Nechte si poradit

Druhé líbánky v Brně

Připravili jsme pro vás plán na několik dní v Brně.

Nudit se nebudete!

Inspirujte se! Stačí kliknout nebo rolovat!

Listí na stromech se barví do podzimních barev. Sluníčko ale ještě příjemně hřeje a jeho západy jsou snad ještě romantičtější než v létě. Navíc zahrádky jsou v Brně stále otevřené a vy se tak můžete zabalit do deky a užít si Brno se vším všudy. Tak si se svým protějškem sbalte zavazadla a přijeďte objevovat romantická zákoutí.

Kdo řekl, že romantika je mrtvá, nebyl v Brně!

DEN 1 – V opojení prvorepublikové buržoazie

Každé město má svoje „must-see“. A v Brně je to rozhodně vila Tugendhat. Právě proto vám shánění lístků může připomínat shánění bonů za socialismu.

Vila Tugendhat

Takže pokud jste svoji návštěvu nenaplánovali před půl rokem, snažit se dostat dovnitř ani nezkoušejte.

Nebo? Díky kartě BRNOPAS máte šanci! Pár lístků jsme vám rezervovali.

Do vily třeba ještě dnes?

Funkcionalistická Vila Tugendhat v Brně, památka UNESCO. Vila Tugendhat foto: David Židlický

I kdybyste se do vily nedostali, za návštěvu určitě stojí její zahrada, která vám na podzim připomene impresionistický obraz. Kromě toho si můžete prohlédnout exteriéry vily a nasát prvorepublikovou atmosféru. Navíc se můžete vcítit do postav z knihy Skleněný pokoj, popřípadě si v rámci přípravy na cestu pustit stejnojmenný film a říct si: „Tam jsme byli!“ (Pokud vás zajímají další místa, která do Brna přilákala filmaře, mrkněte sem.)

Skleněný pokoj

Vstupné do zahrady je sympatických 50 Kč, takže si bez výčitek můžete dopřát něco dobrého v blízké funkcionalistické kavárně ERA. Můžete si tu dát kávu nebo klidně skleničku vína a přečíst si o tom, jak to chodí v zákulisí slavné vily.

Kavárna Era

Kavárna ERA foto: Studio Flusser

Pokud vás uchvátil příběh rodiny Tugendhat, určitě si nenechte ujít i secesní vilu Löw-Beer, která patřila štědrým rodičům paní Tugendhatové. Díky stálé výstavě Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat se dozvíte nejen zajímavosti o architektuře, ale především o životě smetánky na přelomu 19. a 20. století.

Vila Löw-Beer

Vila Löw-Beer foto: TIC BRNO

Po návštěvě vil se budete sami cítit jako významní brněnští továrníci, a proto je nejvyšší čas dopřát si luxusní oběd. Na zastávce Schodová si počkejte na autobus číslo 67, který vás za pět minut dopraví na Malinovského náměstí (samozřejmě pokud se budete cítit extra buržoazně, chyťte si taxi, ale pokud jste si pořídili BRNOPAS, byla by škoda nevyužít MHD zdarma) přímo před Mahenovo divadlo.

turistická karta BRNOPAS

Průvodce Brnem, díky kterému ušetříte.

koupit

Od něj se vydejte k Domu umění města Brna. Říkáte si: „Počkat, počkat, já myslel, že jdeme na oběd…“ A taky že ano! V Domě umění města Brna totiž nenajdete pouze skvosty moderního umění, ale i finalistu v kategorii Fine Dining Gourmet Brno 2019, restauraci Kohout NA VÍNĚ!

Nej Gastro v Brně

Vybrali jsme pro vás to nejlepší v nezávislém hodnocení.

Gourmet Brno

restaurace Kohout Na víně v Brně restaurace Kohout Na víně foto: Kohout na víně

Pokud by vám počasí nepřálo, využijte svojí polohy a zajděte si na výstavu. Do 15. 11. 2020 zde probíhá výstava Mies v Brně/ Villa Tugendhat, takže to budete mít opravdu tematické. Naopak, když bude hezky, vydejte se na Malý okruh centrem města.

Okruh centrem města

Nejlépe uděláte, když zamíříte na Zelný trh, kde si za slunečného počasí dopřejete veganskou zmrzlinu (ta je přece v podstatě zdravá), kterou vzápětí spálíte výšlapem ke katedrále sv. Petra a Pavla. Odpočinout si můžete na lavičce v Denisových sadech (třeba té Václava Havla), abyste vzápětí vystoupali 173 schodů věže Staré radnice a pokochali se Brnem z výšky.

Stará radnice

S BRNOPASEM vstup ZDARMA!

zjistit víc

Tento výstup má hned několik výhod: dozvíte se, proč je ta prostřední věžička tak nakřivo, uvidíte Brno z výšky, s BRNOPASEM je to zadarmo, a navíc ten den už nemusíte do fitka. Naopak zcela beztrestně si po večeři objednáte dezert. U věže Staré radnice sídlí Turistické informační centrum pod krokodýlem, kde můžete pořídit veškeré materiály pro své brněnské dobrodružství. Zároveň doporučujeme podívat se na nabídku knih o Brně, hned zítra by se vám totiž mohla některá z nich hodit.

Zelný trh - hledejte toto vozítko s veganskou zmzlinou foto: Pavel Gabzdyl

DEN 2 – Na dovolené se má odpočívat.

Zn.: deku, knihu a plavky s sebou

Včera jste se toho přece dozvěděli o Brně víc než dost. Dneska si dejte pohodu a relax. A kde v Brně hledat toto spojení? Přece na Brněnské přehradě! Pokud byste se ptali domorodců na cestu a oni na vás jen nevěřícně koukali, zkuste se zeptat na Prýgl. Ovšem v orientaci vám nejlépe pomůže brožura od TIC BRNO, kterou najdete v informačních centrech nebo si ji můžete pohodlně stáhnout do svých chytrých zařízení.

Brněnská přehrada foto: Monika Hlaváčová, Pocket media s.r.o.

Po příjezdu na zastávku Přístaviště se vydejte po promenádě k samotné přehradě. Pokud jste technicky založení, jděte na hráz, kde můžete obdivovat šikovnost stavitelů. Jestli máte náturu spíše soutěživou, vyzvěte svoji drahou polovičku k miniturnaji v minigolfu. Kdo prohraje, platí oběd!

 

hráz Brněnské přehrady foto: Michal Růžička

Po obědě a romantické procházce nechte své nohy odpočinout a vydejte se k přístavišti, odkud každých 45 minut do 25. října vyráží parník, takže si přehradu vychutnáte přímo z hladiny.

Lodní doprava

Pokud chcete, můžete se tímto způsobem dostat až k hradu Veveří, ale protože jste přijeli odpočívat, vystupte na zastávce Sokolské koupaliště. Tam si při přízni  počasí na místní pláži rozbalte deku a začtěte se do svojí oblíbené knihy nebo ještě lépe do knihy o Brně, kterou jste si den předtím pořídili v infocentru.

Pro ty, kteří jsou rádi připraveni dopředu, máme e-shop www.darkyzbrna.cz, kde nejen naše publikace můžete také zakoupit. Pokud při čtení dostanete žízeň, osvěžte se v přilehlé hospůdce.

Dárky z Brna

Brněnská přehrada foto: Jan Cága

Jakmile budete mít slunění dost nebo sluníčko prostě zajde za podzimní mraky, nezoufejte. Přichází čas na plavky s sebou. Samozřejmě otužilci mohou naskákat přímo do přehrady. Nicméně my spíše doporučujeme pouhých 800 metrů vzdálený resort Maximus. Ponořte se do bazénu nebo vířivky, a jakmile budete mít varhánky na rukou, je čas objevit místní saunový svět, který skrývá 12 druhů vnitřních a venkovních saun. Na Brno dobrý! Určitě si nenechte ujít saunový rituál a následný odpočinek na lehátku u krbu. Pokud se chcete opravdu rozmazlit, doporučujeme objednat si předem masáž, případně privátní vířivku nebo vanu z Bali.

 

Infinit Maximus - Finská sauna na jezeře foto: Infinit Maximus Resort

Po dni plném pohody si dopřejte romantickou večeři přímo v resortu nebo se vraťte shuttle busem na zastávku Přístaviště a na večeři si zajděte do centra města. Požitkářství se v Brně meze nekladou. Tipy na ty nejlepší podniky najdete na portálu v nezávislém průvodci brněnskou gastronomií GOURMET BRNO.

Gourmet Brno

Přehled těch nejlepších brněnských podniků!

chci ochutnat

restaurace Castellana Trattoria v Brně restaurace Castellana Trattoria foto: restaurace Castellana Trattoria

DEN 3 – Nejen chlebem živ je člověk aneb Do Brna za kulturou!

Do dnešního dne jste se díky včerejšímu relaxu probudili odpočatí a připravení na další zážitky. Dnes ve znamení kultury.

Milovníci divadla a vážné hudby udělají nejlépe, když za svého průvodce přijmou samotného Leoše Janáčka a půjdou po jeho stopách. Buďto se vyzbrojte tištěným průvodcem, nebo si objednejte komentovanou prohlídku, obojí k dostání v TIC BRNO. Na trase je také oblíbená Stopkova plzeňská pivnice, kde si můžete dopřát tradiční český oběd.

Leoš Janáček

Samozřejmě nejstylovějším zakončením takového dne je návštěva divadla. A že je v Brně z čeho vybírat! Na své si přijdou milovníci opery a baletu v Janáčkově divadle, naopak příznivci činohry by měli zavítat do Mahenova divadla. Pokud máte náladu na něco alternativnějšího, doporučujeme nahlédnout do repertoáru divadel Husa na provázku nebo HaDivadla. Naopak na něco oddechového zavítejte do Městského divadla Brno.

DIVADLO V BRNĚ

Nevybrali jste? Mrkněte na kompletní nabídku brněnských divadel

chci se bavit

Po skončení představení se nechte zlákat jedním z proslulých brněnských barů, protože co by to bylo za rande bez koktejlu!

nej bary

Janáčkovo divadlo v Brně sál (nejen) sál Janáčkova divadla čeká na své diváky foto: NdB

Pokud divadelnímu umění příliš neholdujete, v Brně si přijdete na své i jako milovníci filmů a seriálů. Vydejte se na místa z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Lída Baarová nebo pohádky Hodinářův učeň. Nápomocen vám určitě bude průvodce po těchto místech.

Kde se co v brně točilo

Dědictví aneb Kurvahošigutentág

Večer si nezapomeňte zarezervovat místa v Kině ART, kde si po skončení v útulné kavárně nebo na zahrádce zabalení do deky můžete dát sklenici vína nebo piva a hodiny debatovat nad tím, co tím chtěl ten režisér vlastně říct. Případně zajděte do Univerzitního kina Scala, které taktéž disponuje dobře zásobeným barem. Pokud preferujete pobyt na čerstvém vzduchu a jste vybavení šálou a čepicí, vmiste se do rušného života Moravského nebo Jakubského náměstí. Pozor, s pivem se tam nejčastěji sedí na zemi! Ano i na podzim.

Filmový zážitek

Kino Art v Brně Kino ART

EXTRA TIP

Na cestě domů si nezapomeňte udělat památné brněnské selfie pod sochou Jošta Lucemburského na Moravském náměstí. Tak, jako ta dvojice nahoře. Druhé líbánky jak mají být.

Jakubské náměstí večer foto: Pavel Gabzdyl

EXTRA TIP

Pokud se vám zrovna nechce do divadla ani do kina, najděte si akci podle své libosti a BAVTE SE V BRNĚ po svém. Třeba na podzimní tematické prohlídce.

zjistit víc

Tematická prohlídka ilustrační Tematická prohlídka z podzimního bloku Foto: Františka Foto

DEN 4 – Nejlépe poznáte Brno z okna kavárny nebo si k brněnskému nadhledu musíte dopomoct trochu jinak

To, že Brňáci berou život s nadhledem, dokazují nejen sochy „zdobící“ jejich náměstí, ale také jejich klidné tempo a taky fakt, že na kávu se najde čas vždycky. Takže vezměte brožuru TO JE: KÁVA V BRNĚ a objevujte rozmanitý kavárenský svět. Pokud se obáváte předávkování kofeinem nezoufejte, v Brně si klidně v kavárně objednejte sklenici vína nebo piva, jste přeci na Moravě a navíc na dovolené!

nejlepší kavárny

Café Tunsgram na Kapucínském náměstí foto: Statutární město Brno

Navíc něco na kuráž budete potřebovat, jelikož po rychlém obědě v cool bistru, kterých je v Brně spousta, vás nečeká nic jiného než opravdový pohled z ptačí perspektivy: let horkovzdušným balónem. Brno je na tuto aktivitu opravdu ideální, protože v sobě kombinuje let přes velké město, přehradu, hrady Veveří a Špilberk, kostely a hlavně spoustu přírody, která město obklopuje, ale jde i skrze něj. Své lety objednávejte třeba zde.

Let balónem

Jedná se o profesionály s dlouholetou praxí, a tak se nemusíte obávat, že dopadnete jako Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová ve filmu Vratné lahve. Lety plánují až do konce října v závislosti na počasí. Můžete ale zkusit i vyhlídkový let letadlem nebo vrtulníkem. Mezi nejoblíbenější trasy z letiště Brno-Tuřany patří například vyhlídkový let nad pálavskou krajinou a Lednicko-Valtickým areálem či lety vrtulníkem nad Brněnskou přehradou.

Z výšky budete mít příležitost prohlédnout si také okolí Brna a třeba se inspirovat na výlet na příští dny, protože nevyrazit do Jihomoravského kraje, když jste v Brně, by byl v podstatě hřích.

Jižní morava

Máme pro vás tipy na výlety!

zjistit víc

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

Dovolujeme si doporučit tyto výlety:

To nejlepší z Pálavy – romantika s poučením (Archeopark Pavlov, víno, barokní sklepy, výhledy, Cafe Fara)

Za magickou krajinou Moravského Toskánska– pěší výlet za dech beroucími vyhlídkami

Další tipy na podzimní výlety po jižní Moravě najdete zde.

Pokud vám to ještě nestačilo, nechte se od nás inspirovat dál:

turistická karta

BRNOPAS

To nejlepší z Brna v jedné turistické kartě

CHCEME UŠETŘIT

Dovolte i ostatním prožít své druhé líbánky