COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Předchozí Následující
  • Sídlí v barokním Schrattenbachově paláci

  • V letech 1998–2001 proběhla rekonstrukce a modernizace

  • Knihovní fond obsahuje cca 800 tisíc knihovních jednotek

S ohledem na aktuálně platná nařízení knihovna od 15. 2. 2021 otevírá výdejní okénka na všech provozech. Ve výdejním okénku je možné vyzvednout si předem objednané nebo rezervované dokumenty, případně vrátit aktuální výpůjčky. Pro vracení výpůjček využívejte přednostně návratové boxy. Knihy objednávejte přes online katalog (https://katalog.kjm.cz/ ) nebo telefonicky či e-mailem na kontaktech konkrétních provozů. Ve výdejních okénkách není možné vyřídit prodloužení registrace. Registraci lze prodloužit přes Brno iD nebo platbou na účet knihovny, případně nás kontaktujte na e-mail uvedený níže. Výdejní okénka jsou otevřená podle otevírací doby konkrétního provozu (https://www.kjm.cz/bezna-oteviraci-doba-kjm ). Mimořádně jsou uzavřené pobočky v Medlánkách (pro nemoc) a v Chrlicích (z organizačních důvodů).

Největší veřejná městská knihovna na Moravě.

Knihovna byla založena v roce 1921 a u jejího zrodu stál brněnský básník a dramatik Jiří Mahen, který se stal prvním brněnským knihovníkem. Knihovnu od samého počátku zřizuje město Brno. Od roku 1950 sídlí v barokním Schrattenbachově paláci v Kobližné ulici, na území města je pak dalších 31 menších poboček. V letech 1998–2001 proběhla v centrále knihovny rekonstrukce a modernizace, v roce 2014 prošla dostavbou a reorganizací, v roce 2015 spustila půjčování e-knih.

Knihovna Jiřího Mahena (KJM) nabízí rozsáhlý výběr krásné i naučné literatury, novin a časopisů, AV médií a hudebnin, přístup na internet a do elektronických databází či služby nevidomým a slabozrakým čtenářům.

Od roku 2011 rozšířila svou nabídku o půjčování čteček elektronických knih, deskových her a tematických kufříků. V roce 2013 zahájila na vybraných pobočkách půjčování hraček a pomůcek pro handicapované děti a uvedla do provozu Tramvaj čtenářů. Dále organizuje kulturní pořady pro školy a veřejnost a další bohatý doprovodný program.

Součástí KJM je i Mahenův památník v Masarykově čtvrti s expozicí o životě a díle Jiřího Mahena. V KJM působí Informační středisko EUROPE DIRECT s bohatým zázemím knihovního fondu a elektronických informačních zdrojů.

Knihovní fond dosahuje cca 800 tisíc knihovních jednotek. Za rok se v KJM zaregistruje na 40 tisíc čtenářů, kteří uskuteční asi 2 miliony výpůjček.

Virtuální prohlídka knihovny

Otevírací doba

Do odvolání zavřeny všechny provozy.

Adresa a kontakt

Kobližná 4
60150 Brno

+420 542 532 111
kjm@kjm.cz

Dejte o Knihovně Jiřího Mahena vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku