Fenomén Brno

Brněnský design nezastavíš. Je to fenomén.

2. září 2021 (Hana Novosadová)

V posledních letech se s Brnem něco děje. Už to není to město jako před deseti lety. Brno vzkvétá. Cítíme to všichni. Je nám tu tak nějak “hezčejc”. Kam směřuji? Slovo bude o designu!

Při procházce centrem objevujeme zajímavé výtvarné koncepty obchodů. Je moderní a cool nakupovat v malých retailech s místní módou i užitým uměním. Umělecké kousky se proplétají oblečením či sladkostmi v cukrárnách. Ano, nevyhneme se tomu, ani když se jdeme najíst či napít. Útočí na nás v nestřežené chvíli, zatímco si užívají naše chuťové buňky nebo jsme příliš ovínění, abychom se mu bránili. Kavárny znovu oživují svůj zašlý lesk a slávu a přichází se zajímavými interiéry z rukou předních českých architektů a designérů. Umění najdeme v ulicích – v podobě často podivných soch, pomalovaných zdí (murálů), obrazů na ulici, TIMOvých básniček i nových řešení městského mobiliáře. 

Mrak, venkovní expozice Moravské galerie

I Moravská galerie v Brně vycítila příležitost. V roce 2020 z rukou soudobých umělců a designérů nakoupila v otevřené výzvě celkem 68 děl za rekordní částku 2,5 mil. Kč. Doplnila tak svou sbírku užitého umění o zásadní část – český design posledních 30 let. Tato aktivita jí vynesla ocenění Mimořádný počin mimo kategorie na Designbloku 2020 a dala také unikátní příležitost mladým umělcům, jak prezentovat svou tvorbu. Moravská galerie se tím zařadila k nejprogresivnější sbírkovým institucím u nás a z Brna udělala designové centrum. (Uměleckoprůmyslové muzeum, jehož součástí bude tato expozice, se po rozsáhlé rekonstrukci otevře v listopadu 2021.)

Můžeme navštívit podobné instituce jako třeba Dům umění nebo Fait Gallery, které nám servírují to nejlepší přímo pod nos. Působí na nás ale i budovy, které samy o sobě jsou vyjádřením umělce – architekta. Bohatá nabídka architektonických stylů v Brně, hlavně funkcionalismu a moderní architektury, nesporně pozitivně ovlivňuje i jeho obyvatele. Ne nadarmo se Brnu přezdívá mekka moderní architektury. Vzniklo tu ideální prostředí pro to, aby se zde designu dařilo. Je mezi námi a pomalu se vklínil do našich běžných brněnských životů, aniž bychom si toho všimli. A pokud si toho chceme všímat, máme kam jít.

Brno Design Days 2019 Brno Design Days

Pokud se chcete setkat s odborníky navštivte Brno Design Days, které se konají vždy na podzim. Z ČR i zahraničí se sem sjíždí profesionálové, kteří se snaží představit veřejnosti design jako hnací motor inovací. Přednášky, fashion show, workshopy, networking… 

MINT market bude po padesáté v Brně

Trh se svěží módou, šperky i designem to je MINT market, který oslaví v září již 50. konání v Brně. Zamíří tam všichni, kdo touží po ručních výrobcích drobných lokálních podnikatelů a tvůrců. Další designové akce najdete například na webu gotobrno.cz.

KUMST, kreativní hub

Mladé nezávislé návrháře, čerstvou studentskou tvorbu a alternativní módní scénu představuje brněnská platforma Malá noc módy.

Podporou podnikání v kreativních odvětvích se zabývá KUMST, kreativní hub Brno. Najdete tu místo na práci i přednášku, odbornou radou vám pomohou nakoupnout podnikání, pořádají různé akce či workshopy.

Ty Identity Brno

Ulovit svůj designový kousek z Brna můžete i mimo pořádané akce. Malých designových obchůdků s neomylnou atmosférou, potkáte v centru a jeho blízkém okolí mnoho. Ať už se potřebujete obléct, toužíte po zásobě knih na čtení nebo potřebujete koupit dárek. Najděte svůj designový kousek z Brna.

Hrnky od Venduly Chalánkové, foto Pocket media

Designově se v Brně myslí i na turisty. Ačkoliv, proč bychom nemohli doma usrkávat kávu z hrníčkem se siluetou Brna i my Brnem načichnutí? Pro svůj suvenýr si zajděte do TIC Panenská nebo na web.

Interiér vily Tugendhat, foto KIVA

A koho zaujala zmíněná moderní architektura, ten se neztratí s Brněnským architektonickým manuálem. Ten mapuje na 400 objektů z let 1918-1945. V databázi se dozvíte mnohé o historii domů, okolnostech jejich vzniku či osudech jejich majitelů a architektů. Brno není jenom “tugendhatka”.

Ostatně i o umění ve veřejném prostoru toho bylo napsáno již hodně – v roce 2022 vyšla kniha Silvie Šeborové Brnboniéra, aneb umění v Brně, ve které se seznámíte především se sochami a plastickými objekty. Martin Reiner přišel s knihou MĚSTSKÁ GALERIE – Obrazy s příběhem, představující brněnský street-art. V neposlední řadě se můžete mrknout na tipy od Lenky Požárové v našem dalším fenoménu Neobyčejná krása na obyčejných místech.

Nejde si toho nevšimnout. Nejde to minout. Brno možná není město designu. Zatím. Mění se to, vyvíjí, kvete!

 

Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.

 

Prohlédněte si výběr v naší galerii:

Chybí vám něco, co bychom měli ve vztahu k brněnskému designu zmínit? Napište nám!