VELKÝ OKRUH

Kapucínské náměstí

Předchozí Následující
  • Krásný výhled na věže katedrály sv. Petra a Pavla

  • Kapucínský klášter a přístupná krypta s mumiemi

  • Pozoruhodné domovní znamení v podobě tří kohoutů

Náměstíčko ležící kousek od hlavního nádraží.

Z nevelkého náměstí v historickém jádru města je jeden z nejkrásnějších výhledů na věže katedrály sv. Petra a Pavla. Kromě katedrály je odtud vidět také lodžie Biskupského dvora a sousoší Merkurovy kašny z let 1693–1699 od Ignáce Jana Bendla. Díky svému průčelí s terasou a řadou barokních plastik je nepřehlédnutelný také kostel Nalezení sv. Kříže, součást kapucínského kláštera.

V jeho podzemí se nachází jedno z nejproslulejších brněnských míst, barokní kapucínská krypta, kterou vybudoval architekt Mořic Grimm. Do ní byli pochováváni příslušníci kapucínského řádu, jeho mecenáši a další významné osobnosti. Poslední nebožtíci sem byli uloženi kolem roku 1780. Právě zde odpočívají hrabata ze Sinzendorfu, někdejší majitelé hradu Veveří, či pověstný vůdce pandurů baron Trenck. Systém průduchů v pilířích kostela, z něj plynoucí volný přístup vzduchu a vhodné složení půdy dokázaly mumifikovat těla nebožtíků přirozenou cestou.

Na střeše domu na nároží Masarykovy třídy a Kapucínského náměstí je umístěno pozoruhodné domovní znamení v podobě kokrhajících kohoutů. Připomíná, že v těchto místech už na konci 18. století stával zájezdní hostinec U Tří kohoutů.

Nejbližší zastávka: Hlavní nádraží

Adresa a kontakt

Kapucínské náměstí
60200 Brno

Fotogalerie

Dejte o Kapucínském náměstí vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku