Fenomén Brno

Co se do Gourmeta nevešlo

Lenka Požárová (26. 1. 2022)

Skvělých podniků, co se nedostaly do brožurky Gourmet Brno 2021 z různých důvodů (třeba proto, že vybočují ze stávajících kategorií, nominační komise je nenavrhla, nemají trvání delší než rok nebo se vzdaly účasti), je celá řada. Protože jsem o tom štkala na facebooku a TIC BRNO si toho všiml, dostala jsem možnost o nich napsat. Všechny se mi sem nevejdou, ale myslím si, že bez této party by gourmetská hitparáda Brna nebyla kompletní.

Bucheck

Būcheck

Legendární food truck Būcheck opanující výklenek na Zelném trhu mezi Tržnicí a prodejnou Gran Moravia rozjel slovenský pár Peter a Zuzana. Brnu ukázali, jak dělat pořádný street food. Z jejich foodtrucku se line hlasitá hudba i libé vůně. V bulce už servírovali bůček s koriandrem, arašídy a hoisin omáčkou, uzené koleno s křenovým crème fraîche, trhané hovězí s čedarem, nebo vepřovou pečeni na citrusech s hořčičnou majonézou. Jejich masožravá fantazie nemá hranic, takže příště prubnete zase jinou vychytávku. Skvostný je i grilovaný sýr se sriracha majonézou a pistáciemi, no a komu by to bylo málo, může se dorazit hranolky na sádle. Všechny omáčky i marinády si ladí samosebou sami. Zuzana aka Dezertýna nestojí jen u grilu či u kasy, ale i u trouby a oblažit se můžete jejími dorty.

Zelný trh 18, od úterý do soboty, od 11.30 hod. do vyprodání

Původně ji MUNI nasměrovala k ekonomii, jenže pak si vpustila do života punk. Je autorkou Zapálených kuchařek oceněných mezinárodní cenou, dvou románů, zcestopisů i těch nejoriginálnějších fotoreportáží o brněnském gastru pro noviny. Svým návratem do rodného štatlu po dvacetileté přestávce překvapila mnohé, včetně sebe samotné. Nejčastěji ji potkáte s okem přilepeným k zrcadlovce, otázkou či drobkem na rtu a ušima nastraženýma pro příběhy.

Lenka Požárová Lenka Požárová autorka textu i fotografií

Chleba Brno

Chleba Brno

Tenhle podnik začal pozvolna prodejem Chleba Brno jen na objednávku a jen pár dnů v týdnu. Dveře svého pekárenského obchůdku s kavárnou v Brně na Bratislavské otevřeli naplno loni na jaře. Bochníky kváskového chleba s křupavou kůrkou platí za ty nejžádanější v Brně a ty nejlepší podniky na nich servírují své brunche. Kromě klasické pšenice je k mání 33% žito, chléb vločkový, ořechový nebo country s mákem a brusinkami. Naprostá bomba je chleba škvarkový a zábavné jsou i sezónní speciály jako třeba ten s dýní a šalvějí. Tahle banda nadšenců ovšem nezůstává jen u chleba. Umí croissanty, loupáky, bagety i foccaciu. Do lístkujícího těsta balí sýr se šunkou i hořčicí, mascarpone s povidly nebo čokoládu s malinami. O nápady a vylepšení nemají nouzi, a tak je možné se u nich nově oblažit domácím pribináčkem do misky s drobenkou z loupáčku nebo si dát obložený krajíc chleba.

Bratislavská 22, pondělí až pátek, 8–18 hod.

Eggo truck

Eggo Truck Brno

Už dávno se šeptá, že Ron a Víťa z Eggo Truck Brno dělají nejsvůdnější snídaně v Brně, které si můžete protáhnout až do oběda. I jejich podnik se vyvíjel – dvě sezóny prodávali vaječné speciality na Zelňáku ze stařičkého citroenu. Příprava pracnějších jídel je v omezených prostorách foodtrucku brzdila, a tak kluci loni na podzim rozpálili plotny v kamenném bistru na Dvořákově. Klasikou jsou jejich „míchačky“ či BLT sendvič, ale válí i perly jako ruské vejce s kaviárem a domácím vlašákem, kachní konfit, toast s lokálním uzeným pstruhem, klíčky a vejcem s tekutým žloutkem, roastbeef s remuládou, hot dog s kysaným zelím a pivní hořčicí nebo famózní chleba ve vajíčku. Kromě jídel a nadšení se tu nabízí i dobrá káva.

Dvořákova 12, úterý až sobota, 8–14 hod.

Take 5

Take 5

Po vkročení do kavárny Take 5 vás pohltí přátelská sousedská atmosféra a boží žluté retro síťky na mýdla, ze kterých je upletený lustr. Pravé části kraluje za kávovarem Honza, v levém křídle to má pod taktovkou s válečky, plechy a šlehacími metlami Vendulka. Od rukou jí „odpadávají“ koláčky se žloutkovým krémem, koblihy, větrníky s dvojím krémem nebo makovo-tvarohové řezy s rybízem. Na její svatomartinské podkovy z máslového těsta, s lískooříškovo-povidlovou náplní a pomerančovým krémem jen tak nezapomenu. Zkrátka a dobře, tenhle pár novomanželů se doplňuje v mnohém a stojí za to, za nimi z centra vyrazit. Občas tady můžete natrefit na chlebíčky s nevídaným pojetím. Vendy totiž umí přemluvit do chlebíčkové formy kulajdu, špagety carbonara nebo rajskou!

Bubeníčkova 44, úterý až pátek, 9–17 hod.

U Alberta

U Alberta

Dát si jedenáctku Šalinu a s krýglem v ruce si sednout na lavičku, zídku nebo schody? Klasika, která se u Alberta na úpatí hradu Špilberk tam, kde se vine ulice Pellicova, neomrzí. Jste v centru, leč daleko od lomozu a ruchu. Jedno z nejromantičtějších míst, kde si v Brně vychutnat pivo. Potkáte tu partu kámošů, starší paní se psem, milence nebo rodiče (nemyslím zrovna vaše). Pro ty je výhodou blízkost dětského hřiště, kde mohou na dálku manévrovat své ratolesti a nevzdat se chmelového požitku. Albert je létajícím pivovarem a vaří podle svých receptur na různých místech. V nabídce je vždy různá trojice piv a nikdy nechybí ležák Šalina. V nabídce bývají i svrchně kvašená piva, například Amerika (APA). Ochutnat tu můžete i Silvia Pellica, italského žalářníka ze Špilberku, zde v podobě světlého ležáku. K zakousnutí přijdou vhod půl krajíce s tvarůžky nebo škvarkovkou a v zimě se můžete nahřívat uvnitř u kamen.

Pellicova 10, pondělí až neděle, od 15 hod. do zájmu (cca. 22–23 hod.)

Manya

Manya

Není to bistro, restaurace ani sushi bar. Je to izakaja, japonská hospoda s jídlem plným umami a interiérem s retro plakáty z japonských časopisů, modrými paprsky na stropech a lahvemi od saké místo stínítek na lampách. Margita a Martin se zamilovali do Japonska, kde se učili vařit a sbírali inspiraci a několik let pak v Brně pořádali pop-up akce sushi days než do toho praštili a otevřeli v pandemii Manyu. Že vaří fakt skvěle vám dosvědčí jejich stálí japonští zákazníci. Skvostné jsou zdejší gyoza knedlíčky s kachním masem a domácí hoisin omáčkou, které slupnete jako předkrm, než si vyberete něco dalšího. Může to být opálený v citrusech marinovaný losos nebo třeba okonomiyaki, japonská „pizza“, tedy těstíčko se zelím, cibulí, slaninou a japonskou mayo. Jako puntičkáři vše podávají na japonské keramice. Dát si tu večer manyální sushi je hotová věc, neboť Martin absolvoval tokijskou sushi školu. Colu nevedou, ale zato vám nabídnou yuzu limču, japonské čepované pivo, saké, whisky infuzovanou sezamem nebo švestkové víno.

Průchodní 2, středa až sobota, 11:30–14 hod. a 17–22 hod., so 12–23 hod.

Platz

Platz

Dvorek čili Platz najdete v historickém barokním paláci zkříženém s pavlačákem v samotném centru Brna, na Zelňáku. Letos se vyklubal s nastěhováním několika bister do přízemních pater a má parádní dlouhý dřevěný stůl s lavicemi. Domovina voní po Vietnamu a zatímco David obsluhuje, jeho vietnamská maminka má pod palcem kuchyni. Dělají to po svém a trochu jinak. Hovězí rendang je úlet, kachna sázkou na blaženost a nesmažené závitky pohlazením. La Piñata jede v mexickém rytmu a kromě sbírky kaktusů tu mají tacos z ručně lisované pasty z modré kukuřice, tortilly či quesadillas. Bistro přifařené k řeznictví Mikrofarma nabízí nejrůznější libůstky od telecích jater na grilu, přes steaky po sendvič s domácím pastrami. No a poslední do týmu – kavárna Buchta C – vyrovnává hladovým hladinu kofeinu i cukru. V létě tady ve stínu uniknete úžehu, v zimě pod teplomety roztajete.

Zelný trh 10, pondělí až neděle, otevírací doba kolísá u jednotlivých podniků

Carlini

Carlini

Míša má maďarsko-slovenské kořeny, Antonio zase česko-italské. Spojení dvou duší, čtyř tradic a zapálení pro kvalitu se snoubí v gurmánské mistrovství. Zkušenosti mají z restaurace v Itálii, v Česku zase z cateringu. Chleba začali péct v garáži a rozváželi ho na kole. Dneska mají útulnou pekárnu Carlini na Smetance a dveře se tu netrhnou. Skvělá je jejich ciabatta, foccaccia (třeba ta s cibulí a uzeným sýrem provologne nebo carbonara s vejci, slaninou a parmezánem!) nebo chleba z mouky mleté na kameni. Z čeho zůstanete zaručeně paf, jsou zdejší loupáčky. Kváskové a lehce nakyslé. Plní je tu krémy z mascarpone (loupakoule), ale dát si je tu můžete obložené i naslano. Třeba s olivami, lilkem a rukolou. Ať jsou to domácí těstoviny nebo konopný chléb, se vším se tu piplají s radostí a láskou. A nejen děti jim chodí mávat přes prosklenou výlohu do výrobny.

Smetanova 12, pondělí až pátek, 7–18 hod.

Tivoli

Tivoli Café

Majitel a zapálený kuchař Aleš Křístek ví, jak se vaří a peče na jižní Moravě, odkud pochází. Ať je to kuře s domácími gnocchi, konfitované husí stehno s rozinkovým zelím nebo kančí guláš s jejich knedlíky, připravené je to poctivě a s láskou. V Tivoli Café si pečou i svůj chleba a ve čtvrtky ty nejlepší dalamán(k)y po sluncem. S kmínem a fenyklem, jak si je pamatuju z dětství. Krutony z dalamán(k)u se vám tady objeví i k hrachovce. K tomu moravská vína, uzené z vlastní udírny nebo frgály přeplněné povidly.

Konečného náměstí 6, pondělí až pátek, 8.30–15.00 hod.

Večerka

Večerka

Dva kamarádi Tomy a May, co se tady narodili vietnamským rodičům, se rozhodli typickou vietnamskou večerku povýšit na jiný level. V jejich kavárno-bistru Večerka visí u stropu nákupní košíky s pokojovkami, pod barem se vine vlnitý plech a pod stropem jsou vyštosované plechovky, co zbyly po instalaci Maxima Velčovského. Ani v jídelníčku nezůstává kámen na kameni. Hrají si s chutěmi a sem tam to okoření exotikou vietnamské babičky. Jaký může být český guláš s vietnamským šmrncem? Jak se promění kuře na smetaně, když se smetana vymění za kokosové mléko? Co když se k lososovi a zastřenému vejci vplíží rýžový muffin a sluší bramborovým šulánkům badyán? Prostoru vévodí pudrově růžová a na mlýnku se roztahuje káva od berlínských The Barn.

Pekařská 9, pondělí až pátek 9–21 hod., sobota a neděle 9–18 hod.

Ještě jednu

Ještě jednu

Mladík Jakub se po dokončení hotelové školy zakousl do zmrzliny a nehodlal pustit sevření. Začal na bazarových strojích a učí Brňáky lízat zmrzku celoročně, od letoška v kamenném obchůdku Ještě jednu v centru Brna. Nabídka se každý den mění podle sezóny i nálady. Vyzkoušet se dá třeba mascarpone s perníkem a povidly, pražené mandle nebo skvělá pistácie s maldonskou solí. Nechybí hravé úlety jako griliášové vlnky, Honzíkovy buchty, horalka, karamelový větrník či višňový koláč s vanilkou a máslovou drobenkou. Samozřejmostí jsou vlastnoručně pečené kornoutky a zmrzku si můžete odnést i na doma v kelímku.

Minoritská 2, úterý až neděle 12.03–18.09 hod.

Hostinec u Bláhovky

Hostinec U Bláhovky

Je kousek z centra, jenže v Brně je i tak všechno vlastně blízko. Do „Bláži“ se chodí na vyladěnou plzeň i atmosféru už dvacet čtyři let. Je to vlastně poctivej starej pajzl, ve kterým se jen přestalo kouřit. Prostor, kde se zastavil čas. Na polici trůní lahve s utopenci, naloženým hermelínem, zavináči a talíř s tvarůžkovými koulemi obalenými v mleté paprice. Luxusní předkrm. Pokud si chcete vychutnat pečené koleno, bez rezervačky sem snad ani nechoďte. Natrefit můžete i na sekanou. Další „škopek“, jak se v Brně říká půllitru piva, tu objednáte jen pokývnutím hlavy. Výčepní mistrně ovládají posunkovou řeč.

Gorkého 54, pondělí až neděle, 12–24 hod.

Bonjour Vietnam

Bonjour Vietnam

Restaurace Bonjour Vietnam zastrčená na nepříliš atraktivním místě je pokladem pro znalé. V létě jsem tu ochutnala nejnápaditější závitky, které byly v místním podání střapaté! Vysvětlit jsem si musela nechat, jak jíst tenkou rýžovou křupavou palačinku bánh xeo plněnou krevetami s „pugétem“ asijských bylin, které k tomu přikusujete. Smažené batátové košíčky s krevetami nebo smažené vepřové obalené v betelovém listu dokáží roztleskat chuťové buňky, a pokud tu zvládnete i dezert z manga, kokosového mléka a lepkavé rýže, na dlouho vám to nedá spát.

Václavská 1, pondělí až sobota, 11–21 hod.

 

 

Fenomén je dílem konkrétního autora (Lenka Požárová), nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.

Všechny fotografie v článku: Lenka Požárová.

Sdílejte a dejte tip přátelům, kam vás mají příště pozvat na schůzku.