OKOLÍ BRNA

Moravský kras

Předchozí Následující
  • Více než 1100 jeskyní, pět veřejně přístupných

  • Propast Macocha a podzemní říčka Punkva

  • Jedinečné přírodní úkazy, bohatá fauna i flóra

Jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě.

Severně od Brna se rozkládá Chráněná krajinná oblast Moravský kras. Na ploše 92 km2 se vyskytují četné unikáty živé i neživé přírody. Lze se např. podívat do Macochy, téměř 140 metrů hluboké propasti, tzv. light hole, jež je největší svého druhu ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 a široká 76 metrů.

Z více než tisícovky jeskyní je jich přístupných pět. Punkevní jeskyně nabízejí možnost plavby po podzemní říčce spojenou s prohlídkou dna Machochy. Kateřinská jeskyně je známá svými výjimečnými hůlkovými stalagmity. Balcarka vyniká bohatou barevnou krápníkovou výzdobou. Sloupsko-šošůvské jeskyně tvoří mohutné chodby a podzemní propasti. Výpustek má zase za sebou bohatou vojenskou historii.

Pozoruhodné jsou třeba také krasové kaňony Pustý a Suchý žleb a Rudické propadání, kde pod zemí mizí Jedovnický potok a zpět na povrch vyvěrá až po dvanácti kilometrech u Býčí skály.

Moravský kras je protkán hustou sítí pěších i cyklistických tras, na kterých lze narazit na další zajímavosti, např. zříceniny hradů, poutní kostely nebo rozhledny. V oblasti je také několik často navštěvovaných horolezeckých terénů.

Adresa a kontakt

Skalní mlýn
678 25 Blansko

420 516 413 575
info@caves.cz

Fotogalerie

Dejte o Moravském krasu vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku