět městu vrátila.
Mezi lety 1978–1982 byla brána zrekonstruována a poté přešla do správy Muzea města Brna. Dnes se zde nachází Muzeum hraček.
POZOR! Měnínská brána je od 1. ledna 2020 pro veřejnost uzavřena.
Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy: Malinovského náměstí