SOCHY V BRNĚ

Martin Středa (Jan Šebánek)

Předchozí Následující
  • Odhalena 15. srpna 2020

  • Součástí sochy je betonový podstavec se zapuštěnou dělovou koulí

  • V horní části podstavce po celém obvodu uvedeny dva citáty pátera Středy

Nová brněnská socha duchovního zachránce Brna na křižovatce Jezuitské a Beethovenovy

Roku 2017 vyhlásila Rada města Brna veřejnou výtvarnou soutěž o návrh na ztvárnění sochy Martina Středy. Výtvarnou soutěž vyhrál se svým návrhem Jan Šebánek z Fakulty architektury VUT. Strohost, střídmost, symbolika. Tři S charakterizují vítězný návrh sochy. Kněz Martin Středa je pochován v kryptě kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde působil a kde je nyní pochován v prosklené rakvi. A právě před tímto kostelem na křižovatce Jezuitské a Beethovenovy ulice čtyřmetrová socha kněze Martina Středy stojí. Socha je osazena na podstavci z probarveného betonu, ve kterém je zapuštěna dělová koule. Postava je otočená směrem ke kostelu sv. Jakuba, kde je pochován plukovník Jean-Louis Raduit de Souches. Velitel obrany města byl blízkým přítelem pátera Středy a během bojů si k němu údajně chodil pro radu.

Memento Martina Středy se řadí po bok dalších soch vzniklých v rámci projektu Sochy pro Brno. Jeho cílem je postupně doplňovat veřejný prostor o nová umělecká díla připomínající významné osobnosti, a to přímo na místech, s nimiž je jejich osud spjat.

V horní části podstavce jsou po celém obvodu uvedeny dva citáty pátera Středy: „Netrap se předčasně starostmi o to, co se stane. Stačí zlé, co přináší každý den.“ A druhý citát: „Měj rád prosté věci a spokoj se s málem – zakusíš velký pokoj.“

Fotogalerie

Dejte o soše Martina Středy vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku