-
Nejmenší brněnská socha
-
Na hodinách na „Čáře“
-
Na České pod hodinami, nebudete už nikdy čekat sami
Ikonické místo „pod hodinami“, na kterém si Brňané dávají sraz, prošlo nepatrnou úpravou, která však má velký význam. Díky ní, totiž, na České pod hodinami, nebudete už nikdy čekat sami… Hodiny opravil hodinář Jan Kopřiva, autorem bronzové plastiky Adam Čekač, která je nejmenší brněnskou sochou, je sochař Václav Sigurson Kostohryz.
Na známých hodinách visících na rohu ulic České a Joštovy je nově nainstalována nejmenší brněnská socha. Autor bronzové plastiky, Václav Sigurson Kostohryz, ji pojmenoval Adam Čekač a říká k ní: „Dlouho jsem pro ni vybíral místo, kde se lidé setkávají anebo na sebe čekají. Tyto hodiny jsou tím pravým. Plastika je vysoká 20 cm a patinována tak, aby barevně odpovídala kalichu nad hodinami. Je drobná záměrně. Nechtěl jsem vytvořit nic dominantního, lidé si ji všimnou, až když budou dlouho čekat pod hodinami nebo když budou hodně vnímaví pozorovatelé. Chtěl jsem vytvořit chlapíka-muže, který čeká na svoji přítelkyni. Uvědomuje si, jak důležitá je láska v našich životech a jak s ní plýtváme a mnohokrát i zbaběle odmítáme (už se to nenosí). Bronzový Adam ale ví, co chce! Zamilovaný až po bronzové uši čeká na svoji Evu, která ho z toho našeho současného pseudoráje odvede. Nejen proto, že už dojedla jablko, ale že zamilovaná je i ona. Jediná chyba je, že už delší dobu nejde (asi jí ujela tramvaj) a tak Adam tak trochu přestává věřit…“
Bronzová plastika je vytvořena metodou ztraceného vosku, kdy se vymodelovaný voskový model odlévá ve slévárně jako jediný originál. Václav Sigurson ji vytvořil z vlastních finančních zdrojů a vlastníkům hodin, brněnské diecézi Církve československé husitské, ji nabídl k bezplatnému zapůjčení. Slovo dalo slovo a nejmenší brněnská socha nyní může na „Čáře“ dělat společnost všem čekajícím.