(ni)KAM V BRNĚ

Moravská galerie v Brně online

Brněnskou kulturu ani koronavirus nezastavil!
Takhle jsme tu žili na jaře 2020:

31. března 2020

Všechny budovy Moravské galerie jsou nejen v Brně uzavřené, i tak dokáže zprostředkovat umění veřejnosti. Setkání s uměleckým dílem tváří v tvář se nic nevyrovná, online prostředí však nabízí jiné možnosti a teď přišel ten pravý čas to prozkoumat. Uspokojí dospělé fanoušky umění, zabaví drobotinu a zaujme možná i ty, kteří běžně do muzeí nechodí. Dlouhá chvíle v karanténě je příležitost k netušeným objevům.

Moravská galerie patří mezi nejprogresivnější tuzemské instituce s ohledem na digitalizaci své sbírky, která je mimochodem nejkomplexnější v Česku. Oceňte službu veřejnosti a prohlédněte si v depozitáři umělecká díla, která možná ještě nebyla nikdy vystavena na sbirky.moravska-galerie.cz

Artotéka

Ještě za generace našich prarodičů patřilo k dobrému zvyku vybavit rodinný domov reprezentativním gaučákem. Po naspoření obnosu odpovídajícímu jedné až dvěma výplatám se manželé vypravili do ateliéru dostupného umělce pořídit si obraz do obýváku. Dnes se nemusíme omezovat na jedno dílo a přitom ani nemusíme šetřit zdaleka tak dlouho. Moravská galerie vám umění do bytu zapůjčí.

Artotéka je půjčovna děl současných umělců. Zaregistrujete se a za příznivý poplatek si vyberete práci na papíře nebo olej na plátně, který si můžete na předplacenou dobu vystavit u sebe doma.

Příležitost dostanete, až se zase galerie otevřou, ovšem právě teď si můžete sbírku prohlédnout a vytipovat si favority. Současné umění je výjimečné díky žijícím autorům. Můžeme si poslechnout jejich pohled na tvorbu, nahlédnout do uvažování a získat vztah k jejich práci. Artotéka má vlastní playlist na Youtube účtu Moravské galerie v Brně kypící rozhovory s umělci, jejichž díla si můžete vypůjčit. Je tam zásoba videí na celý víkend. Poslední rozhovor s Evženem Šimerou sledujte níže. Další budou přibývat.

Přehrát video

Artotéka

Evžen Šimera

rozhovor

Moravská galerie dětem

Děti jsou vítanými návštěvníky. Jejich nejoblíbenějším exponátem je jistě skluzavka v Pražákově paláci a vydovádět se tam mohou i v Herně. Myslí na ně taky v lektorském oddělení, kde pro nejmenší návštěvníky připravují pravidelný program. A neochudí je o něj ani teď.

Sledujte speciální facebokový profil Moravská galerie dětem a neujdou vám pravidelné Sobotní ateliéry, Barevná dopoledne ani program A proč? Book Club, který předškolákům a malým školákům představuje krásné anglické knížky. Sobotní ateliéry a čtvrteční Barevná dopoledne jsou tvůrčí setkání, při kterých se děti zabaví kreativní činností, a to klidně u vás doma před počítačem. Níže uvádíme návod na vytvoření flipbooku s pohyblivými obrázky z pohádky Čert a Káča. Přihlašte se na facebookovou událost, kde objevíte další aktivity, nebo si dvakrát týdně zkontrolujte jejich Youtube kanál.

Přehrát video

Sobotní ateliéry

Čert a Káča

návod na výrobu flipbooku

Celá sbírka Moravské galerie online, to musí vidět i ostatní.