COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Poznejte Brno

POZNEJTE BRNO PLNÉ VĚDY

Pokud se (na svých cestách) rádi něco přiučíte, vyhledáváte zážitky spojené s poznáváním nového, s rozšiřováním obzorů, ale třeba i s pokusy na vlastní kůži, pak je pro vás Brno to pravé.

Brno je místem, kde věda rezonuje. Sídlí  zde řada vědeckých institucí a výzkumných pracovišť, 13 vysokých škol a, co je podstatné a příjemné, věda se promítá i do kulturního a společenského života ve městě a nachází se zde několik populárně-vzdělávacích institucí, které po celý rok srozumitelnou a atraktivní formou přibližují vědu široké veřejnosti.

Šest nejvýznamnějších výzkumných institucí v Brně spojilo své síly, aby vznikl CEITEC, výzkumné centrum, které konkuruje těm nejlepším v Evropě. Podporu lidem v rozvoji podnikání zajišťuje Jihomoravské inovační centrum a #brnoregion ukazuje, že toto město je dobrou adresou pro inovační podnikání, výzkum a vývoj.

Není proto divu, že se z tohoto prostředí také rekrutují firmy, které mění svět. Ať už jde o IT obory, výzkum vesmíru či naopak mikrosvěta kolem nás. Jihomoravská metropole je například lídrem světové elektronové mikroskopie – vyrábí se zde více než 30 % celosvětové produkce elektronových mikroskopů. Nikde v  Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů v  tomto oboru jako v Brně.

Brnu se také právem říká vysokoškolské město. Funguje zde 13 vysokých škol s 34 fakultami, na nichž dohromady studuje 65 tisíc vysokoškoláků a na kilometr čtvereční tak připadá 282 studentů. Veřejnými vysokými školami jsou Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno. Univerzita obrany spadá do kategorie státní vysoké školy a ty ostatní jsou soukromé.

Brno je specifické tím, že věda není uzavřena za zdmi vědeckých institucí. Naopak je díky různým organizacím a projektům přístupná opravdu všem a promítá se do života ve městě. Brno je město Leoše Janáčka a Gregora Johanna Mendela, také ale Ernsta Macha či Karla Absolona. Slavným rodákem je Adolf Loos, na tváři města pak zanechali nesmazatelnou stopu Bohuslav Fuchs či Dušan Jurkovič.

Co v Brně navštívit, která místa určitě nevynechat a na jaká jména se zaměřit, poutavě a zábavně představuje mapa, kterou vydala Hvězdárna a planetárium Brno. Místa a osobnosti jsou v ní přehledně rozděleny do pěti základních okruhů: Fyzika, chemie a inženýrství; Archeologie, geologie, paleontologie; Biologie a ekologie; Historie a architektura; Umění a kultura. Mapa zajímavým a vtipným způsobem sdružuje místa napříč městem i zaměřením, potkají se tak zde například prostory brněnského podzemí s vilou Tugendhat, Fakultou chemickou VUT a Envicentrem SAKO Brno. U všech zápisů nechybí praktické informace s kontaktem a otvírací dobou. Mimo to přináší informace o vzniku a vývoji Brna, další zajímavosti a samozřejmě samotnou přehlednou mapu.

V Brně celoročně funguje nejen zmíněná unikátní Hvězdárna a planetárium Brno s jedinečným 3D planetáriem, ale také například zábavní vědecký park VIDA!, kam ročně zavítá okolo čtvrt milionu návštěvníků. Dále také Mendelianum, Technické muzeum v Brně, Mendelovo muzeum MU nebo Otevřená zahrada Nadace Partnerství.

Kromě celoročních programů jednotlivých vědecko-zábavných institucí se v Brně v roce 2019 koná od jara do podzimu několik akcí a festivalů, které mistrně propojí vědu, umění a zábavu. Velké oblibě se těší například festival Mendel je… nebo Noc vědců.

Dny elektronové mikroskopie (6. – 10. 3.)

Brno má mnohaletou tradici ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů. Nikde v Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů v tomto oboru. Festival plný exkurzí, přednášek a zábavy pro malé a velké přibližuje tento obor laické veřejnosti.

www.dem.brno.cz

Open House Brno (13. a 14. 4.)

Festival Open House již podruhé otevře zajímavé budovy a místa v Brně. Návštěvníkům dá zdarma nahlédnout, jak vypadají zevnitř architektonicky zajímavé stavby, jak fungují administrativní, technické či vědecké budovy nebo co zbylo z industriálních staveb.

www.gotobrno.cz/openhouse

Pojďme slavit spolu. 120 let VUT (25. 5.)

Společný den pro absolventy, studenty a zaměstnance brněnské techniky. Návštěvníci se mohou těšit na hudební program i světelnou show. V tento den budou také dny otevřených dveří na všech fakultách a pracovištích VUT.

www.vutbr.cz/120

Fulldome Festival Brno 2019 & DigiFest (3. –  9. 6.)

Světově největší přehlídka nejnovějších filmů pro digitální planetária. Filmy budou opět ve speciálním formátu, promítané na projekční plochu v podobě polokoule o průměru 17 metrů a budou v původním anglickém znění.

www.hvezdarna.cz

Dny MENDELU (8. – 15. 6.)

Týden otevřených dveří na MENDELU, která slaví 100 let.

www.100let.mendelu.cz, www.mendelu.cz

Festival MUNI 100 (15. 6.)

Finále oslav 100. výročí založení Masarykovy univerzity. Unikátní a živá akce, odpoledne plné hudby, zábavy a skvělé gastronomie, které naváže na absolventský den na fakultách. V programu je ceremonie – předání 100 medailí významným absolventům univerzity, koncerty na třech podiích, divadlo, kino. Chybět nebude prezentace fakult a pracovišť.

www.muni.cz

Mendel je… (19. – 21. 7.)

Festival věnovaný jedné z nejslavnějších osobností Brna – Johannu Gregoru Mendelovi. Mendel byl osobností s množstvím znalostí a renesanční člověk v pravém slova smyslu. Proto i festival, který jej oslavuje a připomíná, je multižánrový, odborný i zábavný a spojuje vědu, umění i komunitní rozměr.

Festival vědy (6. – 7. 9.)

Věda není žádná nuda. Přehlídka brněnských vědecko-výzkumných i populárně-vědeckých institucí, která nabídne mnoho technologických zajímavostí.

www.festivalvedy.cz

Noc vědců (27. 9.)

Univerzity, muzea i science centra otevírají své jinak tajemné komnaty. Jedná se o celorepublikovou vědecko-popularizační akci, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkouší a snaží se pochopit a objevit tento fascinující svět.

www.nocvedcuvbrne.cz

Mezinárodní strojírenský veletrh (7. – 11. 10.)

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Zastoupeny budou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Nedílnou součástí bude i špičkový doprovodný program.

www.bvv.cz/msv

Týden vědy a techniky AV ČR (listopad)

Týden vědy a techniky AV ČR je nejrozsáhlejší a největší vědecký festival v České republice pořádaný Akademií věd ČR. Celkově se uskuteční více než 500 akcí. Akce se konají po celé republice a vstup na ně je tradičně zdarma.

www.tydenvedy.cz

Festival Prototyp (listopad)

Již tradiční akce brněnského podzimu propojuje každoročně umění, vědu a technologie a vytváří platformu pro spolupráci umělců a technologických nadšenců z různých sfér lidské činnosti. Návštěvníci se mohou těšit na audiovizuální show, módní performance, interaktivní instalace i odborné workshopy a přednášky.

www.prototypbrno.cz

Více informací

Dejte o Brně plném vědy vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku

Komentované procházky

Projděte si Brno s průvodcem