Brno očima nebrňáků
13. září 2020
Jezdíte do Brna? Máte tu své oblíbené místo? Proč se vám líbí a co jste tam zažili? Tyto otázky jsme položili čtyřem mladým osobnostem – muzikantovi, herečce, podcasterce (roku) a kreativci. Zajímalo nás, jak Brno vidí lidi odjinud, nezatížení stereotypem a rutinou, s odstupem a požádali jsme je o jejich osobní TOP 3 místa.
Martyn Starý
Martyn Starý se ke všemu, co dělá, dostal přes večírky. Prostě se potkává na správném místě ve správný čas se správnými lidmi. Můžete ho tak znát především díky hudbě – hraje na kytaru v nově vzniklé kapele WYFE a je frontmanem vlastní skupiny Holden. Díky své všestrannosti zná hudební byznys ze všech stran včetně té zvukařské či propagační. Narodil se v Praze, kde stále žije a Brno je jeho nejoblíbenější město na světě.
1. Bar, který neexistuje
Místo, který je už hodně zprofanovaný, ale který jako jedno z prvních nastavilo zrcadlo českýmu pohostinství, co se barů týče. Pořád jedinečnej podnik, kde přesně vědí, co chcete, i když vy sami to nevíte.
2. Hvězdárna a Kraví hora
Moje oblíbený místo na procházku. Pěkně do kopce skrz zahrádkářskou kolonii až na kopec s hezkým výhledem a interaktivním hvězdářským parkem pro děti. Ale všichni jsme tak trochu děti, že jo.
3. Kabinet Múz
Můj nejoblíbenější klub v Brně. Skvělá atmosféra, skvělej produkční tým, skvělá dramaturgie. Jak pro návštěvníky, tak pro kapely nás jako muzikanty záruka super koncertu.
Park Kraví hora Jan Cága
Erika Stárková, foto Taka Tuka
Erika Stárková pochází ze Žďáru nad Sázavou, v Brně studovala herectví a taky tu účinkovala v těch nejlepších divadelních souborech. Objevila se v několika televizních seriálech včetně Četnických humoresek a Kriminálky Anděl a skutečně ji proslavila role Dáši v diváckém hitu Most! Spolu s herectvím se věnuje jazzovému a soulovému zpěvu. V současnosti žije v Praze, avšak do Brna jezdí stále ráda.
1. Kaménka
Stát ve státě. Kaménka je vesnice ve městě. Je to malá Itálie uprostřed Brna! Umělci, psi, prokletí básníci, klid, androš, pivko, hermoš… Les, příroda. Zbožňuji to místo.
Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť 11A
2. Kavárna Galeryje
Galeryje (alias Galoška) – je to střed-uzemnění a zároveň energy place úúúplně úúúúplně pro všechny!!! Galoška je zkrátka jedna velká RODINA. Tady sem byla od svých 15 let. Tady sem se učila na maturitu a psala diplomku na JAMU. Tady jsem měla rande. Tady jsem koncertovala. Tady jsem odpočívala a felila. Tady jsem úplně doma. Tady sem chodí od začátku všichni blízcí rodáci. Rodiny, děti, psi, umělci… sem se chodí na kávu a pivko, jako když ráno vstanete u svých blízkých a uvaří vám kávu… miluju to místo. Neznám žádné jiné místo nikde na světě (zatím), kam by chodili přes 10 let stejní lidé. Je to průnik střetávání a odcházení. Tady je život, hudba, klid… forever GALOŠKA!!!
3.
3. nej místo je BRNO samo o sobe jako celek. JE ZDE TOLIK MÍST A ZÁKOUTÍ A PARKŮ A DIVADEL A KONCERTŮ A LIDÍ… Brno vždy překvapí. Brno vždy nabije. Brno je kouzlo-magic. Pohoda. Nikdy nevíte, co vám přichystá a za každým rohem kamarád. Miluju. Jsem věrná!
Kavárna Galeryje, Lidická 9 facebook.com/kavarna.galeryje
Terézia Ferjančeková pochádza z Popradu a zaľúbila si Brno. Prišla si doň plniť sny o akademickej kariére. Potom zistila, že na to človek potrebuje sebazaprenie a ona je skôr pôžitkárka. Tak si s kamarátkou založila podcast s názvom Vyhonit ďábla. Je o sexe. V roku 2020 vďaka fanúšikom vyhrali cenu Autorský podcast roku a dejú sa jej veci, o ktorých ani nesnívala.
Terézia Ferjančeková Moje TOP 3 sú nostalgické rovnako ako ja.
1. Hvezdáreň- Kraví hora- Masarykova štvrť
Moje prvé bývanie v Brne bolo na kolejích na ulici Tvrdého pod Masarykovou štvrťou. Kombinácia zmiešaných sprchových kabín a nábytku staršieho ako ja ma zocelili dostatočne na to, aby som bola vďačná aspoň za lokalitu ubikácie. Našťastie, som ako správna mladá žena strávila na internáte iba toľko času, aby som tam zbalila chlapca z protiľahlej izby. A ten ma ako správny mladý muž zobral na romantickú prechádzku po Masarykovej štvrti. Prvý krát som videla vily rovnako nádherné ako drahé. Prešli sme sa až na Kravák, ku hvezdárni. Tam sme hrali hru na zavreté oči a vodenie. Klasika, keď sa chceš dotýkať, ale zároveň si hanblivý. Od planetária vedú dole schody. Niekde som čítala, že prvé rande má byť adrenalínové – niečo s hormónmi a pamäťou. Páčil sa mi, tak som ho po nich nechala ísť so zatvorenými očami bez varovania. Zľakol sa, zornice sa mu rozšírili a v novembri oslávime siedmi spoločný rok. Na tom adrenalíne niečo bude. Mimochodom v planetáriu sa dá aj dívať na filmy, chodiť na prednášky a pozorovať oblohu.
