COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Předchozí Následující
  • Sídlí v barokním Schrattenbachově paláci

  • V letech 1998–2001 proběhla rekonstrukce a modernizace

  • Knihovní fond obsahuje cca 800 tisíc knihovních jednotek

Od čtvrtka 3. prosince otevřeny provozy (jedinou výjimkou jsou Chrlice, které zůstávají nadále uzavřené). Otevírací doba bude stejná jako před uzavřením, služby budou poskytované především registrovaným čtenářům. Provoz bude regulovaný, do vnitřních prostor bude moci vstoupit omezený počet návštěvníků. Prosíme vás o dodržování pravidla tří R – roušky, čisté ruce, rozestupy. Děkujeme a těšíme se na vás!

Největší veřejná městská knihovna na Moravě.

Knihovna byla založena v roce 1921 a u jejího zrodu stál brněnský básník a dramatik Jiří Mahen, který se stal prvním brněnským knihovníkem. Knihovnu od samého počátku zřizuje město Brno. Od roku 1950 sídlí v barokním Schrattenbachově paláci v Kobližné ulici, na území města je pak dalších 31 menších poboček. V letech 1998–2001 proběhla v centrále knihovny rekonstrukce a modernizace, v roce 2014 prošla dostavbou a reorganizací, v roce 2015 spustila půjčování e-knih.

Knihovna Jiřího Mahena (KJM) nabízí rozsáhlý výběr krásné i naučné literatury, novin a časopisů, AV médií a hudebnin, přístup na internet a do elektronických databází či služby nevidomým a slabozrakým čtenářům.

Od roku 2011 rozšířila svou nabídku o půjčování čteček elektronických knih, deskových her a tematických kufříků. V roce 2013 zahájila na vybraných pobočkách půjčování hraček a pomůcek pro handicapované děti a uvedla do provozu Tramvaj čtenářů. Dále organizuje kulturní pořady pro školy a veřejnost a další bohatý doprovodný program.

Součástí KJM je i Mahenův památník v Masarykově čtvrti s expozicí o životě a díle Jiřího Mahena. V KJM působí Informační středisko EUROPE DIRECT s bohatým zázemím knihovního fondu a elektronických informačních zdrojů.

Knihovní fond dosahuje cca 800 tisíc knihovních jednotek. Za rok se v KJM zaregistruje na 40 tisíc čtenářů, kteří uskuteční asi 2 miliony výpůjček.

Otevírací doba

Možnost vydání knih z okénka po předchozí objednávce alespoň 1 hodinu dopředu přes katalog IPAC

Adresa a kontakt

Kobližná 4
60150 Brno

+420 542 532 111
kjm@kjm.cz

Dejte o Knihovně Jiřího Mahena vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku