Masarykova čtvrť
Od konce 19. století do začátku světové války vznikala na úpatí Žlutého kopce německá úřednická čtvrť. Po první světové válce následoval v těchto místech skutečný stavební boom, čtvrť se výrazně rozrostla a na počest prvního prezidenta byla pojmenována jako Masarykova.
Rodinné domy, vilky, školy, farní kostel, nemocnice – tyto a ještě další objekty jsou architektonicky cenné stavby, díky kterým si Masarykova čtvrť zachovává dodnes svůj svébytný charakter. Do této galerie pod širým nebem stojí za to se sem projít.
O tom, co na Masarykově čtvrti mají rádi, co jim tam naopak chybí a co by zde turisté rozhodně neměli minout, vedou rozhovor otec a syn Vít a Michal Závodští.
PhDr. Vít Závodský
Narozen roku 1943 v Třebíči. Po druhé světové válce se přestěhoval do brněnské Masarykovy čtvrti (tehdy Jiráskovy) a žije zde dodnes. Coby absolvent Filozofické fakulty Masarykovy univerzity celý život pracoval jako středoškolský profesor (zejména na Střední knihovnické škole a Vyšší odborné škole knihovnických a informačních služeb se sídlem mj. v Řečkovicích). Po době Pražského jara v roce 1968 byl perzekvován, po roce 1989 byl oficiálně rehabilitován. Je známý i jako divadelní kritik a publicista – za svou činnost pro profesionální i amatérskou divadelní sféru obdržel mj. Zlatý odznak J. K. Tyla a Cenu města Brna (za rok 2014).
JUDr. Michal Závodský
Rodák z Masarykovy čtvrti (1979). Zde si i prošel všemi stupni vzdělání od jeslí až po střední školu (Biskupské gymnázium) a následně absolvoval brněnskou Právnickou fakultu, ležící jen „přes kopec“. Pracuje jako zaměstnaný advokát. Patří mezi zakládající členy Občanského sdružení Masarykova čtvrť a je jeho současným dlouholetým předsedou.
V bonusu hovoří pak PhDr. Vít Závodský o Masarykově čtvrti jako o místě svého dětství.