Předchozí Následující
  • Prvorepubliková vila Jiřího Mahena

  • Knihovna jako živé místo

  • Expozice o životě a díle Jiřího Mahena

Mahenův památník je po celý rok živým místem, nabízejícím nejen knihovnu a expozici věnovanou životu a dílu Jiřího Mahena, ale také zajímavý program pro děti, dospělé i seniory.

Mahenův památník, jedna z poboček Knihovny Jiřího Mahena v Brně, má své stálé místo mezi kulturními a vzdělávacími institucemi města Brna. Nachází se na ulici Mahenova ve vile brněnského spisovatele, novináře, dramaturga a také prvního ředitele brněnské městské knihovny Jiřího Mahena (1882-1939). Vybudován byl jako trvalá připomínka jeho osobnosti v souladu s odkazem paní Karly Mahenové, vdovy po Mahenovi, který zde žil až do své smrti. Mahenův památník prošel rozsáhlou rekonstrukcí a znovuotevřen veřejnosti byl v březnu roku 2019. Stopy Jiřího Mahena jsou patrné jak v expozici, kde se nachází pracovna Jiřího Mahena s původním vybavením od architekta Jana Vaňka, tak i v půjčovně s dobovým nábytkem.

V krásném prostředí obnovené kulturní památky – prvorepublikové vily v brněnské Masarykově čtvrti – nabízí knihovna vedle klasických knihovnických služeb také programy pro veřejnost. Ty se konají v půdních prostorách vily nebo na zahradě Mahenova památníku. Autorské pořady cílí na nejširší skupiny návštěvníků. Pro děti to jsou především divadelní představení, dospělým nabízí programy věnované tématům udržitelného rozvoje společnosti (enviromentální témata), senioři využívají zejména literární a cestovatelské besedy.

Mahenův památník spolupracuje s neformálním uskupením Pecky z Moravy, které sází ovocné stromy do krajiny a bojuje tak proti suchu. Dále podporuje domácí zahradničení, kdy si lidé mohou zdarma vyměnit semínka v Semínkovně a v neposlední řadě je sídlem Společnosti Jiřího Mahena, jejímž posláním je udržovat a rozvíjet kulturní a společenské podněty spjaté s osobností Jiřího Mahena.

Otevírací doba

Úterý – 10:00 – 12:00 a 13:00 – 18:00

Čtvrtek – 10:00 – 12:00 a 13:00 – 18:00

Neděle – 10:00 – 12:00 a 13:00 – 18:00

Adresa a kontakt

Mahenova 8
602 00 Brno

543 248 479
pamatnik@kjm.cz

Fotogalerie

Dejte o Mahenově památníku vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku