Poslouchejte Brno

Slévárna UXA

Plotní 45 

Slévárna UXA – jedna z fabrik, která točila koly brněnského průmyslu 

V průběhu 19. století zažívá Brno nebývalý rozmach průmyslu, a to nejen textilního, pro který se Brnu přezdívalo „moravský Manchester“.  

V roce 1886 také podnikavý Vojtěch Uxa zakládá na Plotní ulici slévárnu, a protože roste poptávka, přidávají se k němu také jeho bratři. Slévárna přežije obě války, znárodnění, sametovou revoluci. Komplex továrních budov, památkově chráněný, slouží své funkci dodnes. 

Slévárna není veřejně přístupná. Stojí ale za to poslechnout si vyprávění o její historii a při cestě kolem si povšimnout nelehké poetiky industriální architektury.  

O Slévárně UXA mluví Richard Večeřa, absolvent dnes již neexistující Střední průmyslové školy na Šujanově náměstí v Brně. Do slévárny Uxa spol. s r.o. nastoupil v roce 1994 jako řadový konstruktér. Postupně až do roku 2008 vystřídal většinu vedoucích postů ve slévárně a následně pracuje pro slévárnu jako výrobní ředitel. Během této dlouhé spolupráce, jak říká, došlo i k duševnímu propojení s touto na historii bohatou slévárnou a Richard Večeřa amatérsky bádá v historii někdejší slévárny bratří Uxů, ale i v dalších brněnských slévárnách. A o zajímavosti, nejen ze současného slévárenského prostředí, ale i o ty historické, není nouze.

Podívejte se také na fotky, které naleznete ve fotogalerii níže. 

Díl 1. Historie Slévárny UXA
Díl 2. Novodobá historie
Díl 3. Výrobní proces
Díl 4. Bonus - nahrávka z provozu