-
Sedmé zastavení geostezky
-
Výhledy na členitou krajinu severní části Brna
Ze severního vyhlídkového pavilonu můžeme sledovat členitou krajinu severní části Brna, jíž dominuje bývalý lom na Hádech. V pozadí lze vidět i ostrý hřeben Babího lomu. Pestrost terénu je dána rozmanitostí horninového podloží: vedle zmíněných předprvohorních metabazaltů se zde vyskytují prvohorní granodiority, vápence a pískovce, druhohorní vápence, třetihorní písky a jíly a čtvrtohorní spraše. Odolnější horniny budující hřbety a kopce byly rozlámány a podél zlomů si cestu našly řeky, které v průběhu mnoha tisíc až miliónů let vytvořily hluboká údolí (Svratka, Ponávka). Ještě lepší výhled na tuto část Brna a okolí se otevírá na severním nádvoří hradu Špilberk, případně z rozhledny v nárožní věžici hradu, která umožňuje pohled jak na členitější severní část, tak na rovinatou část jižní.
Fotogalerie
Dejte o altánku na severním svahu Špilberku vědět svým přátelům!
Podobná místa v okolí
-
Geostezka centrem Brna – Kryt 10-Z
Protiletecký kryt byl vybudován během druhé světové války a dnes se využívá jako turistická atrakce nebo kulturní prostor.
-
Geostezka centrem Brna – Sopečné horniny na Špilberku
Drobné výchozy tmavých metabazaltů, které se na Špilberku vyskytují, jsou často zakomponované do hradních zdí a hradeb, lze je vidět i v hradním příkopu