Standa Biler: průvodce pro cizince; jak se stát Brňanem
8. 9. 2019
Chovat se jako turista zvládne každý. Stačí se udiveně koukat okolo sebe a fotit cokoli, co vypadá jako historická stavba. S tímto přístupem však Brno vyčerpáte za pár hodin. Většinu historických staveb totiž Brňané zbořili a postavili místo nich věci, jako je třeba Velký Špalíček.
Skutečně autentickým zážitkem je prožít město jako jeho obyvatel. Není to nic složitého. Občan Brna prožívá své město ve dvou základních polohách. V opilosti a v kocovině.
Brno je městem kaváren. Turista se obvykle odhalí začátečnickou chybou, kdy si v kavárně objedná kávu. Pokud chcete zapadnout, objednejte si to, co pijí místní: pivo, víno, prosecco nebo gin s tonicem. V jiných městech lidé v kavárně vypijí kávu a jdou pryč. V Brně ne. V Brně se v kavárně tráví celé dny, noci, rána a život vůbec.
Jsou životní situace, kdy je obtížné trávit veškerý čas v kavárně. Třeba když máte děti. Pokud vám místní navrhnou „pojďme na dětské hřiště“, vezměte si peněženku, protože rozhodně nejdete plácat bábovičky. Populární dětská hřiště se nacházejí v blízkosti hospod. Mezi nejvytíženější dětské hřiště ve městě patří Obilní trh, který zásobuje alkoholem přilehlá pivnice U Čápa. V uzavřené ohradě se nacházejí děti. Okolo postávají rodiče s půllitry. V podvečerních hodinách se pak unavené děti snaží své opilé rodiče odvést domů.
Dalším oblíbeným místem „pro děti“ je park Lužánky. Z jedné strany ho zásobuje alkoholem populární Ponava. Na té druhé se na léto staví stan pro děti, coby krytí pro výčep a lednici s vínem. Děti rovněž rády chodí do Björnsnova sadu, kam pozornost rodičů přitáhl Piknikbox.
Tajemník Institutu regionálních demokratických hodnot, satirik a znalec a neúnavný popularizátor okolí Brna. V předloňském roce vydal román Nejlepší kandidát, který se bleskově vyprodal, přispívá do Hospodářských novin, A2larmu, Respektu a nejnověji i do Brněnských fenoménů.
Pokud vás už ratolesti tahají domů, večírek tím nekončí. Jižní Morava je proslulá svým vínem a Brno je tedy vinařským městem. Typický turista si koupí sedmičku vína, tu hodiny převaluje na jazyce a hledá v ní vůni jarního sadu v záři ranních červánků. Vzhledem k objemu spotřeby si Brňan nemůže dovolit kupovat sedmičky vína. Naštěstí je na každém rohu vinotéka. Vinotéky se předhánějí ve výčepu nejlevnějšího stáčeného vína. Nebo něčeho, co víno připomíná barvou, názvem a množstvím alkoholu. Je to jedno. Brňan víno na jazyce nepřevaluje. Hltá ho jako minerálku. Kdyby ji někdy pil.
Před lety přestalo Brňany bavit pít levné pivo jedné značky a začali se dožadovat drahého piva různých značek. Dnes se ve městě nachází mnoho pivnic, které se předhánějí, z jakého zapadákova se jim podaří dovézt sud předraženého piva. Díky tomu se z tradičních pivních opilců stali degustátoři z různých stran zkvašeného piva.
Zátiší s vodkou Foto Standa Biler
Pokud ráno musíte vyrazit nakoupit, nezapomeňte, že alkohol se prodává a nalévá všude. V pekárně si proto dejte lahváče, v zelenině panáka a v trafice obojí. Nakupovat se chodí do vietnamských večerek. Nikdo jiný totiž ve městě nepracuje.
Turisté si k obědu nejspíš dají moravského vrabce se zelím. Absurdní. Vy si dejte v nějakém vietnamském bistru lokální národní jídlo: Pho, Bún bò Nam Bô nebo smažené závitky. Pak je čas na „kávu“…
Alkoholický koloběh života občas narušují tzv. slavnosti. Slavnosti piva, vína, divadel nebo dětský den, což je slavnost piva a vína v jednom. Ať už se jedná o jakoukoli slavnost, jako první se vždy postaví stánky s alkoholem. Na to ostatní se často zapomene.
Po pár dnech autentického života v Brně pochopíte, proč zde chodí všichni pomalu ‒ mají strach, aby neupadli. Přesto každou chvíli někdo upadne a nikdo se tomu nediví. Až spadnete na zem vy, můžete slavit. Právě jste složili maturitu ze života v Brně. Hlavně nezapomeňte: nesmíte nikdy vystřízlivět.
Sdílejte návod jak se stát Brňanem, ať se to naučí i cizinci.
Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.