• 27. únor 2020
    21. duben 2020
    6. červen 2020

  • 19:00
    19:00
    19:00

  • Mahenovo divadlo

Příběh nejslavnější femme fatale romantické opery.

Jeden z nejslavnějších operních titulů, Bizetova Carmen, ve skvělém pěveckém obsazení na prknech Janáčkova divadla. Příběh o sváru dvou odlišných světů, o vášni, o touze po svobodě.  Dechberoucí světelný design Daniela Tesaře!

Opera je uváděna ve francouzském originále s českými a anglickými titulky.

 

VÍCE O INSCENACI

Ředitel pařížské Opéra Comique De Leuven byl poněkud vylekán, když si mladý skladatel Bizet vybral jako námět pro novou operu novelu Carmen francouzského spisovatele Prospera Meriméa (1803-1870). Povídka se mu zdála příliš krvavá a už vůbec se mu nelíbila představa vraždy hlavní hrdinky přímo na scéně, ale libretisté Meilhac a Halévy byli nadšeni. Základem Meriéova příběhu je vyprávění dona Josého Lizarrabengoa, zločince odsouzeného za vraždu cikánky Carmen, jež ve vězení líčí svůj tragický příběh – příběh o pošetilé vášni k nestálé ženě, kvůli které dezertoval z vojny, stal se pašerákem, lupičem a co víc několikanásobným vrahem. Bizet (1838–1875) milo­val exotické motivy, a i když sám ve Španělsku nikdy nebyl, atmosféra povídky ho strhla. Meilhac s Halévym převzali základní dvojici příběhu, zjednodušili děj a doplnili ho ještě o dvě další postavy. Micaelu, jež je se svými světlými vlasy a modrou sukní, což bylo tehdejší typické oblečení venkovanek z baskických provincií, opakem Carmen. Tím druhým je toreador Escamillo, který libretistům nahradil Josého původní konkurenty, právoplatného manžela Carmen cikána Garciu a torera Lucase. 3. března 1875 se konala premiéra, vyvrcholení pěti měsících zkoušek a sporů, kdy orchestr i sbor odmítaly Bizetovu hudbu jako příliš obtížnou.
Přes bohatou melodickou invenci a skvělou hudební charakteristiku postav i prostředí byla premiéra v pařížské Komické opeře přijata publikem krajně zdrženlivě a mnozí diváci přicházeli jen, aby spatřili skandální dílo, o němž mluvila celá Paříž. Krátce po premiéře nabídl Bizetovi nový ředitel vídeňské dvorní opery Franz von Jauner uvedení Carmen v hlavním městě rakouské monarchie. Požadoval ale několik úprav – do 4. jednání měl být přidán balet a dialogy měly být změněny v recitativy. Bizet souhlasil a začátkem května byla podepsána smlouva. Koncem měsíce však Bizet onemocněl a 3. června 1875 ve věku 38 let náhle zemřel.
Úprav pro vídeňské uvedení se ujal Bizetův přítel Ernest Guiraud, který přepracoval zkrácené texty dialogů na recitativy. Vídeňské představení 23. října 1875 bylo obrovským úspěchem a znamenalo začátek trvalé přítomnosti této opery na světových operních jevištích v mnoha jazycích a v mnoha úpravách, neboť jak první vydání hudebního nakladatelství Choudens, které zakoupilo od Bizeta vydavatelská práva již v lednu 1875, tak pozdější Guiraudova úprava s recitativy nezachytili mnohé změny provedené autorem v průběhu zkoušek opery.  Druhé polovině 20. století se objevilo kritické vydání obsahující obě verze opery a dnes se mnohé ze světových scén při nastudování tohoto skvostu francouzské operní literatury vrací k Bizetově původnímu zpracování.

Obsah opery
1. jednání
Vojáci, kteří hlídají tabákovou továrnu v Seville, se zájmem pozorují lidské hemžení před strážnicí. Objeví se půvabná venkovská dívka Micaëla, jež hledá jednoho z nich – strážmistra dona José. Nastává střídání vojenské stráže. Z továrny vycházejí dělnice a mezi nimi krásná cikánka Carmen. Odmítá milostné nabídky ostatních mužů a vyzývavě hází květ donu Josému. Ten je zaujat její nespoutanou krásou, ale přichází Micaëla, která přináší vzkaz od jeho matky. Náhle se z továrny ozve křik. Carmen v hádce poranila jinou dělnici a má být odvedena do vězení. Zprvu neoblomný José jí nakonec pomůže k útěku, za což je sám zatčen.

2. jednání
Uběhly dva měsíce. Zábava v krčmě Lilase Pastii je v nejlepším. Carmen tančí a koketuje s poručíkem Zunigou. Přichází oslavovaný torero Escamillo, který z ní rovněž nemůže spustit oči. Ale Carmen všechny odmítá, dokonce nechce ani jít na výpravu se svými podloudnickými přáteli. Důvodem je don José, který má být ten den propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za to, že nechal Carmen utéci. José skutečně přichází a Carmen jej přemlouvá, aby opustil vojsko a odešel s ní do hor mezi pašeráky. Ten však odmítá, ale v tu chvíli se vrací Zuniga a žárlivý José se na něj vrhá. Boji zabrání pašeráci, Josému však nezbývá nic jiného než s nimi odejít.

3. jednání
Pašeráci odpočívají před další cestou ve svém úkrytu v horách. Nestálá Carmen se už nabažila Josého, který smutně vzpomíná na svou starou matku. Cikánky si věští budoucnost z karet, jež jim slibují lásku a bohatství, na Carmen však čeká jen znamení smrti. Přichází Micaëla. Dříve než stačí s Josém promluvit, objeví se Escamillo a hledá Carmen, aby ji mohl pozvat na nadcházející býčí zápasy. Tragickému konci souboje Escamilla a Josého v poslední chvíli zabrání Carmen. Pašeráci najdou skrývající se Micaëlu. Když řekne Josému, že jeho matka umírá, rozhodne se s ní odejít.

4. jednání
Celá Sevilla se chystá na býčí zápasy. Srdce Carmen teď patří jen oslavovanému Escamillovi, za kterým přišla na zápas. Její přítelkyně Mercédès a Frasquita ji varují, že zahlédly v davu dona Josého, ale Carmen se nechce skrývat a jde mu vstříc. José jí marně připomíná svou lásku a prosí, aby spolu odešli; vyzývavě se mu přiznává ke své nové lásce. Když chce odejít do arény, kde davy provolávají Escamillovi slávu, José ji probodne.

Osoby a obsazení

Carmen: Jana HrochováVáclava Krejčí Housková, Atala Schöck
Don José: Alexandru BadeaLuciano Mastro j. h.
Micaëla: Jana Šrejma KačírkováDaniela Straková-Šedrlová
Escamillo: Jakub Kettner j. h.Svatopluk Sem j. h.Jiří Sulženko, Miloš Horák
Zuniga: David Nykl, Tomáš Šelc
Mercédés: Lenka Čermáková j. h., Jitka Klečanská
Fransquita: Martina KrálíkováAndrea Široká
Le Remendado: Zoltán KordaPetr Levíček
Le Dancaïre: Igor LoškárJakub Tolaš j. h.
Morales: Jiří Brückler j. h.Igor Loškár

stat1

Více informací

Kdy se akce koná

8. květen 2019 - 19:00
15. květen 2019 - 19:00
27. srpen 2019 - 19:00
14. listopad 2019 - 19:00
15. listopad 2019 - 19:00
27. únor 2020 - 19:00
21. duben 2020 - 19:00
6. červen 2020 - 19:00

Více informací a kontakt

Mahenovo divadlo

+420 542 158 120
obchodni@ndbrno.cz