BRNO LEOŠE JANÁČKA

Ústřední hřbitov města Brna a Leoš Janáček

  • Leoš Janáček zemřel náhle na zápal plic v Ostravě

  • Pochován je na brněnském Ústředním hřbitově

  • Autorem náhrobku je výtvarník Eduard Milén

Místo skladatelova posledního odpočinku v tzv. čestném kruhu.

Leoš Janáček onemocněl zápalem plic během svého prázdninového pobytu v rodných Hukvaldech a 12. srpna 1928 zemřel v ostravském Kleinově sanatoriu. Pohřeb se konal o tři dny později v Brně. Rakev byla nejdříve vystavena v Mahenově divadle, odtud se pohřební průvod vydal na Ústřední hřbitov.

Janáčkův hrob se nachází v takzvaném čestném kruhu pod číslem 64. Na náhrobku, jehož autorem je výtvarník Eduard Milén, jsou vytesány verše z Janáčkova mužského sboru Potulný šílenec. Na hřbitově je pochována i Janáčkova manželka Zdenka a děti Olga a Vladimír.

Ústřední hřbitov byl založen poblíž Vídeňské ulice podle projektu profesora Aloise Prastorfera a otevřen byl roku 1883. Stal se veřejným hřbitovem pro všechny obyvatele města bez rozdílu farní příslušnosti, náboženského vyznání, sociálního postavení, národnosti nebo rasy.

Z architektonického hlediska je mimořádně zajímavá budova obřadní síně z roku 1927, postavena na základě projektu architekta Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška, která měla na svou dobu velice kvalitní technické vybavení.

Průvodce po Ústředním hřbitově ke stažení

Adresa a kontakt

Jihlavská 1
63900 Brno

Dejte o Ústředním hřbitově města Brna a Leoši Janáčkovi vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku