Poznejte Brno Celý den (Různé délky výletů)

BRNĚNSKÁ PŘEHRADA

Brněnská přehrada je vodní dílo na řece Svratce. V současnosti je vyhledávaným místem pro sportovní aktivity, rekreaci a odpočinek.

Má rozlohu 250 ha a byla vybudovaná v letech 1936–1940. Dříve sloužila jako zásobárna vody a také jako zdroj elektrické energie. Po obou stranách je lemovaná rozlehlými lesy, a nabízí tak příležitosti nejen ke koupání a vodním sportům, ale i k turistice a cykloturistice. V zimě se zamrzlá vodní plocha stává oblíbeným místem pro bruslaře a běžce na lyžích.

Častým cílem výletníků je hrad Veveří, jenž se tyčí na skále nad přehradou. Dalším lákadlem je brněnská zoologická zahrada, která se nachází nedaleko pod přehradní hrází.

Dopravní podnik města Brna na přehradě provozuje v letní sezóně lodní dopravu spojující přístaviště v Bystrci s Veverskou Bítýškou.

V okolí Brněnské přehrady je rozeseto velké množství rekreačních chat, penzionů, hotelů, restaurací i řada útulných hospůdek. Přehradu lemují pláže s řadou dětských hřišť a sportovišť, nacházejí se tady také půjčovny lodiček, šlapadel, paddleboardů apod.

Vybírejte třeba zde nebo taky zde nebo si taky můžete půjčit loď v Jundrově u řeky Svratky a dojet na přehradu po řece. Je to celkem kousek.

Mezi nejvýznamnější místní akce patří každoroční přehlídky ohňostrojů pořádané v rámci festivalu Ignis Brunensis na přelomu května a června. Pyrotechnika je odpalována z pontonu umístěného na vodní hladině.

Mnoho zajímavých informací a tipů jak trávit čas u Brněnské přehrady najdete zde.

Dejte o Brněnské přehradě vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku