Nechte si poradit

Druhé líbánky v Brně

I přesto, že jste se svým protějškem díky karanténě pravděpodobně strávili času víc než dost, zabalte si zavazadlo a přijeďte do Brna. Oslavit, že tuto zkoušku váš vztah zvládl.

Kdo řekl, že romantika je mrtvá, nebyl v Brně!

DEN 1 – V opojení prvorepublikové buržoazie

Každé město má svoje „must-see“. A v Brně je to rozhodně vila Tugendhat. Právě proto vám shánění lístků může připomínat shánění bonů za socialismu. Takže pokud jste svoji návštěvu nenaplánovali před půl rokem, snažit se dostat se dovnitř ani nezkoušejte.

Nebo? Díky kartě BRNOPAS máte šanci! Pár lístků jme vám rezervovali.

 

Funkcionalistická Vila Tugendhat v Brně, památka UNESCO. Vila Tugendhat foto: David Židlický

I kdybyste se do vily nedostali, za návštěvu určitě stojí její zahrada, kde si můžete prohlédnout exteriéry vily a nasát prvorepublikovou atmosféru. Navíc se můžete vcítit do postav z knihy Skleněný pokoj, popřípadě si v rámci přípravy na cestu pustit stejnojmenný film a říct si: „Tam jsme byli!“ (Pokud vás zajímají další místa, která do Brna přilákala filmaře, mrkněte sem.) Vstupné do zahrady je sympatických 50 Kč, takže si bez výčitek můžete dopřát něco dobrého v blízké funkcionalistické kavárně ERA. Můžete si tu dát kávu nebo klidně skleničku vína a přečíst si o tom, jak to chodí v zákulisí slavné vily.

 

Kavárna ERA foto: Studio Flusser

Pokud vás uchvátil příběh rodiny Tugendhat, určitě si nenechte ujít i secesní vilu Löw-Beer, která patřila štědrým rodičům paní Tugendhatové. Díky stálé výstavě Svět brněnské buržoazie mezi Low-Beer a Tugendhat se dozvíte nejen zajímavosti o architektuře, ale především o životě smetánky na přelomu 19. a 20. století.

Vila Löw-Beer foto: TIC BRNO

Po návštěvě vil se budete sami cítit jako významní brněnští továrníci, a proto je nejvyšší čas dopřát si luxusní oběd. Na zastávce Schodová si počkejte na autobus číslo 67, který vás za pět minut dopraví na Malinovského náměstí (samozřejmě pokud se budete cítit extra buržoazně, chyťte si taxi, ale pokud jste si pořídili BRNOPAS, byla by škoda nevyužít MHD zdarma) přímo před Mahenovo divadlo. Od něj se vydejte k Domu umění města Brna. Říkáte si: „Počkat, počkat, já myslel, že jdeme na oběd…“ A taky že ano! V Domě umění města Brna totiž nenajdete pouze skvosty moderního umění, ale i finalistu v kategorii Fine Dining Gourmet Brno 2019, restauraci Kohout NA VÍNĚ!

restaurace Kohout Na víně v Brně restaurace Kohout Na víně foto: Kohout na víně

Pokud by vám počasí nepřálo, využijte svojí polohy a zajděte si na výstavu. A když naopak bude hezky, vydejte se na malý okruh centrem města. Nejlépe uděláte, když zamíříte na Zelný trh, kde si dopřejete veganskou zmrzlinu (ta je přece v podstatě zdravá), kterou vzápětí spálíte výšlapem ke katedrále sv. Petra a Pavla. Odpočinout si můžete na lavičce v Denisových sadech (třeba té Václava Havla), abyste vzápětí vystoupali 173 schodů věže Staré radnice a pokochali se Brnem z výšky. Tento výstup má hned několik výhod: dozvíte se, proč je ta prostřední věžička tak nakřivo, uvidíte Brno z výšky, s BRNOPASEM je to zadarmo, a navíc ten den už nemusíte do fitka. Naopak zcela beztrestně si po večeři objednáte dezert. U věže Staré radnice sídlí Turistické informační centrum pod krokodýlem, kde můžete pořídit veškeré materiály pro své brněnské dobrodružství.

Zelný trh - hledejte toto vozítko s veganskou zmzlinou foto: Pavel Gabzdyl

DEN 2 – Na dovolené se má odpočívat.

Zn.: deku, knihu a plavky s sebou

Včera jste se toho přece dozvěděli o Brně víc než dost. Dneska si dejte pohodu a relax. A kde v Brně hledat toto spojení? Přece na Brněnské přehradě! Pokud byste se ptali domorodců na cestu a oni na vás jen nevěřícně koukali, zkuste se zeptat na Prýgl. Ovšem v orientaci vám nejlépe pomůže brožura od TIC BRNO, kterou najdete v informačních centrech nebo si ji můžete pohodlně stáhnout do svých chytrých zařízení.

Brněnská přehrada foto: Monika Hlaváčová, Pocket media s.r.o.

Po příjezdu na zastávku Přístaviště se vydejte po promenádě k samotné přehradě. Pokud jste technicky založení, jděte na hráz, kde můžete obdivovat šikovnost stavitelů. Jestli máte náturu spíše soutěživou, vyzvěte svoji drahou polovičku k miniturnaji na minigolfu. Kdo prohraje, platí oběd!

 

hráz Brněnské přehrady foto: Michal Růžička

Po obědě se vydejte k přístavišti, odkud každých 45 minut vyráží parník, takže si přehradu vychutnáte přímo z hladiny. Pokud chcete, můžete se tímto způsobem dostat až k hradu Veveří, ale protože jste přijeli odpočívat, vystupte na zastávce Sokolské koupaliště. Tam si na místní pláži rozbalte deku a začtěte se do svojí oblíbené knihy nebo ještě lépe do knihy o Brně, kterou jste si den předtím pořídili v infocentru. Pro ty, kteří jsou rádi připraveni dopředu, máme e-shop www.darkyzbrna.cz, kde nejen naše publikace můžete také zakoupit. Pokud při čtení dostanete žízeň, osvěžte se v přilehlé hospůdce.

jóga, sport - Brněnská přehrada, foto: Pocket media - Monika Hlaváčová Brněnská přehrada foto: Monika Hlaváčová, Pocket media s.r.o.

Jakmile budete mít slunění dost, přesuňte se do resortu Maximus, který se nachází příjemných 800 metrů od pláže. Ponořte se do bazénu nebo vířivky, a jakmile budete mít varhánky na rukou, je čas objevit místní saunový svět, který skrývá 12 druhů vnitřních a venkovních saun. Na Brno dobrý! Určitě si nenechte ujít saunový rituál a následný odpočinek na lehátku u krbu. Pokud se chcete opravdu rozmazlit, doporučujeme objednat si předem masáž, případně privátní vířivku nebo vanu z Bali.

 

Infinit Maximus - Finská sauna na jezeře foto: Infinit Maximus Resort

Po dni plném pohody si dopřejte romantickou večeři přímo v resortu nebo se vraťte shuttle busem na zastávku Přístaviště a na večeři si zajděte do centra města. Požitkářství se v Brně meze nekladou. Tipy na ty nejlepší podniky najdete na portálu v nezávislém průvodci brněnskou gastronimií GOURMET BRNO.

restaurace Castellana Trattoria v Brně restaurace Castellana Trattoria foto: restaurace Castellana Trattoria

DEN 3 – Nejen chlebem živ je člověk aneb Do Brna za kulturou!

Do dnešního dne jste se díky včerejšímu relaxu probudili odpočatí a připravení na další zážitky. Dnes ve znamení kultury.

Milovníci divadla a vážné hudby udělají nejlépe, když za svého průvodce přijmou samotného Leoše Janáčka a půjdou po jeho stopách. Buďto se vyzbrojte tištěným průvodcem, nebo si objednejte komentovanou prohlídku, obojí k dostání v TIC BRNO. Na trase je také oblíbená Stopkova plzeňská pivnice, kde si můžete dopřát tradiční český oběd.

Samozřejmě nejstylovější zakončení takového dne je návštěva divadla. V Brně to žije divadlem i o letních prázdninách, a to díky open air divadelním scénám na Špilberku, kam můžete zajít na operu nebo Shakespearovské slavnosti a na Biskupském dvoře, kde hraje Městské divadlo Brno a Divadlo Bolka Polívky. Národní divadlo Brno pro vás navíc připravilo speciální Letní menu. Po skončení představení se nechte zlákat jedním z proslulých brněnských barů, protože co by to bylo za rande bez koktejlu!

spilberk-filharmonie-brno letní scéna na hradě Špilberk foto: Filharmonie Brno

Pokud divadelnímu umění příliš neholdujete, v Brně si přijdete na své i jako milovníci filmů a seriálů. Vydejte se na místa z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Lída Baarová nebo pohádky Hodinářův učeň. Nápomocen vám určitě bude průvodce po těchto místech.

Večer si nezapomeňte zarezervovat místa v Kině ART, kde si po skončení v útulné kavárně nebo na zahrádce můžete dát sklenici vína nebo piva a hodiny debatovat nad tím, co tím chtěl ten režisér vlastně říct. Případně zajděte do Univerzitního kina Scala a po skončení promítání se vmiste do rušného života Moravského nebo Jakubského náměstí. Pozor, s pivem se tam nejčastěji sedí na zemi! A pokud vám bude přát počasí, nejlépe uděláte, když si vyrazíte do kina letního. Zde naleznete přehled těch, která v Brně máme. Ať už vyberete jakékoliv, díky hvězdné obloze máte romantiku zaručenou.

 

EXTRA TIP

Na cestě domů si nezapomeňte udělat památné brněnské selfie pod sochou Jošta Lucemburského na Moravském náměstí. Tak, jako ta dvojice nahoře. Druhé líbánky, jak mají být.

Jakubské náměstí večer foto: Pavel Gabzdyl

EXTRA TIP

Brněnské centrum přes léto přímo žije kulturou, a proto se nezapomeňte podívat na programy festivalu Uprostřed, Mendel festivalu a Maratonu hudby Brno. Není větší romantika než tanec s vaší drahou polovičkou.

DEN 4 – Vidět Brno s nadhledem aneb Trocha adrenalinu ještě nikoho nezabila

To, že Brňáci berou život s nadhledem, dokazují nejen sochy „zdobící“ jejich náměstí, ale také jejich klidné tempo a taky fakt, že na kávu se najde čas vždycky. Takže vezměte brožuru TO JE: KÁVA V BRNĚ a objevujte rozmanitý kavárenský svět. Pokud se obáváte předávkování kofeinem, nezoufejte, v Brně si klidně v kavárně objednejte sklenici vína nebo piva, jste přeci na Moravě a navíc na dovolené!

Café Tunsgram na Kapucínském náměstí foto: Statutární město Brno

Navíc něco na kuráž budete potřebovat, jelikož po rychlém obědě v cool bistru, kterých je v Brně spousta, vás nečeká nic jiného než opravdový pohled z ptačí perspektivy: let horkovzdušným balónem. Brno je na tuto aktivitu opravdu ideální, protože v sobě kombinuje let přes velké město, přehradu, hrady Veveří a Špilberk, kostely a hlavně spoustu přírody, která město obklopuje, ale jde i skrze něj. Své lety objednávejte třeba zde. Jedná se o profesionály s dlouholetou praxí, a tak se nemusíte obávat, že dopadnete jako Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová ve filmu Vratné lahve. (Za neustálé odkazy na filmy se omlouváme, v karanténě jsme prostě měli příliš mnoho času. Teď je čas stát se hrdiny vlastního příběhu!)

Z výšky budete mít příležitost prohlédnout si také okolí Brna a třeba se inspirovat na výlet na příští dny, protože nevyrazit do Jihomoravského kraje, když jste v Brně, by byl v podstatě hřích.

 

Jste spíše vizuální typ? Podívejte se do fotogalerie:

Pokud vám to ještě nestačilo, nechte se od nás inspirovat dál:

turistická karta

BRNOPAS

To nejlepší z Brna v jedné turistické kartě

CHCEME UŠETŘIT

Dovolte i ostatním prožít své druhé líbánky