POZNEJTE BRNĚNSKÉ TOP CÍLEPOZNEJTE BRNĚNSKÉ PODZEMÍ

Kostnice u sv. Jakuba

zdarma Sleva na vstup s BRNOPAS

Chci získat slevu

Předchozí Následující
  • Turistická atrakce a zároveň pietní místo

  • Počet pohřbených se odhaduje na padesát tisíc

  • Zážitek z prohlídky umocňuje hudba Miloše Štědroně

Vzhledem k mimořádným opatřením je brněnské podzemí (Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba, Mincmistrovský sklep a Vodojemy na Žlutém kopci) od 18. 12. 2020 uzavřeno. Vrácení peněz za již zakoupené vstupenky je možné vyřešit prostřednictvím e-mailu schmidtova@ticbrno.cz. Storno vstupenek na Vodojemy na Žlutém kopci lze v případě nákupu online provést zasláním e-mailu na michalkova@ticbrno.cz, při nákupu na pokladně informačního centra pak přímo na pokladně IC.

Děkujeme za pochopení

Druhá největší kostnice v Evropě, hned po té pařížské.

Počet zde pohřbených lidí se odhaduje na více než padesát tisíc. Hřbitov u kostela sv. Jakuba na dnešním Jakubském náměstí existoval už počátkem 13. století. Stejně jako další městské hřbitovy byl založen uvnitř hradeb, které bránily jeho pozdějšímu rozšiřování. Kapacita brzy přestávala potřebám rostoucího města stačit, a proto musel být zaveden výměnný systém pohřbívání: po uplynutí deseti až dvanácti let od pohřbu byl hrob otevřen, ostatky vyjmuty a na stejné místo byl uložen další zemřelý.

Obsah původních hrobů se přesouval do speciálních podzemních objektů – osárií neboli kostnic. K jejich rychlému zaplňování docházelo i z důvodu častých epidemií moru a cholery, které obyvatelstvo města doslova decimovaly. Josefínské reformy vedly v roce 1784 ke zrušení kostelních hřbitovů z hygienických důvodů. Ostatky z hrobů byly uloženy do krypty, hřbitovní zeď stržena, prostranství kolem kostela vydlážděno nepotřebnými náhrobky a kostnice pomalu upadla v zapomnění.

Dnes je Kostnice u sv. Jakuba turistickou atrakcí a zároveň pietním místem. Prohlídku umocňuje autorská hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně složená speciálně pro tento prostor.

Virtuální prohlídka

Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy: Náměstí Svobody

Otevírací doba

úterý – neděle 9.30 – 18.00
pondělí zavřeno

Vstupné

Cenový rozsah:

od: 70 Kč do: 140 Kč

Adresa a kontakt

Jakubské náměstí
65878 Brno

+420 515 919 793
kostnice@ticbrno.cz

Dejte o Kostnici u sv. Jakuba vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku