Poslouchejte Brno

Vybraná místa v lokalitě Brno-jih

Černovický hájek

Na dohled od dálnice D1 se nachází poslední kus lužního lesa v Brně, Černovický hájek, Ráječek neboli Paradajz. Přírodní rezervace je pokrytá bažinami a mokřady, které jsou domovem mnoha živočichů, a k vidění jsou zde vodomilné druhy rostlin. Z centra je sem příjemná projížďka na kole – vede tudy cyklostezka podél Svitavy. Od Černovického hájku pak lze pokračovat po cyklostezce dál, např. k Holáseckým jezerům.

Holásecká jezera

Holásecká jezera se nacházejí poblíž nejvíce frekventovaných pozemních komunikací na území Brna – dálnic D1 a D2, přesto je tato přírodní památka rájem pro drobné vodní živočichy i ptáky. Deset jezer – Kašpárkovo, Kmuníčkovo, Roučkovo, Typfl, Ledárenské, Plavecké, Strakovo, Kocábka, Lávka a Opleta – se rozkládá na ploše více než 12 hektarů.

Holásecká jezera využívají Brňané jako cíl procházek, pikniků a také sportovního rybaření. Po revitalizaci, která se plánuje v nejbližších letech, by se mělo jedno z jezer také zpřístupnit ke koupání.

Zastávka Dvůr v lese

Dvůr v lese je konečná zastávka vybraných spojů linky 49. Je to ideální výchozí bod pro kratší nebo delší výlety z Brna. Kromě autobusu je možné se sem dostat na kole či pěšky – vede tudy asfaltovaná cesta, cyklostezka směrem na Vídeň.

Švédské valy

Název pahorku, který se nachází v Brně-Slatině, upomíná na obléhání Brna švédskými vojsky v době třicetileté války. Dnes je obléhán ze všech stran průmyslovými budovami a rušnou ulicí Průmyslová. Jedná se o archeologicky významný bod, který byl ale v době komunismu zavezen odpadem – horninami nejrůznějšího druhu, nejčastěji slévárenskými písky.

Švédské valy nabízejí, stejně jako například Stránská skála nebo Bílá hora, zajímavé výhledy do okolí, při dobrém počasí lze vidět i Pálavu.

Kam si zajít na ptačí koncert? Kde v Brně si budete připadat jako v pralese? Která zastávka v Brně je ta nejbájnější? O svých oblíbených místech v lokalitě Brno-jih a jejich jedinečnosti hovoří ekolog Vilém Jurek, ochranář přírody.

Černovický hájekVyprávění Viléma Jurka
Holásecká jezeraVyprávění Viléma Jurka
Zastávka Dvůr v leseVyprávění Viléma Jurka
Švédské valyVyprávění Viléma Jurka