Výstaviště Brno

Brno folklorní – folklorní soubory z mnoha zemí

  • 9. a 10. června 2018

  • #brnoslavirepubliku

  • Výstaviště Brno
    Výstaviště 405/1

Rozdíly a podobnosti v lidové hudbě nástupnických zemí monarchie.

Brno folklorní ukáže návštěvníkům festivalu během jediného víkendu rozdíly mezi lidovou hudbou, tancem a oděvem u desítky nástupnických států, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska.

V programu se představí, mimo soborů z Moravy, Čech a Slovenska, také účinkující z Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Itálie, Ukrajiny, Slovinska, Bosny a Hercegoviny či Polska. Autorský tým, ve kterém jsou jména jako RNDr. Jiří Plocek, Zlata Potyková, Milan Zelinka nebo Józef Szigetvári, zdůrazní momenty, ve kterých se navzájem prolínáme i ty, ve kterých se odlišujeme.

Je rozdíl mezi lidovými tanci na Moravě, v Čechách a na Slovensku? A jak to vypadá v porovnání třeba s Maďarskem či Ukrajinou? A jak se zpívá v Chorvatsku či v Itálii, kam jezdíváme na dovolenou k moři? To vše zjistíte v rámci folklorního víkendu. Přijďte se poveselit a možná i trošku zazpívat a zatancovat!

  • dva dny plné folkloru
  • hudba, tanec, kroje
  • tradice 10 zemí na jednom místě

Realizátorem projektu je Společnost pro lidové tradice, z. s., jejímž cílem je sdružovat dospělé, děti a mládež za účelem udržování lidových tradic a folkloru národností žijících v České republice. Svojí činností napomáhá udržovat a šířit zájem o lidové tradice a folklor nejen v Jihomoravském kraji, ale i na celém území České republiky a v zahraničí.

PROGRAM:

Sobota 9/6/2018
14:00 ROSSECKER (Bruck an der Mur – Rakousko)
15:00 FORRÁS (Százhalombatta – Maďarsko)
16: 00 KUD CERKLJE (Cerklje – Slovinsko)
17:00 VOLYNYANKA (Luck – Ukrajina)

Neděle 10/6/2018
14:00 IZVOR (Zabljak – Bosna a Hercegovina)
14:40 ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA SILESIANIE (Katowice – Polsko)
15:20 MATIJA GUBEC (Karlovac – Chorvatsko)
16:00 SLIAČANKA (Liptovské Sliače – Slovensko)
16:40 NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV (Postřekov – Česko)
17:20 BROLN + MÁJEK (Brno – Česko)

#Brnoslavirepubliku

Akce se koná v rámci Festivalu RE:PUBLIKA.

 

Léta jsme žili vedle sebe. Lidé z velké části Evropy. Aniž jsme si to uvědomovali, tak jsme navzájem ovlivňovali své životy a současně jsme se od sebe lišili. Před sto lety to přišlo, Rakousko-Uhersko se rozpadlo a v Evropě se objevilo deset samostatných států. V čem jsme odlišní a ve kterých momentech jsme si podobní v rovině toho "obyčejného života"? To je jedna z myšlenek, na kterou se pokusíme odpovědět v programu "Brno folklorní", v rámci oslav stého výročí vzniku samostatného Československa.

Milan Zelinka Společnost pro lidové tradice, z.s.

Kdy se akce koná

9. červen 2018
10. červen 2018

Více informací a kontakt

Výstaviště Brno
Výstaviště 405/1
Brno 60300

info@republika2018.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku