(ni)KAM V BRNĚ

Zajímají vás hvězdy?

Brněnskou kulturu ani koronavirus nezastavil!
Takhle jsme tu žili na jaře 2020:

Přejato z dubnového časopisu KAM v Brně 2020.

Vyznat se v hvězdné obloze je nanejvýše praktické: Až zdvihnete hlavu k nočnímu nebi, budete mít na rozdíl od ostatních více odpovědí než otázek. Taky můžete zabodovat na rande. Nebo alespoň podle Severky najdete cestu domů, až se jednou za soumraku ztratíte v pustém lese.

Teď ale vážně. Baví vás astronomie a rádi pohledem zabloudíte mezi hvězdy? Nejste si ale příliš jistí, na co se to vlastně díváte? Nebo dokonce sníte o pořízení astronomického dalekohledu? Pak neváhejte a mrkněte na Internetový kurz základů astronomie, který pro vás připravila Hvězdárna a planetárium Brno. Stačí navštívit webovou stránku a zcela zdarma se zaregistrovat. A co pak? Pak už se jen nechte vést. Zcela jednoduše, prostřednictvím čtivých textů, bez vzorečků a rovnic začnete vstřebávat základní i pokročilé astronomické know-how. Prostřednictvím astrokurzu se naučíte mnohé – orientovat se na obloze, vybrat si to nejlepší místo na pozorování, číst ve hvězdných atlasech i mapách, pojmenovávat nápadné souhvězd i hvězdy, měřit vzdálenosti na obloze, lovit umělé družice, ale třeba i rozlišovat různé druhy oblačnosti (to pro případ, že by bylo zataženo).

Do říše éterických mlhovin

To je ovšem jen začátek. Jakmile pochopíte, kam a na co se díváte, posunete se na vyšší úroveň. Stanete se znalci měsíčního místopisu a budete vědět, jak rozeznat planety od hvězd, večernici od jitřenky nebo třeba meteorit od bezcenného kusu šutru… Dozvíte se, na co je dobré se zaměřit na jarní, letní, podzimní i zimní noční obloze. Vstřebáte výběr z objektů vzdáleného vesmíru, čímž se vám otevřou dveře do říše éterických mlhovin, otevřených i kulových hvězdokup nebo desítky milionů světelných roků vzdálených galaxií! A protože s jídlem roste chuť, je jasné, že dříve nebo později skončíte u úvah o vlastním astronomickém dalekohledu či fotografování noční oblohy. A ani v tomto směru vás astrokurz nenechá na holičkách. Poradí, jak si vybrat ideální přístroj na pozorování hvězdného nebe i za kolik. Dokáže vám, že perfektní dalekohled dnes není o nic dražší než průměrný notebook, a co víc, že existují i přístroje, které nebeské objekty automaticky vyhledají. V astrokurzu najdete i tipy, jak začít s fotografováním noční oblohy, abyste si kus vesmíru mohli vlastnoručně přenést domů na zeď.

Z amatéra astronomem

To nejlepší ale na konec! Astrokurz totiž obsahuje nejen spoustu užitečných informací, ale i praktická cvičení a pozorovací úlohy, které vás budou bavit a ukážou vám, jak funguje vesmír. A kdybyste si náhodou přeci jen nevěděli rady (o čemž dost pochybujeme), máte k dispozici i on-line podporu ze strany Hvězdárny a planetária Brno v podobě kovaných astronomů! A pokud kurz absolvujete od začátku až do konce, budete odměněni osvědčením dokládajícím vaše nově nabyté astronomické znalosti. Zkrátka, pokud se chcete stát skutečnými znalci blízkého i vzdáleného vesmíru, neváhejte a podívejte se na Internetový kurz základů astronomie. Uvidíte, že se vám bude íbit!

Jiří Dušek
ředitel Hvězdárny a planetária Brno
www.hvezdarna.cz/astrokurz

Astrokurz by si chtěl udělat každý, pošlete jim článek.