INDUSTRIÁLNÍ STEZKA U ŘEKY SVITAVY

Berans´s Söhne – Zbrojovka

Předchozí Následující
  • Desáté zastavení industriální stezky u řeky Svitavy

Areál dnešní Zbrojovky vznikl v roce 1918 přebudováním původně textilní továrny Berans´s Söhne, která se rozkládala na břehu řeky Svitavy od roku 1894. Po vzniku Československé republiky byla založena státní firma Československé závody na výrobu zbraní v Brně. Kromě původních budov firmy Beran byl areál závodů rozšířen podél Lazaretní ulice až k náspu železniční trati na Českou Třebovou. Vznikl obrovský moderní areál se zajímavou administrativní budovou u vchodu, kam byl umístěn i byt ředitele závodu.

Ve Zbrojovce se vyráběly kromě zbraní pro československou armádu také šicí stroje či licenční psací stroje značky Remington. Mimo vlastní zbrojní výrobu byly v továrně montovány německé a rakouské pušky značky Mauser a Manlicher. Ve 20. letech se rozběhla výroba automobilů vlastní značky, nejprve OMEGA a Disk, následně automobil Z 18. Do roku 1930 jich bylo vyrobeno 2 500 kusů. V roce 1935 vznikl ve Zbrojovce například i lidový vůz Z 6 Hurvínek. Vzhledem ke zhoršující se politické situaci v Evropě bylo rozhodnuto ukončit produkci automobilů a od roku 1936 se zde opět vyráběly pouze zbraně.

Během druhé světové války se zde montovaly zbraně pro Wehrmacht a Waffen SS. Zbrojní výroba také zapříčinila, že se areál továrny stal jedním z hlavních cílů spojeneckých náletů na Brno a na konci války byl silně poškozen. Po skončení války bylo rozhodnuto o vývoji nových traktorů. V listopadu 1945 byl vyroben prototyp traktoru Zetor Z-25. Pojmenování Zetor se udrželo dodnes. Pochází ze slov „Zet“ (vyhláskované první písmeno Zbrojovky) a „or“ (konec slova traktor). Výroba traktorů byla postupně přesunuta do továrny v Líšni, která dokonce převzala do svého názvu název prvního traktoru.

V 80. letech 20. století se postupně utlumuje výroba zbraní a přechází se na výrobu komunikační a výpočetní techniky. Po roce 1989 živořící podnik  zcela zanikl. V současné době je celý areál v soukromém vlastnictví a plánuje se zde výstavba obytně administrativní čtvrti Nová Zbrojovka. Revitalizace počítá se zachováním některých původních továrních budov a jejich konverzí na bydlení.

Fotogalerie

Dejte o textilní továrně Berans´s Söhne vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku