BRNO A OKOLÍ VE FILMU

Můj strýček Archimédes

 • O přátelství Řeka a Čecha a o velké odvaze a vlastenectví

 • Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil a další

 • Místa natáčení v Brně: Římské náměstí, lom Hády, Petrov, Premonstrátský klášter v Zábrdovicích a další

O FILMU

Komedie s prvky dramatu pojednává o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Děj filmu Můj strýček Archimédes zachycuje první období pobytu řeckých emigrantů a soustřeďuje se na příběh Řeka Archimeda a Čecha Karla, kteří se přes značnou rozdílnost povah stávají opravdovými přáteli a prožívají spolu řadu tragikomických situací. Vyprávěn je očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život.

 • komedie/drama
 • Česko, Francie, Německo, 2018
 • místa natáčení v Brně: Františkánská ulice, Římské náměstí, nádraží Maloměřice, lom Hády, Koliště, Petrov, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Republiky, Premonstrátský klášter v Zábrdovicích, divadelní fakulta JAMU
 • místa natáčení v JMK: Křižanov – Jakubovský dvůr, zámek Hoštice, nádraží Lednice, obec Rudka
 • použité fotografie: Česká televize Brno
 • scénář: Petr Hudský a George Agathonikiadis
 • režie: George Agathonikiadis
 • hrají: Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil, Dana Černá, Veronika Freimanová, Tadeáš Štourač, Petr Štěpán, Stanislav Zindulka, Tomáš Töpfer, Jiří Dvořák, Ivan Lupták, Kristýna Boková a další

O MÍSTECH NATÁČENÍ

Římské náměstí

Římské náměstí je jedním z nejcennějších brněnských míst – byla na něm objevena studna ze 13. století. Nachází se v bývalé židovské čtvrti, kdysi Židovský plácek, a prochází jím ulice Františkánská, nazvaná podle přilehlého kláštera františkánů, založeného roku 1645 a zrušeného roku 1786. Náměstí nyní čeká na svou rekonstrukci.

Lom Hády

Ve vápencovém lomu Hády byla těžba zastavena v roce 1997 a dnes slouží jako oblíbená rekreační lokalita, ve které je mimo jiné provozováno Lamacentrum. Hádecký vysílač je jednou z výrazných dominant města, z lomu je krásný výhled na Brno a je cennou ekologickou lokalitou. Tvoří jej čtyři na sebe navazující bývalé lomy – Džungle, starý a nový Městský lom a Růženin lom.

Petrov

Na kopci Petrov se tyčí Katedrála sv. Petra a Pavla, kterou znáte z desetikorunové mince. Spolu s hradem Špilberk je nepřehlédnutelnou brněnskou dominantou, málokdo by ale tipoval, že obě věže pocházejí až z počátku 20. století. Pod monumentální katedrálou se nachází park Denisovy sady a její bezprostřední okolí má velmi intimní a malebnou atmosféru.

Zábrdovický klášter

Zábrdovický klášter, nyní z větší části fungující jako Vojenská nemocnice, je bývalý klášter řádu premonstrátských řeholních kanovníků (premonstrátů). Součástí komplexu je také barokní římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie a bývalý kostel svaté Kunhuty, který zde stával ještě před založením kláštera (vysvěcen byl v roce 1211). Areál bývalého kláštera je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Fotogalerie

Dejte o filmu Můj strýček Archimédes vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku