Fenomén Brno

Kdo v Brně spí?

20. září 2021 (Hana Novosadová a další, foto Jiří Lubojacký)

Spánek je základní lidská potřeba. A ano, i do Brna se jezdí lidi vyspat. Samozřejmě, že to často není primární účel návštěvy, ale může být. S batůžkem nebo pozlaceným kufrem, dobrodruzi nebo rodiče s dětmi, zamilované páry nebo podnikatelé. Některé hotely přitahují vyloženě jeden typ lidí, některé svou nabídkou nalákají kde koho. Užívat si luxusu, mít zážitek na celý život, nechodit spát vůbec, nebo prostě jen někde přespat. Napadlo vás, jací hosté si vybírají místní hotely, hostely a další ubytovací zařízení? Stačí si sednout do některého z hotelových lobby a chvíli pozorovat… My se ale zeptali přímo na recepcích.

Kdo v Brně spí - v centru dění Foto: Jiří Lubojacký

V centru dění

Před pandemií jezdili do Barceló Brno Palace hosté hlavně na služební cesty. Nyní jsou to především cesty za zážitkem, komfortem a soukromím. Přijíždí k nám lidé, co si chtějí dopřát jedinečné atmosféry hotelu a poznat vyhlášený brněnský společenský život, gastronomii a výborné bary, jež jsou coby kamenem dohodil od hotelu. Potkáte zde taky požitkáře, kteří si užívají relax a péči o tělo ve studiu thajských masáží. A takovou perličkou, proč se do hotelu vypravují hosté až z dalekého Izraele, jsou židovské prvky na budově z 19. století.

Barceló Brno Palace

 

Zvonící recepční telefon Hotelu Jacob Brno „Nemohu najít recepci“. „Dobrý den, a kde jste?“. „No to já vlastně nevím, je tady spousta lidí na pivo.“ „Tak to jste hodně blízko, prosklená výloha s recepcí a nabídkou naturálních vín – to je hotelová recepce.“ Náš typický zákazník v podstatě neexistuje, firma rezervující si celé patro, lidé procházející kolem – mít totiž svůj apartmán se střešní terasou a být od ruchu města pár pater je lákavé pro všechny.

Hotel & Apartments Jacob Brno

Kdo v Brně spí - za businessem Foto: Jiří Lubojacký

Za businessem

Víkend je před námi a pro nás to znamená plné nasazení našich sil na přijíždějící rodiny natěšené na dvoudenní poznávání města. Ze snídaně se rychlým krokem vrací žena s malým kufrem. Na recepci pouze zamává, aby stihla brzký meeting a mladý pár, připravený na zasloužený odpočinek po pracovním týdnu, se s úsměvem na tváři vydává vstříc kouzlu Brna.

Courtyard by Marriott Brno

 

Díky naší pozici – ze skybaru coby kamenem dohodil na pavilon Z – je prototyp našeho typického zákazníka vcelku jasný. Veletržník. Nebo také bussinessman a businesswoman. Na hotel přijíždí kolem deváté hodiny večerní, v rychlosti se ubytuje, zpravidla u nás nespí poprvé. Chvíli se zdrží na pokoji a jde rychle do restaurace na večeři. Po pár skleničkách vína se odebírá opět zpátky na pokoj a ráno je na snídani mezi prvními. Protože už pro něj bufetové snídaně nejsou žádný svátek, dá si pouze jogurt, trošku ovoce a croissant, jedno espresso a po osmé hodině ráno odchází. 

FAIRHOTEL

Kdo v Brně spí - u brněnského moře Foto: Jiří Lubojacký

U brněnského moře

Náš nejběžnější host v resortu u brněnského móóóře je hlavně sympaťák. Je to pohodář, co přijel uštvaný od svých denních starostí nebo pracant, co ví, že práce a potěšení lze pohodově skloubit dohromady. Je to požitkář, který nejraději popíjí drink při západu slunce na terase s výhledem na třpytící se vodní hladinu. Není povrchní a nedá se odradit skořápkou hotelu, která díky architektonickému původu z dob bývalého režimu věhlasné soutěže nevyhrává. Za to je mile překvapen, jaký komfort se mu dostává uvnitř této skořápky. A především – je to náš kamarád! 

Orea Resort Santon

 

Manželé, milenci, businessmani, ale i „holky na tahu“ jsou typičtí hosté, které potkáte v prostorách wellness hotelu Maximus Resort. Poznat je není příliš těžké, mají bezstarostný úsměv na tváři a na sobě hotelový župan, který prozrazuje, že už navštívili wellness and spa a užívají si tak zaslouženou pohodu a relax. Gurmánské zážitky jsou jim vlastní a den rádi zakončí drinkem na terase s výhledem na Brněnskou přehradu.

Maximus Resort

Kdo v Brně spí - do džungle velkoměsta Foto: Jiří Lubojacký

Do džungle velkoměsta

Do Anybody se chodí v páru. Typičtí hosté jsou tedy hned 2.

Některým to sem trvá jen dvě zastávky šalinou (staycation rulez!), jiní/é přijíždí na otočku třeba až z Aše.

Rozhodli/y se, že tenhle večer si užijí svůj Čas s velkým Č. Čas prožitý v Brně, na Zelňáku, v prvním vztahovém hotelu na světě.

Další desítky hodin tak budou hraví a zvědaví, odvážní a svobodní.

To nejdůležitější ale je, že budou jen a jen spolu.

Nezapomenutelně.

Anybody Hotel

 

K nám zamíří ti, co preferují zážitek. A že i samotné ubytování může nabízet surové a neotřelé zážitky! Potkáte zde spíš baťůžkáře a low-cost cestující. V Bunkru se často objeví lidé na firemní akci – asi je chtějí v práci opravdu zocelit  a připravit na vše. Vyzkoušet si jaké to je být zdravý a spát ve starém “špitále” zase často přijedou skupinky dobrodruhů na tahu, kteří ocení, že jsou ubytovaní kousek od centra. Jen ta rána s výhledem na nemocniční kachličky je pak občas překvapí. 

Bunkr 10-ZFranz Kafka Špitál

Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.

Chcete se také podělit o zkušenosti, jak vypadá váš typický zákazník? Napište nám nebo pošlete e-mail na novosadova@ticbrno.cz.