Cesta vánočního stromu 2019 #brnenskevanoce

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

Právě před sto lety našel Rudolf Těsnohlídek v Bílovickém lese malou Lidušku. Inspirovalo ho to k založení tradice Stromu Svobody na hlavním brněnském náměstí. Stejně jako tehdy přiveze i letos strom do Brna koňské spřežení. Krásná brněnská tradice inspirovaná předvánočním zázrakem byla uvedena do praxe přesně před 95 roky a vánoční provázanost s Bílovicemi nad Svitavou už trvá 30 let v řadě. Strom republiky byl navržen jako symbolická připomínka potřebných v adventní době a ze sbírky do kasičky pod jeho korunou byla financována výstavba Dětského domova Dagmar, který v tomto roce slaví 90. výročí. Převoz stromu z Bílovic nad Svitavou do Brna se dvěma zastaveními organizuje 23. listopadu Český červený kříž, který letos slaví také 100 let od svého založení.

 

Letošním vánočním stromem se stane jedle bělokorá z Hádeckého lesa v bílovickém polesí. Pochází přímo od studánky Stanislava Lolka, malíře, který inspiroval Rudolfa Těsnohlídka k napsání příběhů o lišce Bystroušce. Třináctimetrová jedle se na svou pouť do Brna vydá 23. listopadu. A nebude to jen tak ledajaká cesta! Už v Bílovicích nad Svitavou ji vypraví zástupci obce, města Brna i Mendelovy univerzity v Brně a na její počest vysadí nové sazenice stromků. První následuje zastávka v Líšni, kde obyvatelé strom tažený koňmi uvítají kulturním programem. Ještě jednu zastávku si výprava dopřeje v Židenicích a pak už bez dalších prodlev rozezní koňská kopyta dlažbu na náměstí Svobody. V 16.45 zde „stromeček“ slavnostně převezme primátorka města Brna Markéta Vaňková.

 

Program 23. listopadu

 

Bílovice nad Svitavou

10.00 hod. kladení kytic u památníku Lidušky a sázení sazenic stromků

10.30 – 11.30 hod. loučení se stromem, fanfáry trubačů ŠLP Křtiny a kulturní program

11.40 hod. odjezd stromu taženého koňským povozem lesem nad Klajdovkou

Přepokládaná trasa:

výjezd z lesa nad Klajdovkou, vlevo po Jedovnické směrem na Ochoz, vpravo na Šimáčkovu, náměstí Karla IV., vlevo na Pohankovu a zámeček Belcredi Brno-Líšeň

 

Brno-Líšeň

13.15 hod. parkoviště u hřbitova a průvod Líšní, souběh s budoucím vánočním stromem pro Líšeň

13.30 – 14.30 hod. zámeček Belcredi – vítání stromu, kulturní program

14.30 hod. odjezd stromu taženého koňským povozem do Židenic

Předpokládaná trasa: Pohankova, vpravo na náměstí Karla IV., vlevo na Novolíšeňskou, vlevo na Křtinskou, Líšeňskou a vpravo na Jamborovu.

 

Brno-Židenice

15.00 – 16.00 hod. prostor před Dělnickým domem – vítání stromu, kulturní program

16.00 hod. odjezd stromu koňským povozem na náměstí Svobody

Předpokládaná trasa: vpravo na Táborskou, Životského, Olomoucká, Křenová, Nádražní, Masarykova, náměstí Svobody

 

Brno-střed

16.45 hod. příjezd na brněnské náměstí Svobody – přivítání a převzetí stromu, zdravice hostů, kulturní program

Kdy se akce koná

Vstupné

zdarma v rámci akce Brněnské Vánoce

Více informací a kontakt

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku