Nechte si poradit

Nekonečný brněnský chill

Připravili jsme pro vás plán na několik dní v Brně.

Nudit se nebudete!

Inspirujte se! Stačí kliknout nebo rolovat!

Pojďme být upřímní. Brno není New York. A i přesto v něm najdete bary, o kterých se píše v New York Times. Brno není Paříž. A i přesto v něm najdete skvělou módu. Brno není Brusel, ale najdete tady ty nejlepší hranolky v kornoutku. Brno není Kodaň. A i přesto tady najdete minimalistický design a čistotu.

A hlavně, Brno není profláknuté, takže se automaticky stanete trendsettery ve svojí bublině.

DEN 1 – Vila Tugendhat is so last season

Už vás nudí fotky vašich známých ve vile Tugendhat? Nebo jste se tam dokonce dostali? Buďte první mezi svými přáteli a propadněte kouzlu romantické vily Stiassni od slavného architekta Ernsta Wiesnera. Pokud máte pevnou vůli, zkuste si o vile nezjišťovat mnoho informací před svou návštěvou, zejména co se týče jejího interiéru. Slibujeme, že překvapení bude stát za to! Komentované prohlídky probíhají každou hodinu a vila je otevřená od pátku do pondělí.

Vila Stiassni

vila Stiassni v Brně, foto: RAKO Lasselsberger vila Stiassni foto: RAKO Lasselsberger

Na rozdíl od vily Tugendhat se snadno dostanete dovnitř a přitom příběh vily Stiassni a jejich původních majitelů je stejně fascinující. Jednalo se taktéž o významné židovské továrníky v textilním průmyslu, kteří se zasloužili o přezdívku Brna – moravský Manchester. A přesně po jeho stopách se po návštěvě vily a její velkorysé zahrady vydejte.

Moravský Manchester

Buďte dostatečně prozíraví a zarezervujte si komentovanou prohlídku, která vás doopravdy bude bavit. A pozor, jako bonus se i něco dozvíte! Ideální pro sdílení na příští party, případně na oslnění na prvním rande. #notjustaprettyface Avšak pokud komentovanou prohlídku prošvihnete, nemusíte zoufat. Využijte online stezku Poznejte moravský Manchester, která vám na 12 místech přiblíží historii, osobnosti a místa spojená s tímto fenoménem.

Vila Löw-Beer - součást stezky Moravský Manchester

Pokud budete chtít jít opravdu do hloubky, zastavte se v nejbližším knihkupectví a kupte si knihu od brněnské autorky Kateřiny Tučkové, která tuto stezku inspirovala. Pakliže nebazírujete na detailním popisu, bude vám stačit kniha z dílny TIC Brno TO JE BRNO 1, kde od autorky najdete jednu kapitolu na stejné téma.

TO JE BRNO

Autentický průvodce Brnem.

koupit

Během procházky nezapomínejte na své chuťové buňky a navštivte jedno z cool bister na rychlý oběd. Po cestě z vily ke stezce máte třeba Ramen Brno nebo se inspirujte v sekci OCHUTNEJTE BRNO. Tento podzim se navíc můžete sami stát hodnotiteli nezávislého průvodce brněnskou gastronomií Gourmet Brno.

Gourmet Brno

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší brněnské podniky!

ochutnat

BRNO INDUSTRIAL

Pokud chcete bohatou historii industriálního Brna poznat opravdu do hloubky, běžte na komentovanou procházku, přednášku, stezku nebo akci v rámci projektu Brno INdustrial.

zjistit víc

Projekt Brno INdustrial

Jestli chcete svoji industriální experience dovést k dokonalosti, doplňte dávku kofeinu v kavárně Industra Coffee, která sídlí v prostorách bývalých mrazíren na Masné 9. Nejenom že si dopřejete šálek výborné kávy, ale také se o ní můžete hodně dozvědět. Nechceme se opakovat, ale #notjustaprettyface.

Industra Coffee

kavárna industra coffee v Brně Industra Coffee

městská hra

Pokud se do Brna vydáte s přáteli, můžete poznat moravský Manchester ještě zábavněji díky interaktivní hře Moravský Manchester.

zahrát si

DEN 2 – Prožitá/propitá noc v Brně

Každý ví, že pokud se večer člověk chystá na party, nesmí podcenit přípravu. I přes to, že v Brně můžete hodit konvence za hlavu a do vyhlášeného baru vyrazit třeba v teplákách, svůj outfit byste úplně podcenit neměli. Proto se vydejte na lov lokálních designových kousků, o které v Brně není nouze. Jako průvodce zvolte TO JE: Designový kousek z Brna a zaručeně budete hvězdou večera. Můžete si ho stáhnout nebo zdarma vyzvednout na infocentrech.

vše o designu

brožura TO JE: Designový kousek z Brna - zdarma na infocentrech

Samozřejmě nezapomeňte na svoje nejbližší a pořiďte jim originální dárek z BrnaIC TO JE Brno na Panenské, od vkusných pohlednic pro vaše prarodiče až po zábavné klíčenky pro vaše kolegy a přátele.

infocentrum

Nejdesignovější infocentrum, které jste kdy viděli.

navštívit

Pokud se vám suvenýry nevejdou do zavazadla (nebo na ně prostě zapomenete), nic není ztraceno, pořídit si je můžete z pohodlí svého domova na www.darkyzbrna.cz. No a taky Vánoce, Vánoce přicházejí, takže se rovnou můžete porozhlédnout po dárcích pod stromeček. #štěstípřejepřipraveným

dárky z brna

Nákupní taška #zBrna foto: TIC BRNO

Co se týče programu na večer. Určitě zavítejte do sekce BAVTE SE V BRNĚ, aby vám neunikla zajímavá akce konající se na podzim v moravské metropoli.

Nicméně i návštěva samotných barů je zážitek sám o sobě. Ať už jste na klasiku ve stylu Baru, který neexistuje, chcete si zahřešit s příchutí ginu v café & gin bar 7 hříchů nebo rádi experimentujete v Super Panda Circusu, nudit se rozhodně nebudete. Ideálně si namíchejte večer hned z několika z nich!

akce v brně

Bary

Brněnské bary jsou legendou. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší!

musím vidět

bar Super Panda Circus v Brně bar Super Panda Circus

Pokud vás chytí horečka sobotní (nebo klidně čtvrteční) noci a vládní nařízení nezhatí vaši chuť protancovat boty, vydejte se na taneční parket nočního klubu. Ať zvolíte klasický Metro Music Bar, alternativní Kabinet Múz nebo LGBTQ+ friendly Lemon Music Club, o zážitky nebude nouze.

noční život

DEN 3 – V hlavní roli kocovina

Nestihli jste snídani ve svém hotelu, protože byla „jen“ do 10.30? Nezoufejte, dejte si sprchu a vyrazte na brunch. Nejlépe uděláte, když zamíříte do 4pokojů.

 

4 pokoje

Legendární téměř nonstop!

zjistit víc

Pokud vás nepostaví na nohy jejich káva a vejce benedikt, poproste milou obsluhu o vyprošťovací drink. Že je vám prostředí povědomé? Pak pravděpodobně právě tady proběhl váš poslední drink, tento podnik je totiž otevřený v podstatě nonstop. Nebojte, zákoník práce tady dodržují, takže obsluha se během vašeho spánku proměnila.

4pokoje foto: Statutární město Brno

A když se opravdu vykašlete na konvence a prospíte i čas na brunch, nevadí. Skočte do bistra Bastardo, protože není lepší lék na kocovinu než pořádné mexické burrito. Zapít ho můžete třeba Coronou. 😉

Bistro Bastardo

Bistro Bastardo Bistro Bastardo

Po zbytek dne byste se opravdu neměli namáhat, proto můžete zvolit tour de kavárna s TO JE: KÁVA V BRNĚ a objevit kouzlo brněnských zahrádek nebo vypotit hříchy předešlé noci v sauně. Přímo v centru najdete v OC Letmo saunový ráj Saunia, ze kterého je mimo jiné krásná vyhlídka, je totiž v posledním patře osobitého nákupního centra.

kavárny v brně

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší!

Inspirovat se

Kapucínské náměstí - Café Tunsgram a Café Pilát foto: Statutární město Brno

Pro dnešní večer si nezapomeňte zarezervovat místa v Kině ART, kde si po skončení v útulné kavárně nebo na její zahrádce zabalení do deky můžete dát sklenici vína nebo piva a hodiny debatovat nad tím, co tím chtěl ten režisér vlastně říct.

kino art

Kino Art v Brně Zahrádka Kina Art foto: Kino Art

Případně zajděte do Univerzitního kina Scala a po skončení promítání se vmiste do rušného života Moravského nebo Jakubského náměstí. Pozor, s pivem se tam nejčastěji sedí na zemi! Jedno, maximálně dvě večer už v klidu zvládnete.

Jakubské náměstí v Brně. Noční život. Večerní Jakubské náměstí Foto: Jan Cága

DEN 4 – Výčitky svědomí = máma bude chtít vidět fotky

Možná se budete cítit trochu mizerně, že jste včerejší den proflákali. Na druhou stranu jste přeci na dovolené, takže byste měli dělat to, co vás baví. Bohužel jste ale o svojí dovolené řekli svým rodičům a prarodičům, kteří při nejbližší návštěvě budou chtít vidět fotky. Pravděpodobně selfíčko s šestým drinkem není to pravé ořechové, a proto dnešní den věnujte focení pro rodiče.

Pokud jako svůj transport pro dnešní den zvolíte kolo, nejen že se budete cítit jako v Amsterdamu, ale navíc si i trochu zasportujete. Nejjednodušší bude, když si stáhnete aplikaci Nextbike, pak můžete vybírat z jejich 750 kol po celém Brně, případně využijte růžová Rekola.

Socha Jošta na Moravském náměstí v Brně Na kole si můžete přijet i pro selfie pod Joštem. Ale to mámě rozhodně neposílejte! foto: Pavel Gabzdyl

Jakmile budete mít svoje kolo, vydejte se na krasojízdu po velkém okruhu Brnem, na kterém navštívíte všechny brněnské klasiky jako katedrálu sv. Petra a Pavla, hrad Špilberk, kostely, ale i sochy, na které se vyplatí podívat z různých úhlů.

okruh centrem města

Hrad Špilberk v Brně v létě. hrad Špilberk foto: Pavel Gabzdyl

Svoje mozkové závity potrapte u jednoho ze symbolů Brna na náměstí Svobody, časostroje (Brňané se všem snaží vnutit název orloj, ale uvidíte sami). Pokud se vám bude zdát, že žádný časostroj nevidíte, je to ta černá vysoká věc ve tvaru NÁBOJNICE!!! Kdo první uhádne, jak se z něj dozvědět, kolik je hodin, nemusí platit oběd. Návod se nachází v jeho blízkosti, snad vám bude nápomocen…

brněnský orloj

Multifunkční hodinový stroj, orloj či časostroj, Časostroj na náměstí Svobody foto: Pavel Gabzdyl

EXTRA TIP

Pokud se vám podaří dostat se k časostroji v 11.00, budete navíc svědky bizarního chytání kuličky, a pokud dorazíte už v 10.30, možná na vás zbude místo a budete se ho moct dokonce účastnit. Zn.: Antibakteriální gel s sebou.

Čekání na kuličky si zkraťte přečtením fenoménu Orloj s koulemi, který odhaluje obsesi místních s kulatými předměty.

