TOP CÍLEBRNĚNSKÉ PODZEMÍ

Kostnice u sv. Jakuba

zdarma Sleva na vstup s BRNOPAS

Chci získat slevu

Předchozí Následující
  • Turistická atrakce a zároveň pietní místo

  • Počet pohřbených se odhaduje na padesát tisíc

  • Zážitek z prohlídky umocňuje hudba Miloše Štědroně

Vážení návštěvníci,

v souladu s rozhodnutím vlády o rozvolnění opatření v kultuře musí všichni návštěvníci starší 12 let při návštěvě kostnice prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu:

  • prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce
  • aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

U dětí mladších 18 let a osob s kontraindikací k očkování lze k prokázání bezinfekčnosti použít i RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin.  

Bez splnění podmínek není možné kostnici navštívit. Mějte s sebou připravena platná vyžadovaná potvrzení, budou kontrolována při vstupu. Návštěvník podepíše čestné prohlášení, že splňuje jednu z výše uvedených podmínek. Dokument je k dispozici na pokladně při vstupu.

Děkujeme za pochopení a trpělivost!

Druhá největší kostnice v Evropě, hned po té pařížské.

Počet zde pohřbených lidí se odhaduje na více než padesát tisíc. Hřbitov u kostela sv. Jakuba na dnešním Jakubském náměstí existoval už počátkem 13. století. Stejně jako další městské hřbitovy byl založen uvnitř hradeb, které bránily jeho pozdějšímu rozšiřování. Kapacita brzy přestávala potřebám rostoucího města stačit, a proto musel být zaveden výměnný systém pohřbívání: po uplynutí deseti až dvanácti let od pohřbu byl hrob otevřen, ostatky vyjmuty a na stejné místo byl uložen další zemřelý.

Obsah původních hrobů se přesouval do speciálních podzemních objektů – osárií neboli kostnic. K jejich rychlému zaplňování docházelo i z důvodu častých epidemií moru a cholery, které obyvatelstvo města doslova decimovaly. Josefínské reformy vedly v roce 1784 ke zrušení kostelních hřbitovů z hygienických důvodů. Ostatky z hrobů byly uloženy do krypty, hřbitovní zeď stržena, prostranství kolem kostela vydlážděno nepotřebnými náhrobky a kostnice pomalu upadla v zapomnění.

Dnes je Kostnice u sv. Jakuba turistickou atrakcí a zároveň pietním místem. Prohlídku umocňuje autorská hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně složená speciálně pro tento prostor.

Virtuální prohlídka

Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy: Náměstí Svobody

Pojďte si Kostnici užít jinak. Zahrajte si ji! Více o aplikaci Play Brno naleznete zde.

Otevírací doba

úterý – neděle 9.30 – 18.00
pondělí zavřeno

Vstupné

Cenový rozsah:

od: 70 Kč do: 140 Kč

Adresa a kontakt

Jakubské náměstí
65878 Brno

+420 515 919 793
kostnice@ticbrno.cz

Dejte o Kostnici u sv. Jakuba vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!