Poslouchejte Brno

Industriální speciál: Mosilana

Národní podnik Mosilana spolkl po druhé světové válce židovské a německé továrny na zpracování vlny operující mezi ulicemi Vlhká, Křenová a Špitálka.

Areál zde rostl od poloviny 19. století a zahušťoval se, až se z něj stalo město ve městě. Kromě výroby zde fungovaly i služby pro zaměstnankyně jako cukrárna, obchod s módou či zdravotnická zařízení. Speciální kouzlo místu dodává Svitavský náhon, která areál protíná. Architektonicky se do posledního existujícícho textilního areálu v Brně zapsal především tehdejší odborník na stavby z betonu Bruno Bauer.

Soukromý majitel Mosilany přišel v roce 2021 se zprávou, že zde vybuduje rezidenční čtvrť a stávající budovy proto zbourá. Veřejnost i odborníci by si přáli alespoň část zbytku dědictví po fenoménu Moravského Manchesteru zachovat, možnosti pro jsou však omezené.

Na prohlídku Mosilany jsme se vypravili s historikem umění a architektury Rostislavem Koryčánkem. Zavzpomínal při tom, jak si do Bauerovy bývalé barvírny chodil půjčovat lyže a jak se odkazem Mosilany zabývali v Uměleckoprůmyslovém muzeu, během jeho působení v Moravské galerii.  

Příjemný poslech!

Industriální speciál: Mosilana