#brnenskevanoce: Náměstí Svobody

Náměstí Svobody je přirozeným středobodem Brna. Nejinak tomu je v době vánoční. Dynamický a živý Svoboďák je místem setkání, zábavy a navazování nových přátelství.

Najdete tady tradiční vánoční strom i zbrusu nové designové konzumační zóny na kašně. Středobodem setkání je Zimní bar s mnoha druhy punčů a dalších oblíbených zimních nápojů, které příjemně zahřejí a naladí.

Stylové a originální dárky pod stromeček nakoupíte nejen ve stáncích, ale i na akci December Design Days.

Na pódiu vás potěší hudba různých žánrů. Kromě živých koncertů si užijete také Adventní koncerty České televize, Čtení dětem, akci Česko zpívá koledy a děti určitě i tradičního Mikuláše.

Unikátem náměstí Svobody je právě každodenní kulturní a hudební program, který přes den dotvoří atmosféru a večer pak vytvoří kulisu pro zábavu s přáteli a blízkými.

V odpoledních hodinách se můžete těšit na vystoupení dětí brněnských MŠ, ZŠ, ZUŠ a lidových souborů. Večer pak určitě nevynechejte koncerty kapel jako jsou Vanua2, Ritmo Factory, Poutníci, Inspektor Kluzó, písničkáře Pokáče a v předvečer Štědrého dne Českou mši vánočníBrno je totiž městem hudby, takže hudební program nesmí chybět. Pyšní se titulem Kreativní město hudby UNESCO.

A pozor! Stánky s občerstvením zde najdete i na Štědrý den. I po něm. I v novém roce! Až do 5. ledna. Kompletní program Brněnských Vánoc zde:

Charita na náměstí Svobody

Mimo jiné charitu. Za charitou na náměstí Svobody stojí smutný příběh, který ale dal vzniknout krásné tradici. O Vánocích roku 1919 byla v bílovickém polesí na sněhu nalezena odložená holčička. Jedním z nálezců byl novinář Rudolf Těsnohlídek, který následně přemýšlel, jak pomoci opuštěným dětem. Inspiroval se v dánské Kodani a v roce 1924 uspořádal v Brně první sbírku pod rozsvíceným stromem.

A protože i dnes je advent obdobím, kdy bychom se měli dělit s potřebnějšími, nabízejí Brněnské Vánoce několik možností, jak ukázat své dobré srdce a pomoci.

Každý den pod vánočním stromem najdete tradiční sbírku Českého červeného kříže. Příspěvky poputují nejen na ozdravné pobyty dětí z SOS vesniček a seniorů, ale i na pomoc sociálně slabým osobám a rodinám.

Každou středu od 16.00 do 18.00 vybíráme na náměstí Svobody peníze formou příspěvku do kasičky. Dostanete „něco dobrého na zub“ a poděkují vám lidé z Diecézní charity Brno, Dětského domova Dagmar a sdružení Vodicí pes.

Stánek charitativních organizací nabídne mimo jiné vánoční jedličky a Betlémské světlo.

Další program

Adventní koncerty České televize
Nedělní večery na náměstí zpříjemní tradiční přímé přenosy.

Rybova Česká mše vánoční
V předvečer Štědrého dne v podání Metropolitního symfonického orchestru, Brněnského filharmonického sboru a sólistů.

Mikuláš
Ve čtvrtek 5. 12. v 17.00 potkáte čerta Čika, na pódiu nebude chybět ani Mikuláš a anděl. Všechny děti – hodné i ty zlobivé – dostanou dárky.

Čtení dětem
Moderátoři Hitrádia City Brno budou číst na pódiu dětem pohádky. Přijďte si je poslechnout.

Česko zpívá koledy
Ve středu 11. 12. od 18.00 s Brněnským deníkem Rovnost.

Zimní bar a nové konzumační zóny
Autory návrhu jsou brněnští architekti Ondřej Bělica a Martin Blažek. Na zdraví a dobrou chuť!

December Design Days
Brněnské Vánoce žijí také designem. Pokud chcete originální vánoční dárky s puncem kvality, nevynechejte od 16. do 23. 12.  návštěvu prosklených modulů s českým designem.

Suvenýry a dárky
Oblíbeným vánočním suvenýrem jsou autorské hrníčky. Letos od Pavla Hayeka a opět vytvořené přímo pro  Brněnské Vánoce. Vybírat můžete také z dalších originálních dárkových předmětů z dílny TIC BRNO, jako je například kolekce porcelánu s nezvyklou podobou brněnského draka, janáčkovské pexeso s obrázky brněnské výtvarnice Venduly Chalánkové nebo dvě zbrusu nové knížky. Jedna zavede děti a jejich rodiče do roku 1989, kdy se odehrála sametová revoluce, druhá, komiksová, do 15. století, kdy v Brně působil Anton Pilgram. Jak to ruplo a Kameník – tak se knížky jmenují.

Sdílejte zážitky s hashtagem #brnenskevanoce na Instagramu a vaše fotky se objeví i na LED obrazovce přímo na Svoboďáku!

Mapa stánků zde