GEOSTEZKA CENTREM BRNA

Geostezka centrem Brna – Žlutý kopec

Předchozí Následující
  • Žlutočervené skalní výchozy slepenců

  • Historie těžby sahá až do středověku

  • Vodojemy ukryté pod zemí

Výrazně zbarvené skalky svědčí o teplém klimatu prvohor

Žlutý kopec je příjemným ostrůvkem zeleně se skalními výchozy slepenců. Ty jsou staré několik set miliónů let a vznikaly v dobách, kdy na území Brna panovalo teplé klima. V menším parku můžeme žasnout nad výraznými barvami slepencových skalek – najdeme zde odstíny žluté, oranžové přes červenou až po fialovou. Slepenec, jak už název napovídá, vznikl tak, že ohlazené oblázky (většinou křemeny) byly usazeny prvohorními řekami a později „slepeny“ pevným tmelem.

Tato docela odolná hornina byla již ve středověku těžena a využívána ve stavebnictví. Slepenec najdeme například v základovém zdivu na Petrově, je využitý i pro kryptu tamtéž, nejčastěji se s ním však setkáme na obyčejných zídkách v centru města – v parku pod Petrovem, na Špilberku nebo na ulicích Pellicova a Biskupská.

Žlutý kopec je dnes chráněn jako významný krajinný prvek, což by mělo do budoucna zajistit, že nepodlehne výstavbě nebo nebude nijak znehodnocen. Poněkud matoucí je samotný název – skalní výchozy jsou sice také místy žlutavé, avšak přídavné jméno „žlutý“ odkazuje na okrově zbarvené spraše (prachové sedimenty, které byly naváty v chladných obdobích čtvrtohor) na svazích této vyvýšeniny.

Zajímavostí jsou i vodojemy pod Žlutým kopcem, které pocházejí z 19. století. Spíše než jako užitková stavba vypadají jako chrámy – s klenutými stropy a vysokými sloupy.

Fotogalerie

Dejte o Žlutém kopci vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku