Technické muzeum v Brně – Kovárna v Těšanech

Co vyprávěla Maryša

  • Akce již proběhla

  • Technické muzeum v Brně – Kovárna v Těšanech

Šroubek a Matička zvou tentokrát rodiny s dětmi v sobotu 9. 7. 2022 od 10.00 do 17.00 do Těšan na jednu z mimobrněnských památek Technického muzea v Brně – Barokní kovárnu v Těšanech na akci Co vyprávěla Maryša.

Obec Těšany na Brněnsku je totiž známá nejen historickou kovárnou ve správě Technického muzea v Brně, ale také jako dějiště slavného dramatu Maryša bratří Mrštíků. Říká se, že Alois Mrštík se sem přistěhoval jako pomocný učitel a zamiloval se do místní krásné dívky. Ta však byla z bohaté rodiny a dvoření chudého pana učitele odmítla. On z ní pak udělal legendární travičku. Drama Maryša líčí život na vesnici a zabývá se především mezilidskými vztahy.

V naší akci s názvem „Co vyprávěla Maryša“ se budeme věnovat životu na vesnici v první polovině 20. století. Podíváme se, jak se hospodařilo, jak se kovali koně, jaké nástroje používaly hospodyňky v kuchyni, jak si děti hrály.

Velký prostor budeme věnovat také krojům, protože tato tradice je v Těšanech stále živá a na hodech a jiných příležitostech se s nimi můžete hojně setkat. To vše prostřednictvím interaktivních úkolů, především pro rodiny s dětmi.

Pomyslnou průvodkyní nám bude právě hrdinka dramatu Maryša. Dozvíte se, jak to bylo doopravdy, a jaké stopy po Marii Horákové, provdané Turkové, v obci můžete dodnes najít.

A protože jsme v kovárně, nemůže chybět ani pan kovář, se kterým si odvážní zájemci mohou ukovat hřebík a odnést si ho pak domů na památku.

Pojďte si tedy s námi vychutnat atmosféru minulých dob a vyzkoušet si kovářskou práci. Těšíme se na Vás v Těšanech!

Kdy se akce koná

Vstupné

Rodinný pas – 40 Kč.
Vstupné je možné platit jen v hotovosti.

Dospělí50 Kč
Mládež (6-15 let)25 Kč
Studenti25 Kč
Senioři25 Kč

Více informací a kontakt

Technické muzeum v Brně – Kovárna v Těšanech

Technické muzeum v Brně – Kovárna v Těšanech

Událost na FB
Mgr. Alena Najbertová
778 466 978
najbertova@tmbrno.cz