Filip Vrána: Novák slaví 100 let, připomene jej festival Moravský podzim
1. října 2021 (Filip Vrána)
Hudební Brno, to není jen Leoš Janáček, Erich Wolfgang Korngold nebo skladatelka Vítězslava Kaprálová. S městem je spojená i tvorba Jana Nováka, který by letos oslavil sto let od svého narození. V Brně zhudebnil například známý Kachyňův film Kočár do Vídně nebo Zemanova předchůdce sci-fi Ukradená vzducholoď. Změnit vztah k Novákovi, který by měl být spíše vývozním artiklem, než zapomenutým géniem, má napravit letošní 51. ročník festivalu Moravský podzim, který jeho díla připomene.
Jan Novák v roce 1956, archiv Richarda Nováka
To, že má Brno spoustu známých osobností je prostý fakt. Někteří z nich jsou dokonce slavnější v zahraničí než u nás. Připomeňme například zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Ten za rok, a sním i celé Brno, oslaví dokonce dvousetleté výročí. To Novák je na půlce této doby.
Hudba z filmu Kočár do Vídně
Jan Novák u varhan v Nové Říši (zdroj: Filharmonie Brno)
Božský rošťák. Člověk, který potřeboval žít svobodně jako jarní pták, volně létat a svobodně tvořit i za cenu, že bude ptákem osamělým a stěhovavým. Jedinec s vytříbenými vlastnostmi a ušlechtilého charakteru. Tak na něj vzpomínali jeho současníci.
Novák v Brně studoval skladbu, klavír a dirigování. Po absolutoriu v roce 1947 odjel na osmiměsíční pobyt do USA, kde se učil u Bohuslava Martinů. Z Ameriky se vrátil trochu paradoxně v únoru 1948. Emigroval ale až o dvě dekády později, když byl na zájezdu v Itáliii s Kühnovým smíšeným sborem. Údajně tehdy prohlásil, že stejnou chybu už neudělá a do vlasti se nevrátil.
„Měl jsem zde jednoho žáka, velmi slibný talent a moc hodný hoch, doporučuji ti jej vřele, ujmi se ho, až se vrátím, vezmu si ho do classy; je tvůj jmenovec, myslím, že jste už od něho v Praze něco hráli. Jmenuje se Jan Novák, já si od něho hodně slibuji, protože je nejen nadaný, ale i velmi citově založený a vážný hoch."
Eliška a Jan Novák, klavírní duo (zdroj: Filharmonie Brno)
S Brnem je Novák bytostně spjatý, protože tu prožil většinu svého tvůrčího života. Jeho ostatky byly převezeny na ústřední hřbitov před deseti lety. Nyní se mu dostává patrně největší pozornosti hudební, právě díky dramaturgii letošního festivalu Moravský podzim, který je mimo jiné koncipován právě jako pocta tomuto autorovi. Festival začíná v pátek 1. října. Součástí zahajovacího koncertu jsou mimo jiné Novákovy Filharmonické tance. Hlavní „novákovský“ program je koncipován na víkend od 8. do 10. září.
„S manželkou Eliškou žili v podnájmu, kde však bylo nezbytné společné cvičení na oba klavíry značně problematické. Jan Novák potřeboval ještě místo, kde by mohl v klidu komponovat, a tak si začal postupně svépomocí a také za pomoci přátel stavět jednoduchou montovanou chatu u brněnské přehrady, na poměrně nedostupném místě nad přístavištěm Zouvalka (Honza říkával 'zoufalka'). Tam byl ponořen do práce... V poledne sešel dolů, přeplaval přehradu a šel na Osadu na oběd. Také tam měl dole lodičku a pro eventuální návštěvy doplul na protější břeh."
Jan Novák: Chorea Philharmonicea (Netopil, Symfonický orchestr Českého rozhlasu)
Chcete si poslechnout jeho hudbu živě? Zavítejte na Moravský podzim.
Fenomén je dílem konkrétního autora (Filip Vrána), nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.
Sdílejte a naplňte jeho hudbou celý internet!