Fenomén Brno

David Pokorný: V Praze mají Pařížskou, v Brně máme Veveří

David Pokorný, Brno 22. 8. 2022

Nakupování pro mě vždy bylo potěšením a taky jediná forma pohybu, ke které jsem se nikdy nemusel nutit. Nicméně i já jsem záhy pochopil, že neustálé pořizování nových věcí naší planetě zrovna neprospívá, a když už něco koupit potřebujeme, věci s příběhem mají zkrátka větší hodnotu. A tak jsem se začal poohlížet po alternativě k velkým obchodním centrům. Zjistil jsem, jako již mnohokrát, že mám obrovské štěstí – žiji v Brně!

Po zadání hesel: Brno, móda, design, lokální, udržitelnost do internetového vyhledávače na mě vyskočila hned desítka odkazů na tipy, kde hledat. Po půl hodině strávené klikáním na jednotlivé odkazy mi to došlo. V Praze mají Pařížskou, v Brně máme Veveří! Nazul jsem si tedy své pohodlné boty a vyrazil jsem se tuto městskou čtvrť prozkoumat na vlastní pěst (čti peněženku). Které obchody stojí za vaši pozornost jsem napsal na následující řádky. Ke každému jsem taky vybral jednu věc, pro kterou se určitě musím vrátit, jakmile mi přistane výplata na účtu.

David Pokorný si o sobě myslí, že je Carrie Bradshaw (má to potvrzeno hned několika testy z buzzfeedu a vlastní psychoanalýzou). S tím rozdílem, že žije v Brně a nemá sloupek v místních novinách. Proto si píše blog s názvem davidandthecity, kde mimo jiné doporučuje, co dělat v Brně.

david pokorny David Pokorný autor článku

Přehrát video

V Praze mají Pařížskou, v Brně máme Veveří

Kam zajít do designových obchodů na Veveří?

restart fashion store Restart fashion store

První adresou na Veveří, kterou byste měli znát, je Veveří 10. Nachází se zde Restart fashion store, kde si kromě originální módy od českých a slovenských tvůrců můžete spravit i vlastní karmu. Zaprvé podpoříte lokální značky a zadruhé Restart od roku 2015 dává práci mladým lidem, jejichž startovací čára je daleko za ostatními vrstevníky. Pomoc nikdy nebyla stylovější!

Jedna věc: unisexové tričko z biobavlny s nápisem: Jsem víla vole! od značky Magifešn

je tu milo Je tu milo

Hned vedle na Veveří 12 naleznete obchůdek, který je definicí Nomen Omen. Nese název: Je tu milo. Lucie a Zuzka tady nabízí produkty od českých a slovenských designerů, tvůrců a firem. Od módních doplňků přes kosmetiku až po přání ke všem příležitostem. Ideální místo, když chcete udělat radost sobě nebo někomu na kom vám záleží.

Jedna věc: barevné svíčky ve tvaru papírových lodiček od Candle Design

dlouhá punčocha Dlouhá punčocha

Další spolužačka ze střední čeká dítě a z nějakého důvodu vás pozvala na její „baby shower“ a to i přes to, že jste se více jak deset let neviděli? Nezoufejte a vydejte se do knihkupectví Dlouhá punčocha sídlícího na Jiráskově 2. Najdete tam pečlivě vybrané knihy pro děti, které je budou nejen bavit, ale taktéž kultivovat. Navíc ukážete, že máte fantazii a nejste další člověk, který v zoufalství koupil bodýčko.

Jedna věc: kniha Neboj, neboj! od autorky Milady Rezkové

place mimi PLACE mimi

Pokud ale tak nějak tušíte, že by se u nastávajících rodičů na knížku spíše prášilo, zamiřte na Veveří 8 do PLACE mimi (ano jedná se o miminko PLACE storu na Moravském náměstí, ale o tom později). Tady najdete hračky, dudlíky, oblečení, boty a vlastně úplně všechno, co děti potřebují. Mají tady i věci pro maminky. Tak možná spíš koukněte do této sekce. Oni všichni nosí dárky miminku a na osobu, která brzy přivede na svět živou bytost, se tak trochu zapomíná.

Jedna věc: kožený růžový batoh od značky Bagind

naše věci Vystřihovánky Brno, Naše věci

Je čas odměnit se za to, že jste koupili něco pro druhé a ne pro sebe! Navíc je taky čas doplnit kofein. Přesně tuto kombinaci v sobě skrývá obchůdek s názvem Naše věci na Jiráskově 16. Pavla a Petr tu již devět let šijí autorskou módu a vůbec pořád něco tvoří. Pro zpříjemnění nakupování vám udělají skvělou kávu.

Jedna věc: papírové vystřihovánky BRNO

TY IDENTITY TY IDENTITY

Nabití energií popojděte zhruba třicet tři kroků na Grohovu 6. Tady sídlí TY IDENTITY. Jedinečný prostor, kde můžete zakoupit produkty od vybraných designérů, návrhářů a grafiků. Oblečení, doplňky, svíčky, síťovky, kosmetika. Výběr je velký a svoji identitu si tady najde úplně každý.

Jedna věc: perlový náhrdelník s porcelánovými prasaty od značky Minka Martiny Klbečkové

object concept store Object concept store

S Veveřím se stylově rozlučte návštěvou posledního obchodu. Z Grohové to kolem Filozofické fakulty Masarykovy univerzity vezměte přes Obilní trh (se zastavením na funkcionalistické zastávce od Oskara Pořísky) až na adresu Údolní 25. Právě zde od roku 2016 najdete Object concept store. Malý prostor plný autorských šperků, designových doplňků a přírodní kosmetiky. Na výběru značek, které nabízí, si dávají opravdu záležet, takže je v podstatě nemožné u nich šlápnout vedle.

Jedna věc: jemné peelingové mýdlo s vanilkou a levandulí od značky mylo

Když jsem později přemýšlel nad svojí návštěvou Veveří v kavárně Podnebí, která je od posledního obchodu, co by krystalem dohodil, uvědomil jsem si, že nákupy v menších krámcích mají hned několik výhod. Zaprvé si splníte denní limit kroků a to obzvlášť, když se rozhodnete pro něco vrátit. Zadruhé se projdete v krásném prostředí převážně historických domů. Zatřetí se potkáte s milými prodavači a prodavačkami, kteří své zboží znají jako svoje vlastní boty. Převážně proto, že v nich často pracují přímo majitelé, kteří zboží sami vyrobili nebo vybrali. Zároveň nemají problém vám doporučit obchod jiný, pokud se vaše představa nepotkává s jejich nabídkou. A to mě přivádí k tomu, že i brněnské centrum má v oblasti lokálních produktů co nabídnout. Doufám, že se v tomto případě spokojíte pouze s jejich výčtem:

 • PLACE store – Moravské náměstí 4
  • Jedna věc: Moravské tetovačky od značky Tetovačky
 •   Knihkupectví ArtMap  – Moravské náměstí 1
  • Jedna věc: kniha PŘÍBĚHY VĚCÍ/ 100 artefaktů za posledních 100 let od autorky Petry Novákové
 • Designshop – Uměleckoprůmyslové muzeum na Husové 14
  • Jedna věc: pastelky Hlava medusy od Moravské galerie
 • Informační centrum TO JE Brno – Panenská 1. 
  • Jedna věc: svícen BVV pavilon A vyrobený v manufaktuře GOLDFINGER
 • Značka DNB Veselá 4
  • Jedna věc: ručně malovaný šátek z 100% bavlny, který vznikl ve spolupráci s malířkou Natalii Perkof
 • WOLFGANG store – Vachova 8 
  • Jedna věc: černé classy wool pants 03
 • Knihkupectví Michala Ženíška – roh Jánské a Poštovské Alfa Pasáž
  • Jedna věc: kniha Celý život od autora Jana Zábrany
 • Podniková prodejna sáčků do vysavačů Vrouteneckých papíren – roh Jánské a Poštovské, Alfa Pasáž
  • Jedna věc: antibakteriální eukalyptová vůně do vysavačů od značky VUNEA
 • Textile House – roh Orlí a Minoritské
  • Jedna věc: cokoliv, co se vám bude hodit k botám za tři sta dolarů, ať už je vlastníte nebo ne
 • Vintage shop – Orlí 16
  • Jedna věc: košile podle toho, jaké roky se tu sezónu zrovna vrátily do módy
 • VAVAVOOM Perfumery – Radnická 9
  • Jedna věc: Eau de Parfum AD LIBITUM od české značky Pigmanterium
 • Hůlkárna – Panská 9
  • Jedna věc: Houbařský set Hůlkárna
 • TAMASVIGH Starobrněnská 20
  • Jedna věc: květinová vazba hodící se barevně do vašeho interiéru
 • Book Therapy – Zelný trh 10
  • Jedna věc: kniha Zůstane to v rodině od autora Martina Váši

Tak a je to. Máte nakoupeno. 

Všechny zmíněné obchody jsem při psaní tohoto článku pro jistotu ještě jednou navštívil a nikde si nic nekoupil. Bylo pět dní před výplatou. Naopak seznam věcí, které rozhodně ve svém životě potřebuji, se rapidně rozšířil. Z toho vyplývá jediné. Do všech zmíněných obchodů je vstup na vlastní nebezpečí! Pokud máte pro strach uděláno, TADY jsem vám je všechny dal do jedné mapy. 

 

Fenomén je dílem konkrétního autora (David Pokorný), nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.

Řekněte nám, kde rádi nakupujete vy?