2. Scala, scala, SCALA!
Univerzitné kino Scala patrí k mojím najstarším objavom v Brne. Kiná som mala stále rada. Obrovské plátna, tma, totálne pohltenie príbehom. Z mesta, kde existuje jeden funkčný multiplex, som prišla do mesta v ktorom má vlastné kino aj univerzita. Navyše s vlastným barom, balkónom a neadresnými sedadlami. V na pohľad nepohodlných vintage červených sedadlách som presedela desiatky hodín. Na rande, s kamarátmi, ale najviac rozmarné chvíle sú pre mňa tie, keď idem do kina sama. Na film, ktorý som už videla. Vtedy zvysoka pozerám na produktivitu a sebavzdelávanie; rochním si v leňošení. Navyše to bolo v roku 2014 keď študentský lístok stál 80kč.
Univerzitní kino Scala, Moravské náměstí 3
3. Atlas kaviareň
Slovami klasika z Prago Union, člověka občas překvapí, kam se chodí hledat. Niekto sa hľadá v lesoch, na horách, vo fitku. Ja sa nachádzam v kaviarňach. V Brne je plus mínus tri tisíc kaviarní. Nájsť tú správnu, rozumej pomer cena výkon, dá zabrať. Viem, že všetko bude ok, keď som obklopená ľuďmi, ktorí sa nikam neponáhľajú a prišli si s kamošmi povedať o neznestiteľne ľahkom živote v Brne. Musím však povedať, že Atlas nebol láska na prvý pohľad. Je situovaný v Bielom dome na prízemí. Prechádza sa cez neho do sálu Břetislava Bakaly, to znamená že je v ňom rušno. Keďže je 30 sekúnd od mojej fakulty, má pekné tapety a zdieľaný stôl s elektrinou je vhodný na všetky aktivity študentského života. Začala som tam teda chodiť viac a viac a viac. Až mi nedávno kamarátka povedala, že sa nediví prečo tam som tak často. Vraj tam všetci vyzerajú podobne ako ja. Hádam, že v Atlase som sa našla, viac ako si uvedomujem.
Café Atlas, Žerotínovo náměstí 6 facebook.com/CafeBarAtlas
Jan Bican je mladý kreativec, který se nebojí jít s uměleckou kůži na trh. Mít namalovaný obraz doma nad sofa je pro něj nuda, a tak založil vlastní kreativní koncept #TJBC. Přenáší kresby a malby na produkty spolu s nekonečnou Biblí příběhů. Sledovat ho a jeho tvorbu můžeš na janbican.cz nebo instagram.com/jan_bican.
Jan Bican
1. Okoupej se V Melounovém cukru
Doslova jako V Melounovém cukru se budete cítit ve Františkánské 17. Malá, ale za to profesionalitou a
kamarádskou atmosférou naplněná mešita pozitivní atmošky. Nabídne mnohem víc, než jen výběrové kafe.
Možná bude následující věta znít až moc introvertně, ale nejlepší místo z celé kavárny je u okna. Jen tak si
sednout, vzít do ruky skicák nebo knížku a v mezi chvílích pozorovat a přemýšlet nad osudech
kolemjdoucích.
2. Německy centrum na 5, začíná na M – Mitte
Pokud hledáte kombinaci stylového ubytování s možností to-go i posezení za společnosti tmavého moku,
tak musíte do samotného centra, Mitte. Obsluha zde sice umí německy, ale nebojte, paradoxně to vzhledem
k názvu nutné není. Architektonický skvost podtrhnutý historickou tematikou nabízí pokoje jak pro solo
cestovatele, tak zamilované dvojice (ale samozřejmě i jedince). Vyspat se můžete s Muchou, Kunderou
nebo Janáčkem. Je to zároveň skvělý výchozí bod pro veškeré aktivity, které si naplánujete, ať už se
rozhodnete zůstat věrni lokalitám v centru nebo na okraji, kam se pohodlně dostanete během pár minut
šalinou. Kromě výběrové kávy, za léta osvěžujícího espressa nebo flat white na ledu, si nezapomeňte
objednat i něco na oslazení života. Viva la Vida en Brno!
Brněnská teplárna, foto Jan Bican
3. Brněnská teplárna je novej Bronx
Některá místa zůstávají opomenutá i několik desítek let, ale vždy přijde ten správný okamžik pro jejich
pomyslné osvícení. Brněnský Bronx, jak se městské části v okolí Tepláren přezdívá, nabídne mnohem víc,
než v minulosti bylo známo. Když se však podíváme ještě do dávnější historie, sídlila tady hlavně buržoazie.
Hipsterské ulice, prachem zapadlé noční kluby i autentická atmosféra lokálu. Pokud toužíte zažít
nezapomenutelné, cítit pece i vidět poctivou práci, na podzim máte jedinečnou šanci. V rámci festivalu
Open House Brno můžete nahlédnout za dveře železné svatyně Tepláren. Začněte na recepci, kde si
vyzvednete bezpečností helmu a prohlídka může začít.
Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.
Sdílej Brno očima nebrňáků a napiš nám vlastní TOP 3.