Brno – hlavní město elektronové mikroskopie
9. března 2020
30% světové produkce elektronových mikroskopů se vyrobí v Brně. Dělá to více než 700 přístrojů ročně, které pak putují do celého světa. Jeden stojí průměrně 20 milionů korun, ale jistě je to investice, která se vyplatí. Používají se ve vesmírném vývoji, při výrobě mikročipů, velkokapacitních baterií a máme díky nim i portrét aktuální globální hrozby koronaviru.
Jak název napovídá, nepoužívají elektronové mikroskopy pro zobrazování světlo, ale elektrony – částice se záporným nábojem obíhající kolem jádra atomu. Díky 100 000x kratší vlnové délce než světlo umí dosáhnout výrazně vyššího rozlišení obrazu. Výsledkem je černobílý obraz, který se následně pro efekt dobarvuje. Vyrábí se dva druhy mikroskopů – prozařovací (transmisní elektronová mikroskopie – TEM) a rastrovací (skenovací elektronová mikroskopie – SEM). První typ se hodí pro tenké vzorky, které lze pomocí vysoké energie elektronovým paprskem prozářit, druhý funguje na vše ostatní, protože zobrazuje prostřednictvím odražených elektronů. Pro představu zvětšují natolik, že kdybyste jej namířili na měsíc, mohli byste tam spočítat stopy Neila Armstronga a Buzze Aldrina.
Koronavirus zobrazený elektronovým mikroskopem z Brna
První elektronový mikroskop vznikl v roce 1931 v Německu. Do Československa se dostaly dva v roce 1947 v rámci poválečné pomoci USA. Už o 4 roky později zkonstruoval v Brně tým profesora Aleše Bláhy první český přístroj. V roce 1954 přišli brněnští odborníci s novým prototypem stolního elektronového mikroskopu Tesla BS 242, s nímž získali zlatou medaili na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Porota ocenila především jeho kompaktní velikost a Tesla jich do celého světa prodala na tisíc kusů. V dnešní době v Brně působí tři firmy s tímto zaměřením – Thermo Fisher Scientific má tu největší výrobnu elektronových mikroskopů na světě, která zaměstnává přes 1200 lidí, Tescan se zaměřuje na rastrovací technologii a Delong Instruments vyrábí jediný prozařovací elektronový mikroskop ve stolní velikosti.
Pokud chcete o tomto brněnském fenoménu zjistit více, dejte si pozor na každoroční Dny elektronové mikroskopie probíhající mezi 11. a 15. březnem. Můžete se zúčastnit exkurzí u výrobců a navštívit laboratoře výzkumných ústavů. Program myslí i na rodiny s dětmi, školy a je zdarma. Na některé události je třeba registrace. Více najdete na webu Dny elektronové mikroskopie.
Z důvodu nařízení ministerstva zdravotnictví o zákazu akcí s účastí nad 100 lidí se letošní Dny elektronové mikroskopie bohužel ruší. Organizátoři jednají o případném náhradním termínu ve 2. pololetí tohoto roku. Sledujte jejich stránky, viz výše a nenechte si tuto jedinečnou příležitost ujít. Buďte zdrávi!
Pošlete ostatním koronavirus zvětšený elektronovým mikroskopem z Brna.
Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.