Moje
oblíbené

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada s rozlohou 259 ha je vodní dílo na řece Svratce, které bylo vybudováno v letech 1936-40. Je vyhledávaným místem vodních sportů, rekreace a odpočinku. Turisté by rozhodně neměli vynechat návštěvu hradu Veveří, který byl částečně zrekonstruován nebo brněnské zoologické zahrady pod přehradní hrází. 

Lodní doprava je od roku 1946 součástí brněnské městské hromadné dopravy. Do bezprostřední blízkosti přehrady vás dovezou tramvaje. Rozhodně si zážitek z výletní plavby nenechte ujít!

V okolí Brněnské přehrady se nachází velké množství rekreačních chat, penzionů, hotelů a restaurací. Nejvíce je tato oblast navštěvována v letních měsících. K oblíbeným způsobům odpočinku v této roční době patří opalování spojené s koupáním, výlety po okolí, surfing, plavba na lodi a další vodní radovánky. Přehradu lemují pláže s řadou dětských hřišť a sportovišť, najdete tu půjčovny lodiček a šlapadel i celou řadu útulných hospůdek. Nedaleko zastávky lodí "Osada" lze využít i místní naturistickou pláž. V zimě se zamrzlá vodní plocha stává vyhledávaným místem pro bruslení a běhy na lyžích.

Brněnská přehrada (v brněnské hantýrce nazývána jako prýgl) je také významnou oblastí sportu. Na Sokolském koupališti se nachází středisko plážového volejbalu, pod Kozí horkou najdete areál Lodních sportů, v prostoru mezi přístavem Bystrc a přehradní hrází jsou postaveny loděnice Jachtklubu Brno.

Výlet na přehradu lze spojit s procházku do okolního Přírodního parku Podkomorské lesy a navštívit tak Helenčinu a Ríšovu studánku, které jsou pojmenované podle hlavních hrdinů románu Pohádka máje Viléma Mrštíka. Dalším zajímavým místem k návštěvě je Přírodní rezervace Jelení žlíbek, který je jedním z mála zachovalých lesních porostů přirozených dubových bučin a bukových doubrav v okolí Brna. Pod samotným hradem Veveří je také most pro pěší a cyklisty postavený v roce 2003. Díky jeho výstavbě došlo k rozšíření možností pro turistické vycházky.

Mezi nejvýznamnější místní akce patří každoroční přehlídky ohňostrojů, pořádané v rámci festivalu Ignis Brunensis, na přelomu května a června. Jedná se o velkolepou podívanou. Pyrotechnika je odpalována z pontonu umístěného na vodní hladině, což ve tmě působí úchvatným dojmem.

Vzhledem k velmi vysoké návštěvnosti této akce a omezené kapacitě místních parkovišť, se doporučuje použít k přesunu na přehradu raději městské hromadné dopravy, nebo případně využít parkovacích kapacit v městské části Bystrc a k nedaleké přehradě dojít pěšky. Ohňostroje se konají za každého počasí.
Součástí festivalu jsou nejrůznější pouťové atrakce na Přístavu Bystrc a také některé doprovodné akce, jako např. zajímavá přehlídka RC modelů lodí a letadel pod názvem Bitva o Midway (v Rakovecké zátoce). Více aktuálních informací o celém festivalu naleznete na stránkách www.ignisbrunensis.cz

Hledáte aktuální informace o dění na přehradě, respektive přemýšlíte, kam vyrazit v rámci okolí přehrady? Vyzkoušejte portál Prygl.net. Informace o přehradě můžete hledat také na této stránce.

Možná nevíte, že...

Návštěvu Brněnské přehrady můžete spojit také s poznáním. Občanské sdružení NESEHNUTÍ vytvořilo v roce 2010 naučnou stezku s názvem "Brněnská přehrada, jak ji neznáte".

Podobné objekty

Kde nás najdete
 
Otevírací doba
 
Ve zvoleném programu již tento objekt je. Zvolte jiný.
Nastala chyba. Zkuste zvolit znovu objekt pro přidání.
Pro přidání do programu je nutné se přihlásit.
Přihlásit nebo zaregistrovat se zde

Může vás zajímat