Fenomén Brno

Jak se dá Brno poslouchat?

Brno 14. 2. 2022

Není audioguide jako audioguide. TIC BRNO přistupuje k průvodcovství odlišně. Nezaměřuje se na atraktivní a notoricky známá místa. Netvoří jenom pro turisty, ale spíše pro místní. A ani nechce bořit rekordy v návštěvnosti památek. Tento neotřelý a autentický přístup, který přišel do Brna s nástupem Jany Janulíkové na pozici ředitelky TIC BRNO, má další zajímavý výstup – v roce 2021 začala vznikat poslechová mapa. Audioprůvodce, který není úplně tak průvodcem, jako spíš sdílejícím, emotivním a barvitým vyprávěním. Na projekt Poslouchejte Brno jsme se zeptali Terezy Uřičářové z TIC BRNO, která má na starost jeho produkci.

poslouchejte brno Povídání o Vesně v aule na Jaselské ulici s paní Miroslavou Oulehlovou / Františka Foto

Terezo, proč “Poslouchejte Brno”?

Vystihuje to nejlépe to, co po lidech chceme. Zaposlouchat se. Audioguide, poslechová mapa, to vše jsou jen slova, kterými se snažíme přiblížit, o co jde.

Mnozí z nás zažili vyprávění svých babiček, rodičů či kamarádů o tom, kde dřív stál koloniál, kde pracovali nebo chodili na diskotéku – to, co tato vyprávění spojuje a činí je atraktivními, je osobní vklad, autenticita výpovědi a zaujetí pro věc. U běžných turistických průvodců většinou nezažijete takové věci, jako když vám o nich řekne místní člověk. Lidé, kteří mají vztah k určitému místu, dokáží zachytit a popsat, čím je to místo jedinečné. Vidí to z úplně jiného úhlu, než když se tudy jako turisté projdeme my. S tímto na mysli jsme se rozhodli přinést kousek Brna do vašeho obýváku. Propojit poslech, fotografie místa a text a dát vám možnost vydat se tam pak a podívat se na něj jinýma očima, prožít ho na vlastní kůži.

Víte, že...

…spoluzakladatelka ženského spolku Vesna, Eliška Machová, která žila v letech 1858-1926, navzdory požadavkům doby nenosila korzet?

Poslouchejte Brno: Budovy brněnské Vesny

Poslouchejte Brno - Jundrov O vztahu k Jundrovu jsme si povídali s rodáky Eliškou Beránkovou a jejím otcem Tomášem / Františka Foto

Jak probíhá výběr lokalit?

Je to v podstatě zvláštní náhoda. Na začátku jsme oslovili asi tři lidi a pak se to spustilo jako úplná lavina. Samotní mluvčí nám dávali tipy – “zkuste ještě toho a tamtoho”. Teď to jede téměř samovolně. Lidi se navzájem doporučují, nebo doporučí nějaké místo a my k němu hledáme zajímavého mluvčího. Taky to dokazuje, jak je Brno strašně propojené a jak se lidi mezi sebou znají, taková vesnice ve velkoměstě.

poslouchejte Brno - BVV Natáčení v areálu brněnského výstaviště s Lenkou Štěpánkovou / Františka Foto

Jak je náročné natočit jeden díl?

Po výběru lokality a mluvčího si k tématu načtu především základní informace a to, co by mělo v rozhovoru zaznít. Natáčení zabere zhruba 3 hodiny. Natáčíme přímo na tom místě, protože důležité je i to samotné prostředí, hluky a ruchy v pozadí. Navíc se člověku přímo v lokaci vybaví mnohé další vzpomínky, zážitky, spojitosti… Při rozhovoru se snažíme dát mluvčím maximální volnost a jen trochu je korigovat, například aby tam zazněla některá základní fakta.

poslouchejte brno - hadivadlo V zákulisí HaDivadla s Annou Stránskou / Františka Foto

Co bylo první místo, kam jste při natáčení zamířili?

Úplně první bylo HaDivadlo. Je to dost subjektivní výběr, ale zkrátka se mi vybavilo jako první místo, které se pro mě pojí k Brnu. Je spojené se studentskými protesty během 17. listopadu, s alternativou, nezávislou scénou, s hudbou. V něm je pro mě obsažena esence Brna. Rozhovor jsme vedli s Annou Stránskou, intendantkou divadla.

Víte, že...

…v budově, kde sídlí Ústavní soud ČR, je zastřešený vchod – místo pro přistavení kočáru, kam přijížděli účastníci Zemského sněmu, který v této budově sídlil?

Poslouchejte Brno: Budova Ústavního soudu

Poslouchejte brno Prohlížení alb s fotkami Navrátilova sanatoria s panem Františkem Navrátilem / Františka Foto

V kterém rozhovoru máš pocit, že se podařilo nejlépe zachytit dojem z místa?

Nejvíc jsem to cítila u Bystrce s Petrem Vášou, který je básník – a možná je to právě tím, že dokáže krasně ovládnout slovo a navodit jím tu pravou atmosféru. V rozhovoru se objevují jeho vzpomínky z dětství a to bylo tak srdečné a ryzí, že v tom úplně cítím ducha toho místa. Druhá taková zkušenost byla s Františkem Navrátilem, který mluvil o svém dětství v Navrátilově sanatoriu, svém otci a nevlastním dědečkovi. Sálá z toho taková prvorepubliková, městská, buržoazní atmosféra.

Pro spoustu lidí mohou být zábavné rozhovory s ekologem Vilémem Jurkem. Zmiňuje místa, která jsou takovými ostrůvky zeleně ve městě. Taky poukazuje na různé přírodní úkazy, kterých si člověk běžně ani nevšimne, ačkoliv kolem nich denně chodí. Jeho povídání vás může taky inspirovat k výletům na hranice města, jako je třeba ptačí ráj a bažina v Brně-Jih.

Víte, že...

…na Hádech žije metrová ještěrka?!

Poslouchejte Brno: Hády a Hádecká planina

Slévárna UXA - poslouchejte brno Slévárna UXA / Františka Foto

Je v mapě místo, kam se člověk normálně nedostane?

Ano, třeba slévárna UXA, kam není možné se podívat, protože je tam provoz a je to nebezpečné. Je to místo, které mělo pro mě nejsilnější genius loci a to ze všech míst, která jsem v rámci tohoto projektu navštívila. Všechno je tam černé, špinavé a dramatické, až barokní a svým způsobem krásné. Ve slévárně je velký hluk, a proto jsme do nahrávky chtěli dát velké množství zvuků, které se tam objevují. Druhý typický faktor jsou upracovaní tvrdí lidi, kteří zpracovávají tvrdý kov. Proto vyprávění doprovázejí i fotografie, které přibližují, jak to uvnitř vypadá. Fotografie mimochodem najdete u všech nahrávek, abyste si mohli dopřát i vizuální zážitek a propojit si více dojmů.

 

Víte, že...

…od roku 1923 existuje na řece Svratce v městské části Brno-Komín vodní elektrárna, osazená dvěmi Kaplanovými turbínami? Její technologické zařízení se od jejího zprovoznění nezměnilo, dodnes funguje a dodává elektřinu do mnoha domácností v Brně!

Poslouchejte Brno: Brno-Komín

Poslouchejte brno - kapucinsky klaster Cyril Komosný, kapucínský kněz a bývalý představený kapucínského kláštera v Brně / Františka Foto

Jak se liší natáčení na začátku projektu a nyní?

Je to úplně jiné, člověk získává hlavně zkušenosti o tom, co by mohlo být zajímavé pro posluchače. Co mi přijde na těch rozhovorech vždy vzrušující a nové, je to, že nikdy dopředu nevím, co mi mluvčí řeknou. Nejedná se totiž o čtený text, ale o autentickou výpověď těch lidí i s různými přeřeky, a to je na tom to napínavé. Nejde taky o přesný historický výklad, ti lidé nejsou profíci, nejsou to herci ani historici. Fakta, o kterých hovoří, by měli mít ověřená, ale v rozhovorech se objevují především jejich subjektivní pocity a to je to, co chceme – aby předali svoji lásku a emoci posluchači.

Víte, že...

…Leoš Janáček chodil na ulici Smetanovu ze Starého Brna pěšky, protože nechtěl jezdit tramvají – zdála se mu příliš německá?

Poslouchejte Brno: Dům Leoše Janáčka

poslouchejte brno - na hadech Natáčení na Hádech s Vilémem Jurkem. Byla tam velká zima, ale většinu času jsme se smáli / Františka Foto

Co je na projektu pro tebe výzva?

Tím, že nepocházím z Brna, je usměrňování rozhovorů někdy složité, protože se nevyznám ve vztazích a v lokálních souvislostech. Mnozí mluvčí se odkazují na lidi, události, dělají různé narážky. Na druhou stranu je to i výhoda, protože na to můžu upozornit, že to není zřejmé, a tím může být průvodce přístupnější třeba i pro posluchače odjinud.

poslouchejte brno - na prehrade s petrem vasou S Petrem Vášou a Monikou Šimkovou v parném létě na přehradě v Bystrci / foto Jiřina Rittichová

Kdo se může stát součástí tohoto projektu?

Přihlásit se může kdokoliv, jen máme určitá pravidla, kterými musí ten člověk projít – tedy prokázat, že má vztah k tomu místu, a že o něm má potřebné znalosti. Ne každý je rétor, může se stát, že nahrávka nevyzní dobře. Důležitá je však chuť něco říct a sdělit. Co je z těch lidí hrozně cítit je, že opravdu rádi předávají a jsou zapálení, když o tématu mluví, a chtějí tyto informace poskytnout dalším lidem.

Projekt je stále otevřený, míst je spousta a lidí, kteří jsou s nimi spojení a mají svou vlastní, subjektivní orální historii ještě víc.

Víte, že...

…v podzemí nejnovějšího kostela v Brně, kostela blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesná, je parkoviště?

Poslouchejte Brno: Kostel bl. Marie Restituty Kafkové

Zajímá vás, jaké další nahrávky v audioprůvodci najdete? Je mezi nimi i místo, kde bydlíte, nebo které znáte?

Tak Poslouchejte Brno!

Dejte nám vědět, které brněnské místo jste si "poslechli". Sdílejte!