 

MĚSTO S KOULEMI

DEN 5 – Jak by řekla Lady Gaga: Prš na mě

Všichni to známe. Konečně se dostanete na dovolenou. Ráno se probudíte, vykouknete nadšeně z okna a tam… zamračeno a déšť! Jasně příroda vodu potřebuje, ale proč zrovna, když jste vy na dovolené? Ovšem není potřeba věšet hlavu, jste v Brně a tady se bavíme za každého počasí.

Pro ty, kdo si vybrali hotel s Netflixem, máme jednoduché řešení. Snídani si nechte donést na pokoj a poznávejte Brno z pohodlí svojí dočasné postele. Na výběr máte buď Skleněný pokoj, který vám přiblíží zákoutí slavné vily Tugendhat. Nebo si připomeňte vilu Stiassni z prvního dne s filmem Lída Baarová. Pokud jste spíš na seriály, doporučujeme naladit archiv České televize a bingwatching Labyrintu může začít. Ovšem to je jen střípek výběru, komplexní výčet najdete v okruhu: Poznejte Brno a okolí ve filmu.

Poznejte Brno a okolí ve filmu

Pohodlně se rozvalte a poznávejte Brno z polohy ležmo foto: z natáčení filmu Skleněný pokoj

Milovníkům architektury doporučujeme dokumentární film z produkce České televize Ztracený architekt Ernst Wiesner, který je dostupný na ivysilani České televize.

Jedna z ikonických staveb Ernsta Wiesnera: krematorium na Ústředním hřbitově Foto: Studio Flusser

Pokud je vám hloupé proležet den na dovolené v posteli, vybavte se deštníkem a vydejte se objevovat brněnské galerie a muzea. Ať už vás zajímá historie, moderní umění nebo jste spíš na technické a přírodní zajímavosti v Brně si každý najde to svoje.

Za nás určitě stojí za to navštívit Místodržitelský palác, kde si pro vás Moravská galerie připravila výstavu: Brno předměstí Vídně. Pochopíte, že se nejedná o další vtip o Brně, ale zcela legitimní označení.

 

Výstava Brno předměstí Vídně

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně Brno předměstí Vídně Foto: archiv MG

Milovníci architektury by neměli vynechat výstavu: Evropan Adolf Loos na hradě Špilberk, za kterou stojí Muzeum města Brna. Hned pod Špilberkem si přijdou na svoje nadšenci do technických památek a to ve stálé expozici Atomového krytu 10-Z. Ostatně brněnské podzemí, to je kapitola sama o sobě.

POZNEJTE BRNĚNSKÉ PODZEMÍ

Vodojemy na žlutém kopci, Jan Cága Vodojemy na Žlutém kopci foto: Jan Cága

Moderní umění hledejte v Galerii TIC nebo ve Fait Gallery.

Je toho prostě hodně, takže vám to určitě vystačí i na tři propršené dny.

POZNEJTE VŠECHNY BRNĚNSKÁ MUZEA A GALERIE

EXTRA TIP PRO PÁRY

Pokud přijedete v páru, jedna noc v hotelu Anybody je přímo obligátní.

zjistit víc

Den 6 – 100

Brno je samozřejmě ta nejhezčí vesnice v ČR, ale nevyrazit do Jihomoravského kraje, když jste v Brně, je v podstatě hřích.

 

jižní morava

Mohly by se vám líbit tyto výlety:

Město Znojmo – víno v Enotéce, výhledy, 2. nejvíc cool město na jižní Moravě

Do Hobitína i nad vinohrady – cool rozhledna, víno, Pán prstenů

Další tipy na výlety naleznete i zde.

Jižní Morava - Hobitín - Vrbice

Pokud se rádi spíš díváte než luštíte písmenka, máme pro vás fotogalerii:

Ještě nemáte dost? Směle se inspirujte dál:

turistická karta

BRNOPAS

To nejlepší z Brna v jedné turistické kartě

CHCI UŠETŘIT

Vezměte s sebou do Brna co nejvíc "přátel"