Fenomén Brno

Radim Dibdiak – Paparazzo nebo umělec?

26.9.2019

Na Radima Dibdiaka je třeba si dát pozor. Když se objeví, pohlídejte si druhou bradu a taky to, s kým se třeba zrovna držíte za ruku. Radim se totiž za ruku drží se svou digitální zrcadlovkou a “sejme” vás dřív, než se stačíte vzpamatovat. Umělecká licence mu navíc umožňuje nestarat se o formality jako GDPR, takže se můžete později ocitnout vyvěšení na některé z jeho výstav, nebo hůř – připnutí na zdi jeho facebookového profilu.

Pochází z Kyjova, ale odmalička žije v Brně, kde se stal neodmyslitelnou součástí kavárenské scény. V roce 2000 si koupil první digitální fotoaparát a bez svého „třetího oka" neopouští domov. Fotí město, lidi a situace kolem sebe, pěstuje však i ateliérovou tvorbu a fotí na zakázku. Každá jeho fotografie prochází digitální post produkcí, díky níž si vytvořil nezaměnitelný rukopis.

Autoportrét Radima Dibdiaka Radim Dibdiak facebook.com/radimdibdiakk

Zastávka Foto Radim Dibdiak

City boy

Radima jsme si vybrali především pro jeho nepřekonatelnou kolekci městských fotografií. Svou kariéru nebere na lehkou váhu, a když není zrovna v ateliéru, trpělivě číhá na některé z kavárenských zahrádek. Nejčastěji na něj můžete narazit v Tungsramu, u Švandy, Milady nebo teď snad už zase v Artu. Číhá na to správné světlo, nečekaný úhel pohledu a především epické situace. A trpělivost se mu vyplácí, protože se mu pravidelně daří zachytit momentky, které by snad ani nešly předchystat.

Kouř Foto Radim Dibdiak

Ženský v aťáku

Na otázku, jaká práce ho baví nejvíc, odpovídá, že focení modelek v ateliéru. O něco více překvapivě pak dodává, že podobně rád fotí děti přátel. Že ale musí mít ten správný věk, kdy se u nich dá zachytit nevinnost, přirozenost a autenticita. Stačí pár měsíců navíc a děti už poznají, co se děje a skrývají se, nebo se culí do naučených póz. Však už i batolata jsou dnes uvyklá ze selfies, že se fotí a vrhají na pokyn úsměvy.

Easy Rider Foto Radim Dibdiak

Jedu Photoshop celý život

Trpělivost a pozorovací nadání se v Radimově tvorbě mísí s hravostí. Vystudoval grafiku, a tak si umí pomoci Photoshopem tam, kde mu k dokonalosti cosi chybí. Do protikladu k oblíbené černobílé škále staví neonové barvy a vizuální scratche. Někdy jde o decentní postprodukci, jindy s obrazem nepokrytě manipuluje a jsou i případy, kdy se pořádně odváže. Pokud skutečnost nesplňuje jeho očekávání, disponuje prostředky, které mu umožňují vytvořit si svou vlastní a zcela novou realitu.  

Kumulus Foto Radim Dibdiak

Dibdiakovo Brno

Jak Radim říká, je teritoriální umělec. Důležité jsou pro něj vzpomínky na prázdniny v Kyjově, které jako malý trávil u prarodičů a kde na ulici potkával legendárního fotografa a malíře Miroslava Tichého. Když si v dospělosti potřeboval odpočinout od Brna, přestěhoval se na zkoušku na pár let do Londýna. Pokus ale nevyšel a vrátil se jako zpráskaný pes. Hlavní roli v jeho životě tak možná už napořád hraje Brno. Tvrdí, že ho má nafocené celé, jen při bohémských eskapádách nechal část archivu na ukradených nebo ztracených laptopech.  Své vidění města a jeho obyvatel vytříbil do charakteristické podoby, kterou u něj diváci zbožňují. Dokládá to i celkový počet 15 samostatných výstav, které tu uvedl.  Prohlédněte si Radimův InstagramZDE si můžete pořídit jeho fotografie domů.

-red-

 

Fotogalerie

Pošli Radima Dibdiaka do světa, ať jeho výstavu vidí i mimobrněnští!

Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.