Nechte si poradit

Bezstarostná jízda s dětmi

Připravili jsme pro vás plán na 6 dní v Brně.

Nudit se rozhodně nebudete!

Inspirujte se! Stačí kliknout nebo rolovat.

DEN 1 – Vila Tugendhat a park Lužánky 

Když Brno, tak vila Tugendhat. To ví přece každý. Nicméně se ani nepokoušejte dostat dovnitř vily. Zaprvé se vám to pravděpodobně nepodaří, protože vstupenky se musí objednávat půl roku dopředu (popravdě, jedna možnost tu je – kupte si BRNOPAS – ale to až budete v Brně bez dětí), zadruhé bude prohlídka vaše děti nudit až k smrti.

Do Vily s Brnopasem?

Ale! Běžte se i s dětmi podívat na zahradu vily. Vstupné je sympatických 50 Kč, děti se proběhnou a vy rozhodně můžete nasávat prvorepublikovou atmosféru i tam.

běžte jen do zahrady

Jako přípravu si můžete přečíst o tom, jak se ve vile natáčel film Skleněný pokoj nebo vtipný fejeton jednoho z průvodců po vile. Návštěva zahrady vám zabere tak půl hodiny.

Průvodcem ve vile Tutenhad

Funkcionalistická Vila Tugendhat v Brně, památka UNESCO. Zahrada Vily Tugendhat foto: David Židlický

Poté se přes zahradu sousední vily Löw-Beer, kde žili rodiče Grety Tugendhat, vydejte pohodovou chůzí do největšího brněnského parku Lužánky. Je jen přes silnici.

Park Lužánky, Jan Cága Park Lužánky foto: Jan Cága

Do Lužánek chodí všichni Brňané především relaxovat. Kupte si pití a zmrzku v některé z hospůdek a vydejte se pomalou chůzí přes park.

park Lužánky

Nezapomeňte:

: najít přírodní bludiště a prasátka

: naházet pár kamínků do vody

: pozorovat provazochodce

: zahrát si můžete i petanque nebo ping-pong (pokud máte svoje pálky)

: přebalit děti ve středisku volného času (u ulice Lidická)

: dojít až na obří a nově zrekonstruované dětské hřiště u ulic Drobného a Pionýrská

Garantujeme vám, že v parku strávíte velmi příjemné odpoledne. Pokud toho ještě nebudete mít dost, můžete navštívit nedalekou kočičí kavárnu na třídě Kpt. Jaroše.

Park Lužánky, Jan Cága Park Lužánky foto: Jan Cága

DEN 2 – Aquapark a krytý bazén

Aquapark Kohoutovice

Nabízí vše, co je potřeba k odpočinku, vodnímu vyžití a zdravému pohybu: vnitřní bazény, střešní bazén s letní „sluneční“ terasou, saunu a také posilovnu. Oblíbenou atrakcí je tobogán dlouhý 90 metrů a pravidelně spouštěná „divoká řeka“.

S BRNOPASEM sleva 20%

Aquapark Kohoutovice v Brně Aquapark Kohoutovice foto: STAREZ SPORT

Rekreační bazén disponuje vodními tryskami, perličkovými rošty a vodními chrliči. Nejmenší návštěvníky potěší dětské brouzdaliště s vodním hřibem.

Aquabar v prvním patře je přístupný ze suché i mokré zóny. Pobyt zpříjemňuje dobrá káva, deserty, poháry, teplé pokrmy a hrací koutek. Útrata se díky čipovým hodinkám platí až při odchodu z areálu.

Pod zajímavě řešenou střechou je ukryt velký plavecký bazén se šesti drahami, zájemci o kondiční plavání tak mají dostatek prostoru.

Aquapark Kohoutovice v Brně Aquapark Kohoutovice - plavecký bazén foto: STAREZ - SPORT

Kraví hora - krytý bazén

Areál se nachází v klidném prostředí Kraví hory.

Krytý bazén nabízí šest plaveckých drah na 25 metrech, dětský „hrátkový“ bazén má mj. tři masážní chrliče.

Návštěvníci mohou relaxovat ve vířivce nebo parní sauně.

koupaliště, bazén Kraví hora Kraví hora - plavecký bazén foto: Kraví hora

Rozhodně stojí za to vyhradit si čas v přenádherném parku Kraví hora okolo bazénu. Najdete tam místa k relaxaci, dětská hřiště, biotopové jezírko, veřejný gril a na podzim se tam dají skvěle pouštět draci. A je z něj snad ta nejhezčí vyhlídka na Brno.

Kraví hora - park

Park Kraví hora, Jan Cága Kraví hora - park foto: Jan Cága

DEN 3 – Centrum města

Když už jste v Brně, měli byste rozhodně poznat i nějaké ty pamětihodnosti. Centrum je docela malé, takže se nemusíte bát, že ho s batolaty nezvládnete. Navíc je v něm spousta fontán na osvěžení, příjemných kaváren i cukráren, velmi kvalitních restaurací i vtipných míst na selfíčka, kterým vaše děti (aspoň doufáme) neporozumí, ale úsměv na tvářích vašich přátel na sociálních sítích určitě vyloudí.

Směle se nechte inspirovat naším malým nebo velkým okruhem centrem Brna na našem webu.

Malý okruh městem

Velký okruh městem

nám. Svobody v Brně v létě pohodička na náměstí Svobody foto: Jan Cága

Ta selfíčka si nezapomeňte udělat zaprvé u časostroje(ta velká černá nábojnice nebo co to je) na náměstí Svobody a zadruhé pod jezdeckou sochou Jošta Lucemburského, zvanou Odvaha na Moravském náměstí. Něco vtipného můžete samozřejmě vymyslet i se sochou, co je hned naproti Joštovi, říkáme jí familiárně „exekutor odnášející pračku“.

A pořiďte si turistickou kartu BRNOPAS – na spoustu míst máte vstup zdarma nebo se slevou.

brnopas

Průvodce Brnem, díky kterému ušetříte.

koupit

Moravské náměstí - socha Jošta v Brně Moravské náměstí v Brně - socha Jošta Lucemburského foto: Roman Prachař - Pocket media s.r.o.

Dětem určitě nezapomeňte ukázat i draka na Staré radnici a rovnou se stavte v informačním centru pro suvenýr z Brna. Možná budete překvapeni, jak vkusně můžou vzpomínky z cest vypadat. V infocentru si můžete vyzvednout i hrací kartu pro děti, aby je to v centru víc bavilo, nebo si zahrát šifrovačku (ale to je spíš tak 10+). A taky běžte na věž, je z ní krásný výhled. Ovšem s kočárkem se tam nedostanete.

Stará radnice

S BRNOPASEM vstup ZDARMA!

zjistit víc

Stará radnice v Brně - Informační centrum pod krokodýlem v Brně Stará radnice foto: Monika Hlaváčová - Pocket media s.r.o.

Samozřejmě se musíte i občerstvit v některé z proslulých brněnských kaváren, restaurací, bister, cukráren, pivnic, barů a vináren. Vybírejte ty nejlepší podniky  v našem v nezávislém hodnocení Gourmet Brno.

nejlepší brněnské podniky

Vybrali jsme pro vás to nejlepší v nezávislém hodnocení GOURMET BRNO!

Chci ochutnat

Zkuste třeba Café Momenta na Zelném trhu. Mají skvělou zahrádku s výhledem na Petrov, nedaleko jsou malé fontánky pro osvěžení. Děti by to mohlo na chvilku zabavit a vy si můžete v klidu vypít kávu.

Café Momenta Café Momenta - zahrádka s výhledem na Zelný trh v Brně

A končit procházku městem musíte v podvečer na Jakubském náměstí. Protože kdo neseděl s pivem na Jakubáku, tak nebyl v Brně. Nechte tam děti chvilku pobíhat a relaxujte, však je léto. Kdyby už byly k nesnesení, kupte jim hranolky nebo něco ultra zdravého ve veganském bistru Forky´s. A jednou, až děti udáte k babičce, se vraťte do Brna sami dva nebo s kamarády a vychutnejte si atmosféru pravého gurmánského Brna se všemi jeho restauracemi a bary. Stojí to za to!

Jakubák

nejživější brněnské náměstí

zjistit víc

Jakubské náměstí večer foto: Pavel Gabzdyl

AKCE V BRNĚ

Nachystali jsme pro vás výběr toho nejlepšího!

chceme se bavit

DEN 4 – Když prší

Pro deštivé dny, ale nejen je, máme v Brně taky spoustu atrakcí.

VIDA! science centrum

V moderním vědeckém centru se na 170 exponátech zabaví jak děti, tak i dospělí. Budete koukat, co všechno jste nevěděli. A budete mít dobrý pocit z toho, že jste se všichni něčemu novému přiučili. Vhodné i pro úplné prcky – mají tam dráhu pro odrážedla, kuličky, mravence – prostě ráj. Rozhodně si vyhraďte celé odpoledne. Prostor je klimatizován a kdyby nepršelo, máte k dispozici i novou venkovní expozici. Pokud jste si pořídili BRNOPAS, děti mají vstup zdarma a rodiče se slevou 20%.

děti zdarma, dospělí 20%

S turistickou kartou BRNOPAS získáte spoustu výhod!

koupit BRNOPAS

VIDA! science centrum v Brně VIDA! Science centrum foto: VIDA! Science centrum

BRuNO FAMILY PARK

Pokud děti vezmete do největšího zábavního parku v Brně o rozloze 4000 m2 vnitřní plochy a 3700 m2 venkovní, budou o letošní dovolené mluvit jako o nejlepší za celý svůj dosavadní život. To vám garantujeme. Zabaví se i úplně nejmenší prcci – je tam pro ně speciální sekce.

Ovšem pokud vás nebaví jezdit na obřích skluzavkách, chodit v podzemním bludišti, lézt v provazových tunelech až u stropu, blbnout ve venkovním vodním světě apod., budete se trochu nudit. Děti totiž nebudou chtít hned tak domů. Jestli je můžete nechat aspoň trochu bez dozoru, vezměte si knížku a čtěte si v obřích sedacích vacích.

S turistickou kartou BRNOPAS sleva na vstup 20%.

BRUNO family park foto: BRUNO family park

Za dalším poznáním zábavnou formou můžete i do Technického muzea v Brně nebo Otevřené zahrady.

Pokud vás baví vesmír, rozhodně vás uchvátí Hvězdárna a planetárium Brno na Kraví hoře – uprostřed moc hezkého parku.

Kdybyste těch inspirací měli málo, podívejte se na náš okruh Poznejte Brno s dětmi.

poznejte brno s dětmi

Připravili jsme toho pro vás mnohem víc!

Inspirovat se

Hvězdárna a planetárium Brno Hvězdárna a planetárium Brno foto: Pavel Gabzdyl

DEN 5 – Brněnská přehrada zvaná „Prýgl“ a ZOO

Velkou výhodou tohoto brněnského moře je, že je velmi dobře dostupné městskou hromadnou dopravou. Přijeďte tramvají č. 1, 3 a 11 nebo autem k přístavišti, stavte se na turistickém informačním centru Zlatá loď a nasedněte na parník. Vystoupit můžete na několika plážích – všechny mají něco do sebe. Rozhodně na nich najdete pěkná hřiště, hospůdky a záchody. My preferujeme Kozí horku pro dostatek dětských atrakcí a příjemný vstup do vody. Pokud se chcete vyhnout davům a máte rádi divočejší přírodu, jeďte až do Rokle.

 

Lodní doprava

Brněnská přehrada, Jan Cága Brněnská přehrada foto: Jan Cága

Přehrada v posledních letech prošla velkými úpravami, jednak co se kvality vody týče, ale také úpravou okolí, pláží a zázemí. Je tedy teď opravdu velmi příjemným místem k pobytu. Koupat se v ní dá celkem v pohodě, i když na konci léta je to už o něco horší.

Přehrada

Brněnská přehrada foto: Jan Cága

Na přehradě si můžete i zaplachtit tak, jako rodinka v úvodu tohoto článku. Plachetnici si můžete půjčit zde, pokud to moc neumíte, tak i s instruktorem.

 

Brněnská přehrada foto: Jan Cága

Pokud nemusíte mít až tak moc adrenalinu a přesto chcete na vodu, půjčte si šlapadlo, elektroloď nebo paddleboard.

Vybírejte třeba zde nebo taky zde nebo si taky můžete půjčit loď v Jundrově u řeky Svratky a dojet na přehradu po řece. Je to celkem kousek.

 

půjčovny lodí

Brněnská přehrada, Jan Cága Brněnská přehrada - elektroloď foto: Jan Cága

Pokud by to nebylo na koupání, můžete si parníkem nebo autobusem zajet až na druhý brněnský hrad – Veveří.

Hrad veveří

V blízkosti brněnské přehrady se nachází také Zoologická zahrada Brno. Má několik nových expozic a také skvělou dětskou zoo. Do kopce se rozhodně nechte vyvézt vláčkem.

Tyto výlety můžete i spojit, i když my, co jsme někdy byli s dětmi v ZOO, víme, že to vydá na celý den a rodič toho má tak akorát.

ZOO Brno

Hrad Veveří v Brně na Brněnské přehradě Hrad Veveří foto: Skypix

DEN 6 – Výlety z Brna

Když už máte města nad hlavu, vydejte se po krásách jižní Moravy.

 

Jižní morava

Zde je pár tipů na celodenní výlet, kde se rozhodně nudit nebudete:

S koloběžkou do Znojma – na koloběžce do Znojma

Starobylé Bítovsko s příchutí piva a středověké romantiky – kejklíři a šermíři pro děcka, pivo místo neustále skloňovaného vína, koupaní

Lednicko-valtický areál – návštěva zámku, projížďka na loďkách, obří zámecký park s minaretem

Slavkov u Brna – zámek – mají i dětské prohlídky, nádherný park

Macocha – projížďka na loďkách v jeskyních – nutno rezervovat s předstihem.

Další tipy na výlety v okolí Brna najdete v našem okruhu POZNEJTE OKOLÍ BRNA.

poznejte okolí brna

Další tipy na výlety z Brna!

zjistit víc

Lednicko-Valtický areál, v okolí Brna, UNESCO Lednicko - Valtický areál foto: Czech tourism

Jste vizuální typ? Tak si prohlédněte víc fotek:

Pokud vám to ještě nestačilo, inspirujte se dál:

turistická karta

BRNOPAS

To nejlepší z Brna v jedné turistické kartě

Chceme ušetřit

Inspirujte i ostatní rodiny k bezstarostné jízdě Brnem!