OKOLÍ BRNA

Lednicko-valtický areál

Předchozí Následující
  • Jedinečný přírodně-krajinářský celek jižně od Brna

  • Lednický a valtický zámek, Janův hrad a další

  • Celková rozloha areálu je více než 280 km²

Součást seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Lednicko-valtický areál je zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a je považován za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Jeho součástí je např. zámek Lednice, považovaný za jeden z nejkrásnějších českých zámků vůbec. Byl postaven v duchu anglické gotiky a v 19. století fungoval jako místo velkolepých setkání evropské šlechty. Rozlehlý park láká k romantickým vyjížďkám v kočáru, plavbě loďkou k minaretu nebo pozorování dravých ptáků.

Další významnou součástí je valtický zámek, jehož interiéry návštěvníkům přibližují, jak v minulosti žili bohatí šlechtici. Do okouzlujícího iluzorního světa je vtáhne zrekonstruované zámecké divadlo. V okolí jsou rozesety drobné stavby jako Dianin chrám, letohrádek Belvedér nebo kolonáda na Rajstně.

Janův hrad je upraven do podoby umělé zříceniny přesně tak, jak to v 19. století vyžadovala romantická estetika. Hrad byl postaven u lovecké obory a sloužil k setkávání panstva před hony, po nich pak zde následovaly bohaté hostiny. Dnes nadchne především prohlídkou zahrnující velký Rytířský sál a k němu přiléhající salonky.

Adresa a kontakt

691 44 Lednice

+420 519 340 986
tic@lednice.cz

Fotogalerie

Dejte o Lednicko-valtickém areálu vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku