Poznejte Brno

BRNO PLNÉ VĚDY

Pokud se (na svých cestách) rádi něco přiučíte, vyhledáváte zážitky spojené s poznáváním nového, s rozšiřováním obzorů, ale třeba i s pokusy na vlastní kůži, pak je pro vás Brno to pravé.

Brno je místem, kde věda rezonuje. Sídlí zde řada vědeckých institucí a výzkumných pracovišť, 13 vysokých škol a, co je podstatné a příjemné, věda se promítá i do kulturního a společenského života ve městě a nachází se zde několik populárně-vzdělávacích institucí, které po celý rok srozumitelnou a atraktivní formou přibližují vědu široké veřejnosti.

Šest nejvýznamnějších výzkumných institucí v Brně spojilo své síly, aby vznikl CEITEC, výzkumné centrum, které konkuruje těm nejlepším v Evropě. Podporu lidem v rozvoji podnikání zajišťuje Jihomoravské inovační centrum a #brnoregion ukazuje, že toto město je dobrou adresou pro inovační podnikání, výzkum a vývoj.

Není proto divu, že se z tohoto prostředí také rekrutují firmy, které mění svět. Ať už jde o IT obory, výzkum vesmíru či naopak mikrosvěta kolem nás. Jihomoravská metropole je například lídrem světové elektronové mikroskopie – vyrábí se zde více než 30 % celosvětové produkce elektronových mikroskopů. Nikde v Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů v tomto oboru jako v Brně.

Brnu se také právem říká vysokoškolské město. Funguje zde 13 vysokých škol s 34 fakultami, na nichž dohromady studuje 65 tisíc vysokoškoláků a na kilometr čtvereční tak připadá 282 studentů. Veřejnými vysokými školami jsou Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno. Univerzita obrany spadá do kategorie státní vysoké školy a ty ostatní jsou soukromé.

Brno je specifické tím, že věda není uzavřena za zdmi vědeckých institucí. Naopak je díky různým organizacím a projektům přístupná opravdu všem a promítá se do života ve městě. Brno je město Leoše Janáčka a Gregora Johanna Mendela, také ale Ernsta Macha či Karla Absolona. Slavným rodákem je Adolf Loos, na tváři města pak zanechali nesmazatelnou stopu Bohuslav Fuchs či Dušan Jurkovič.

Co v Brně navštívit, která místa určitě nevynechat a na jaká jména se zaměřit, poutavě a zábavně představuje mapa, kterou vydala Hvězdárna a planetárium Brno. Místa a osobnosti jsou v ní přehledně rozděleny do pěti základních okruhů: Fyzika, chemie a inženýrství; Archeologie, geologie, paleontologie; Biologie a ekologie; Historie a architektura; Umění a kultura. Mapa zajímavým a vtipným způsobem sdružuje místa napříč městem i zaměřením, potkají se tak zde například prostory brněnského podzemí s vilou Tugendhat, Fakultou chemickou VUT a Envicentrem SAKO Brno. U všech zápisů nechybí praktické informace s kontaktem a otvírací dobou. Mimo to přináší informace o vzniku a vývoji Brna, další zajímavosti a samozřejmě samotnou přehlednou mapu.

V Brně celoročně funguje nejen zmíněná unikátní Hvězdárna a planetárium Brno s jedinečným 3D planetáriem, ale také například zábavní vědecký park VIDA!, kam ročně zavítá okolo čtvrt milionu návštěvníků. Dále také Mendelianum, Technické muzeum v Brně, Mendelovo muzeum MU nebo Otevřená zahrada Nadace Partnerství.

Dejte o Brně plném vědy vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku