CHYBÍK+KRIŠTOF: top 11+1 brněnské architektury
29. 10. 2019
Cenu Design Vanguard 2019 pro nejlepší mladé architektonické studio na světě si v červnu v New Yorku převzali architekti z Brna Ondřej Chybík a Michal Krištof. Studio založili v roce 2010 a již několikrát na svou práci výrazně upozornili. Do dneška se jim podařilo vybudovat mezinárodní tým 50 spolupracujících architektů a navrhli národní pavilon z kontejnerů na úspěšné české výstavě během Expo 2015 v Miláně. Doma budili kontroverze předminulé léto na Moravském náměstí svou symbolickou rekonstrukcí Německého domu z lešenářských trubek. Navštívili jsme je v ateliéru, zeptali se na jejich nejoblíbenější brněnské památky včetně té nejhorší a přinášíme vám přepis rozhovoru.
Jídelna vily Tugendhat osazená židlemi Brno, Černopolní 45 Foto David Židlický
1. Vila Tugendhat,
protože je to jeden z nejznámějších rodinných domů na světě. Když se řekne Brno, tak všichni Brno znají buď díky tomu domu, nebo židli, která pro ten dům byla navržena (židle Brno, designér Ludwig Mies van der Rohe). Občas se mi stane, že si někdo ve světě z nás dělá srandu, že bydlíme v židli. Ta židle je známější než samotné Brno, to je zvláštní. A ta vila je jeden třeba ze tří nejdůležitějších rodinných domů 20. století.
Krematorium Foto Studio Flusser
2. Dílo Arnošta Wiesnera
Ať je to brněnské krematorium nebo palác Morava na Maliňáku, nebo je to dům co dělal s B. Fuchsem tady na náměstí Svobody – Moravská banka (dnes Komerční banka). Není to takový ten vysušený bílý funkcionalismus, ale hrál si víc zajímavěji s architektonickou formou, což je vidět na tom krematoriu, pracoval tam s cihlou a na střeše jsou fiály.
Palác Morava, Malinovského náměstí Foto Studio Flusser
3. Dílo Bohuslava Fuchse
Potom určitě domy od již zmíněného Bohuslava Fuchse – ať je to hotel Avion, který byl ve své době nejužší hotel v Evropě, má geniálně řešenou dispozici a úžasný prostorový koncept. Je dobře, že se spravuje. Nebo teď nově opravené autobusové nádraží u Grandu, což je taková krásná skořepina.
Hotel Avion, Česká 20 Archiv TIC BRNO
Autobusové nádraží naproti Grandhotelu Foto bam.brno.cz
4. Kavárna ERA
Ještě k těm 30. letům rozhodně kavárna ERA. To je Josef Kranz – jeden z mých nejoblíbenějších architektů 30. let. Je to totální vyčištěný surový funkcionalismus, daleko funkcionalističtější než Fuchs nebo Wiesner dohromady. Vznikla pro účely kavárny a stále to má tu funkci, podařilo se to skvěle rekonstruovat do této dnešní podoby, která je hodně totožná se 30. léty.
Interiér kavárny ERA, Zemědělská 30 Foto Studio Flusser
5. Ingstav
Když půjdeme po válce, tak je to určitě Ingstav od prof. Rullera. To je dům na Vídeňské, takový zelený, skleněný, má dvojitou fasádu. Je to možná jediný pořádný brutalismus v Brně – má brutalistní schodiště. On je na jednu stranu brutální, na druhou stranu hrozně křehký, protože to venkovní schodiště a vstup je brutalistní betonové, ale potom ta lehká halenka kolem domu v podobě skleněné fasády, ta je na dobu, z níž to je, neuvěřitelně inovativní, nádherná a chytrá. Už tenkrát si uvědomovali, že je tam prach a hluk z ulice a když bys přímo do ulice otevřel okno, slyšel bys strašný rambajz. Zatímco když je tam dvojitá fasáda, tak tam pořád kontrolovaně cirkuluje vzduch. Takže tam jde čerstvý vzduch, ale ne na první dobrou. To je skvělý, jednoduchý princip, který byl v té době u nás unikátní a ten dům je prostě krásný.
Architektonické studio CHYBÍK+KRIŠTOF založili spolužáci z vysoké Ondřej a Michal v roce 2010. Dnes sídlí v Jalta pasáži na Dominikánském náměstí a pobočky má i v Praze a Bratislavě. Vedou mezinárodní tým 50 lidí a ucházejí se o zakázky po celém světě. Mezi jejich nejvýraznější počiny patří modulární český pavilon na EXPO 2015 v Miláně, vinařství Lahofer s terénní vlnou nebo design adventních trhů s vyhřívanými stany na Moravském náměstí. Za showroom MY DVA získali ocenění Grand Prix obce architektů a jednu z cen při České ceně za architekturu. Jsou držitelé ocenění Design Vanguard 2019.
Ingstav, Vídeňská 55 Foto bam.brno.cz
6. Pavilon Z
Zetko na výstavišti. Tam je zajímavá konstrukce od prof. Lederera, což je nádherná ocelová konstrukce, která byla taky v té době jedna z největších velkorozponových konstrukcí. Na to jak je velkorozponová, je neuvěřitelně subtilní.
Kopule pavilonu Z Foto Michal Jenčo
7. Areál Jihomoravské plynárenské společnosti
Pak se dostáváme do 90. let. Zajímavý je areál plynáren od ateliéru A PLUS. Je to jedna z mála high-tech staveb, možná jediná v Brně. To je určitě dobré vidět. Je to trochu mimo centrum, ale když tam člověk jde, tak zároveň vidí rozvojovou oblast brněnského Bronxu, která se teď rapidně mění.
Areál plynáren, Plynárenská 1 Foto A Plus
8. Koupaliště na Kraví hoře
Šest, sedm, tak teď už můžeme nějaké moderní domy. Na Kraváku od ateliéru DRNH koupaliště – plavecký stadion a úpravy venkovního areálu. Skvělý výhled na Brno, v té době mimořádná architektura v porevolučním Brně. Nádhera.
Koupaliště na Kraví hoře Foto David Židlický
9. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Potom mám rád areál Masarykovy univerzity na Grohové – filozofickou fakultu. Je tam knihovna od architektů Kuby s Pilařem – skvělý dům a pak je tam novostavba dva pavilony od prof. Pelčáka – rozšíření filozofické fakulty. Tři dobré domy na jednom místě, to stojí za to vidět.
Filozofická fakulta s knihovnou (vpravo), Arne Nováka 1 Foto Františka Uřičářová
10. Kostel blahoslavené Marie Restituty
Teď se dokončuje kostel od Marka Štěpána na Lesné. Ještě jsem nebyl uvnitř, ale chodím kolem, protože bydlím nedaleko. Zpoza plotu stavba vypadá velice zajímavě. A vůbec celá Lesná, když by někdo chtěl vidět pořádné sídliště plné občanské vybavenosti, že tam nejsou jen nasekané bytové domy, ale také plavecký stadion, zdravotní středisko, několik obchodních domů, školky, školky. Lesná je kvalitně realizovaný modernistický manifest, jak spoustu lidí ubydlet uprostřed volné krajiny. A dnes sídliště slušně funguje. Od 60. let, kdy se postavilo, je zarostlé do zeleně, takže lze sledovat princip bydlení v přírodě.
Kostel blahoslavené Marie Restituty Foto Františka Uřičářová
11. Showroom MY DVA
Jestli musím vybrat některou z našich realizací, je to Židlová fasáda na Vinohradech. Snažíme se dělat projekty, které pracují s kontextem nejen v rámci místa a podnebí, ale důležitý kontext je také klient a náplň. V tomto případě se jedná o showroom společnosti MY DVA, kde jsme dali na fasádu to, co vyrábí, a tím se dostali na 20% ceny normálního fasádního systému, který bychom museli použít na proměnu původního objektu z 90. let. Fasáda tak napovídá, co se odehrává uvnitř.
Showroom MY DVA, Žarošická 18 Foto CHYBÍK+KRIŠTOF
Nejhorší architektura v Brně – OC Letmo
Letmo je navržené jako monofunkční prostor, který nemá fasádu, tzn., že když už tam nefungují obchody, tak už tam nemůže být nic jiného. Kanceláře tam nedáš, byty z toho neuděláš, jedině když změníš fasádu. To je největší hloupost toho projektu. To, jestli se dům někomu líbí nebo ne, je druhá věc, ale je to přesně tak, jak se architektura dle mého názoru nemá dělat. Architektura by měla být co nejvíc flexibilní a měla by být připravená na to, že když nějaký záměr nefunguje, tak se dá jednoduše transformovat na cokoli jiného. Zároveň je to v tomto místě naprosto zbytečná exhibice. Mohou být domy, které exhibují, ale jsou to domy, které jsou důležité ve smyslu své funkce, tzn. radnice, galerie, kostely, ale rozhodně ne to, co je tady.
Obchodní centrum Letmo, Nádražní 2a Foto Františka Uřičářová
Pošlete top brněnskou architekturu do světa i s Chybíkem+Krištofem
Další špičková brněnská architektura
Brněnský architektonický manuál
Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.