POZNEJTE BRNĚNSKÉ TOP CÍLEPOZNEJTE BRNĚNSKÉ PODZEMÍ

Kostnice u sv. Jakuba

zdarma Sleva na vstup s BRNOPAS

Chci získat slevu

Předchozí Následující
  • Turistická atrakce a zároveň pietní místo

  • Počet pohřbených se odhaduje na padesát tisíc

  • Zážitek z prohlídky umocňuje hudba Miloše Štědroně

Od 11. 5. 2021 pro vás znovu otevíráme Kostnici u sv. Jakuba. Vstup do objektu bude umožněn pouze s použitím respirátoru. Prosíme o dodržování 2m rozestupu, maximální počet návštěvníků – 4 osoby. Těšíme se na vás.

Od  1. 6. spouštíme skupinové prohlídky v Kostnici u sv. Jakuba (maximální počet lidí ve skupině 20 osob). Každý návštěvník u vstupu podepíše čestné prohlášení, že splňuje bezpečnostní podmínky pro vstup do objektu. Čestné prohlášení bude k dispozici na pokladně v českém a anglickém jazyce. 

Dle rozhodnutí vlády o rozvolnění opatření je nutné při účasti na skupinových prohlídkách použít ochranný prostředek dýchacích cest a dodržet níže uvedená mimořádná opatření.

Každý účastník skupinové prohlídky musí splnit jednu ze tří podmínek:

  • písemné či elektronické potvrzení negativní POC antigenní test ne starší 72 hodin nebo potvrzení negativní PCR test ne starší 7 dní
  • nejméně 14 dní od aplikace 2. dávky očkování
  • do 180 dní od prodělání nemoci COVID 19

Návštěvník podepíše čestné prohlášení, že splňuje jednu z výše uvedených podmínek. Dokument je k dispozici na pokladně při vstupu.

Děkujeme za pochopení

Druhá největší kostnice v Evropě, hned po té pařížské.

Počet zde pohřbených lidí se odhaduje na více než padesát tisíc. Hřbitov u kostela sv. Jakuba na dnešním Jakubském náměstí existoval už počátkem 13. století. Stejně jako další městské hřbitovy byl založen uvnitř hradeb, které bránily jeho pozdějšímu rozšiřování. Kapacita brzy přestávala potřebám rostoucího města stačit, a proto musel být zaveden výměnný systém pohřbívání: po uplynutí deseti až dvanácti let od pohřbu byl hrob otevřen, ostatky vyjmuty a na stejné místo byl uložen další zemřelý.

Obsah původních hrobů se přesouval do speciálních podzemních objektů – osárií neboli kostnic. K jejich rychlému zaplňování docházelo i z důvodu častých epidemií moru a cholery, které obyvatelstvo města doslova decimovaly. Josefínské reformy vedly v roce 1784 ke zrušení kostelních hřbitovů z hygienických důvodů. Ostatky z hrobů byly uloženy do krypty, hřbitovní zeď stržena, prostranství kolem kostela vydlážděno nepotřebnými náhrobky a kostnice pomalu upadla v zapomnění.

Dnes je Kostnice u sv. Jakuba turistickou atrakcí a zároveň pietním místem. Prohlídku umocňuje autorská hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně složená speciálně pro tento prostor.

Virtuální prohlídka

Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy: Náměstí Svobody

Pojďte si Kostnici užít jinak. Zahrajte si ji! Více o aplikaci Play Brno naleznete zde.

Otevírací doba

úterý – neděle 9.30 – 18.00
pondělí zavřeno

Vstupné

Cenový rozsah:

od: 70 Kč do: 140 Kč

Adresa a kontakt

Jakubské náměstí
65878 Brno

+420 515 919 793
kostnice@ticbrno.cz

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!