Fenomén Brno

Kavárenské zahrádky

15. května 2020

První vlaštovka jaro nedělá. V Brně rozhodně, tady dělá jaro první zahrádka. Jakmile otevře jedna, ostatní na sebe nenechají dlouho čekat a během týden se město promění v kontinuální chill out zónu. Zahrádek je každým rokem víc, ale ani tak to zřejmě nestačí. Lidé musí posedávat po obrubnících a někdy dokonce na trávě nebo holé zemi. Jak to ale bude vypadat letos?

Přehrát video

Zahrádky konečně otevřeny!

JustWINE

Brno sice nemá moře, ale má zahrádky. Jakmile si na té své najdete místo, na stolku přistane drink a začnou se u vás zastavovat kolemjdoucí známí a přátelé, žádné moře už nepotřebujete. Na Svoboďáku býval přes léto dokonce beach bar s pravým plážovým „hlaďošem“, ale ukázalo se, že to není třeba. Na Prygl je to šalinou něco přes 20 minut, tak proč tahat písek do města, když k letní pohodě stačí lehátko.

Barová úprava Na Brno dobrý na náměstí Svobody, 2019 Jan Cága

Vzhled zahrádek prošel před pár lety úpravou v městské vyhlášce, památkáři chtěli jejich vzhled sjednotit a ztlumit. Upřednostňovaná podoba vylučuje křiklavé reklamy, staví židle a stolky nejlépe přímo na chodník a barvy slunečníků tónuje dle fasády domu. Výsledkem je utěšený pohled na architekturu a usměvavé zahrádkové povaleče bez rušivých kokakol a starobrn.

Slast s jedinečným výhledem na Zelný trh Lidi z baru/nepijubrecky.cz

Vloni se město rozhodlo zakročit proti živelnému posedávání po ulicích a jako kompenzaci navrhlo rozšíření stávajících zahrádek. Letos v reakci na korona situaci zase zcela upustilo od poplatku za zřízení zahrádky. Pokud tedy brněnská gastroscéna ustojí dvouměsíční výpadek, můžeme se těšit na totální „městskou zahrádkovou rezervaci“. Na obávaný útlum v konzumaci to zatím naštěstí nevypadá. Zatímco v Praze chybí turistická klientela, v Brně se nově otevřené zahrádky plnily i za deště. Nezbývá než popřát Na zdraví a Na viděnou na zahrádce ve městě.

Sdílejte, jak se brněnské zahrádky probouzí k životu.

Na některé ze zahrádek určitě narazíte i na kolektiv TIC BRNO TIC BRNO

Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.