Náměstí Svobody

Brněnský fašank 2019

  • Akce již proběhla

  • náměstí Svobody

Proč jezdit na karneval do Benátek, když máme v Brně fašank!

Brno je městem hudby UNESCO, hudba tu zde rezonuje ve všech žánrech, folklor nevyjímaje. Karnevaly se v období masopustu konají po celém světě, k nejznámějším patří ty v Benátkách a Riu.

Víte ale, že do stejného soudku spadá i náš fašank? V úterý 5. března zaplaví brněnské ulice lidé v krojích a uskuteční se zde neobyčejná podívaná.

Ještě než začne půst před Velikonocemi, je potřeba se dobře najíst a pobavit. A kde k tomu máte nejlepší příležitost? Na karnevalech! Únor a březen jsou totiž tradičně časem radovánek, veselic a právě karnevalů. Z celého světa se na ně jezdí do Ria de Janeira, Benátek, Nice nebo na Tenerife, ale karnevalové veselí nabízí i Brno. Říká se mu fašank.

🗣 Den před Popeleční středou, která má člověka uvést do doby postu a odříkání, se koná masopustní zábava, moravský fašank, který si mají všichni pořádně užít a připravit se tak na 40 denní postní dobu. Po Brně od 16 do 18 hodin projde masopustní průvod masek a krojovaných, který zajišťují folklórní soubory z Brna 👉 DNS Brněnský Valášekl, Dětský soubor Komiňáček, Krojovaná skupina z Komína, Lučina Brno – folklorní soubor, SLPT Májek, Slovácký krúžek v Brně, Slovácký soubor Šafrán Brno.

🗣 Průvod bude zahájen na náměstí Svobody, projde brněnskými ulicemi a zakončen bude opět na centrálním brněnském náměstí. Zábava pak bude po krátké pauze pokračovat pod střechou – od 19 hodin se v Tržnici koná beseda u cimbálu.

Hrát budou cimbálové muziky Lučina Brno – folklorní soubor a Folklorní soubor Jánošíček.

▪ PROGRAM ▪
🕓 15:30 na nám.Svobody 👉 malování masek na obličej, občerstvení ve spolupráci s Obřanským hostincem.
🕓 16:00 👉 Oficiální zahájení akce na nám. Svobody
🕓 16:20 do 17:30 👉 ukázky fašankových zvyků: nám. Svobody, Alfa pasáž Brno – před HaDivadlo, Dietrichsteinský palác, Dům pánů z Lipé.
🕓 17:35 👉 přesun všech účastníků z nám. Svobody do Tržnice Brno na Zelném rynku, kde bude pokračovat beseda u cimbálu přístupná široké veřejnosti.
🕓 23:00 👉 zakončení besedy s ukázkou zvyku „Pochování basy“ v podání Lučina Brno – folklorní soubor a všech zúčastněných.

👫 Pořadatel akce je Slovácký soubor Šafrán Brno

Více informací

Kdy se akce koná

5. březen 2019

Více informací a kontakt

náměstí Svobody

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku