dny-evropskeho-dedictvi

Brno

Dny evropského dědictví 2017

  • Akce již proběhla

  • Brno

Letošní Dny evropského dědictví nesou podtitul Památky a příroda.

V TIC BRNO jsme pro vás připravili sérii komentovaných procházek po známých i méně známých místech v Brně, které vám odhalí zajímavé brněnské památky zasazené do kontextu přírody.

Sobota 16.9. 2017

Z Biskupského dvora k léčivému prameni

kdy: 10:00 a 14:00
délka: 1:15 hod
sraz: Biskupský dvůr
průvodce: Martin Koplík

Průvodce vás na této procházce provede historií Biskupského dvora a přilehlých budov, kde sídlí Moravské zemské muzeum, přiblíží okolnosti vzniku Denisových sadů, jednoho z nejstarších brněnských parků, a svůj výklad zakončí v parku Studánka u pramene Fons salutis, který byl od Denisových sadů oddělen ve 40. letech 20. století Husovou ulicí.

 

Park Špilberk a jeho zákoutí

kdy: 10:00 a 14:00
délka: 1:30 hod
sraz: hlavní vstup do parku Špilberk (z ul. Husova)
průvodce: Eva Damcová

Na procházce parkem pod hradem Špilberk se seznámíte s historií parku, drobnými památkami, jako je pomník zakladatele parku Ch. d Elverta, nebo pomník „Karbonářů“. Dozvíte se o významných dřevinách v parku, archeologických nálezech nebo o historické trase barokního opevnění. Zjistíte, kde se na Špilberku pěstuje víno, neminete ani sochu Jana Skácela z nerezových trubek a užijete si krásný výhled na Brno.

 

Lužánky a Tyršův sad, prohlídka městských parků

kdy: 10:00 a 15:00
délka: 1,5 hod
sraz: vstup do parku Lužánky (z ul. Lidická, u zastávky Antonínská)
průvodce:  Anna Magni

Tato vycházka vás zavede do dvou brněnských parků, dvou kulturních památek s odlišnou, ale dlouhou historií a vlastním vývojem, završeným soudobým a současně k minulosti citlivým rukopisem brněnského zahradního architekta Ivara Otruby. Lužánky jsou nejstarším parkem v Brně i českých zemích, rozlehlou památkou zahradního umění uzpůsobenou nejrůznějším způsobům trávení volného času uprostřed vegetace. Tyršův sad, park s viditelnou historickou stopou, ukrývá mnoho rostlinných detailů a zákoutí s nápaditě a inspirativně použitými trvalkami, letničkami a kvetoucími popínavkami.

 

Neděle 17.9. 2017

Vycházka na Hády s geologem

kdy: 10:00 a 14:00
délka:  1:30 hod
místo srazu: u brány vedoucí do lomu od Velké Klajdovky
průvodce: Jana Šušolová

Na vycházce po Hádech se seznámíte s přírodními krásami bývalých vápencových dolů a jejich okolím. Nahlédnete do geologické historie Brna a možná si najdete i drobnou zkamenělinu. A po celou dobu se navíc můžete kochat výhledem do širého kraje z této obrovské brněnské vyhlídky.

 

Rezidence brněnských továrníků v Černých Polích

kdy: 10:00
délka: 1:15 hod
místo srazu: před Vilou Löw-Beer
průvodce: Petra Svobodová

Brněnská městská čtvrť Černá Pole se na přelomu 19. a 20. století stala vyhledávanou lokalitou pro budování rodinných sídel vzmáhajících se brněnských průmyslníků. Jejich rodinné vily projektovali začínající i slavní architekti té doby. V současnosti je světově proslulou stavbou vila rodiny Tugendhat, zapsaná na seznam UNESCO. Vedle ní se v Černých Polích nachází řada zajímavých staveb dalších průmyslníků, např. Vila Löw-Beer. Vycházka představí zájemcům tyto méně známé stavby spolu s osudy jejich obyvatel a architektů. Součástí vycházky je krátká návštěva schodišťové haly Vily Löw-Beer. Návštěva ostatních vil není součástí akce.

Tipy na výlet bez průvodce

Pokud dáváte přednost samostatnému objevování bez průvodce, máme pro vás i čtyři tipy na výlet k zajímavým brněnským památkám v přírodě. Navštívit můžete Kostelíček v Líšni, funkcionalistickou rozhlednu na Kamenném vrchu, památník na Bílé hoře nebo z úbočí Červeného kopce obdivovat BVV z ptačí perspektivy.

Více informací

Kdy se akce koná

16.–17. září 2017

Vstupné

Prodej lístků:

Informační centrum TO JE BRNO, Panenská 1
Informační centrum, Radnická 8

Nebo online.

Kapacita prohlídek je omezena.

Dospělí60 Kč

Více informací a kontakt

nám. Svobody 74/10C, Brno-město, 602 00 Brno-Brno-střed, Česko

Událost na FB
+420 602 128 184
info@ticbrno.cz