INDUSTRIÁLNÍ STEZKA U ŘEKY SVITAVY
Gebrüder Samek – židovští podnikatelé v Brně
-
Páté zastavení industriální stezky u řeky Svitavy
Již ve středověku k Brnu náležela i židovská obec, vybudovaná v dolní části Masarykovy ulice, okolo Františkánské ulice a Římského náměstí. Synagoga stála v místech dnešního kostela Máří Magdaleny a židovský hřbitov se rozkládal před hradbami v prostoru Hlavního nádraží. Roku 1454 vydal král Ladislav Pohrobek nařízení o vypovězení Židů z královských měst. Od tohoto roku v podstatě až do roku 1848 zmizeli Židé ze života města Brna. Se střídavými úspěchy se jim podařilo domoci určitých privilegií, ale většinou s nejistým výsledkem. Jediné místo, kde směli židé přicházející za obchodem do Brna přenocovat, bylo na Křenové ulici v hostinci Nový svět.
Roku 1726 začal platit tak zvaný Familiantský zákon, který povoloval uzavřít sňatek pouze nejstaršímu synovi z židovské rodiny. Tento zákon donutil velké množství židů přesídlit z Moravy do Uher. Marie Terezie následně nechala všechny židy vysídlit ze zemí Koruny české. Na lepší časy se začalo blýskat v roce 1792, kdy vyšel Toleranční patent Josefa II. K definitivnímu uvolnění dochází až po roce 1848, kdy jsou zrušeny poslední segregační nařízení a židé se stávají plnoprávnými obyvateli monarchie. To je také okamžik, kdy do Brna přicházejí z celé Moravy a Haliče základy pozdějších podnikatelských rodin, jako byli Gomperzové, Löwové, Löw–Beerové, Stiassni a další.
V roce 1853 se začala v Brně stavět první synagoga a rok před tím byl v Židenicích otevřen nový židovský hřbitov. Největšího rozkvětu dosáhla židovská komunita v období první republiky, kdy bylo otevřeno například Židovské reálné reformní gymnázium na Hybešově ulici (bývalá vila textilního podnikatele Skeneho) a mnoho dalších vzdělávacích a kulturních institucí. Bohužel většina židovské populace nejen v Brně, ale na území celého protektorátu byla zdecimována během druhé světové války.
Firma Gebrüder Samek vznikla na Cejlu 38 v roce 1868 a jejím zakladatelem byl Jakob Samek spolu se svými bratry Johanem a Albertem. Specializovala se na výrobu cajků, oblekových látek a látek z česané příze po anglickém vzoru. Firma byla velmi úspěšná na mnoha evropských výstavách. Jakob Samek pro svoje zasloužilé dělníky založil prémiovou spořitelnu. Firma existovala po dvě generace Samků a likvidována byla v roce 1935.
Fotogalerie
Dejte o firmě Gebrüder Samek vědět svým přátelům!
Podobná místa v okolí
-
Soxhletova přádelna – Vlněna, závod 02 – ateliér Art protis
Na Cejlu 68 dodnes stojí rozsáhlý areál, původní přádelny firmy H. F. & E. Soxhlet z let 1833–1835.
-
Moritz Fuhrmann – Vila Löw Beer
Továrna na plyš a krymr Moritze Fuhrmanna vznikla na Cejlu 72 v roce 1872, ale teprve v roce 1895 ji Fuhrmann koupil.